Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Od seniora dla juniora – cały czas można dołączyć do projektu

19.7.2021

Grafika promująca projekt "Od seniora dla juniora". Na pomarańczowym tle biały odcisk buta osoby starszej i osoby młodszej. Pod odciskami pomarańczowy tytuł projektu. Projekt zakłada zebranie wspomnień seniorek i seniorów związanych w kultowymi miejscami w Poznaniu. Staną się oni współtwórcami i ekspertami w zakresie stworzenia alternatywnego przewodnika po kulturalnych miejscach Poznania – tych istniejących i być może zapomnianych.

Projekt będzie realizowany do listopada 2021 r. ale już teraz można zobaczyć pierwsze efekty działań. We współpracy z poznańskimi seniorami i seniorkami przygotowane zostały nagrania prezentujące historie związane ze znanymi miejscami w Poznaniu. Pierwsze nagrania dostępne są już na kanale YouTube (film) oraz na platformie Spotify (w formie podcastów). Niebawem pojawią się kolejne odcinki. Nagrania dostępne na kanale YouTube wzbogacone zostały o tłumaczenie na Polski Język Migowy (PJM).

Uwaga!

26 lipca (poniedziałek) o godz. 18.30 odbędzie się kolejne spotkanie informacyjne (on-line) organizowane w ramach realizowanego projektu. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą cały czas dołączyć do zespołu. Spotkanie odbędzie się za pomocą platformy ClickMeeting, link do spotkania:

Idea projektu

W ramach projektu w ciągu 9 miesięcy (marzec-listopad 2021 roku) powstanie 21 odcinków dotyczących historii miasta według poniższej listy tematów:

 1. Kino Bałtyk… i sala mieszcząca 1000 osób;
 2. Kino Malta… zapraszają Charlie i Monroe;
 3. Kino Muza… nieprzerwanie od 1908 roku;
 4. Kino Apollo… dlaczego warto je odwiedzić;
 5. Kino Wilda… NIEzapomniana historia;
 6. Kino Rialto… od powozowni do kina;
 7. Międzynarodowe Targi Poznańskie… czyli od PeWuKa do MTP;
 8. Biblioteka Raczyńskich… Poznań czy Paryż?;
 9. Stadion miejski… tutaj spotkasz zawodników Lecha Poznań;
 10. Synagoga w Poznaniu… NIEzapomniana historia;
 11. Teatr Polski… dlaczego Naród Sobie?;
 12. Opera… czyli Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu;
 13. Cytadela… od Fortu Winiary do parku miejskiego;
 14. Stary Marych… kto to był i czy naprawdę istniał?;
 15. Neony w Poznaniu. Były ich tysiące!;
 16. Śladami poznańskich murali;
 17. Hotel Bazar – świadek historii;
 18. Zamek Królewski… w Poznaniu;
 19. Okrąglak… majestatyczny dawniej i dziś;
 20. CK Zamek… czy Zamek Cesarski;
 21. W antrejce na ryczce… czyli o gwarze poznańskiej;

W każdym odcinku wypowiedzi seniorów zostaną zilustrowane aktualnymi zdjęciami i nagraniami video oraz archiwalnymi zdjęciami. W oparciu o nagrania powstanie cyfrowa mapa miasta umożliwiająca samodzielne jego zwiedzanie oraz gra miejska przeznaczona dla dzieci, młodzieży i rodziców. Gra ma inspirować rodziców i dzieci do wspólnego spędzania czasu wolnego w sposób aktywny, związany z poszerzaniem wiedzy o kulturze i dziedzictwie Poznania. Każdy z punktów na mapie zostanie połączony z nagraniem umieszczonym na kanale YouTube (video) i platformie do słuchania podcastów (np. Spotify). Nagrania opatrzone będą napisami w języku polskim oraz tłumaczeniem na polski język migowy (PJM).

Działania związane z realizacją poszczególnych etapów projektu są realizowane z uwzględnieniem obecnej sytuacji epidemicznej.

Zgłoszenia i szczegółowe informacje:

Jan Kosmowski, tel. 609 98 42 88 (kontakt telefoniczny po godz. 16.00), jankosmowski@wp.pl

Projekt realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Został objęty patronatem Centrum Inicjatyw Senioralnych.