Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Odkryj Stare Miasto na nowo

18.11.2021
Grafika artykułu: zdjęcie przedstawi jedną z poznańskich kamienic.
Wystawa „Twarze Kamienicy”, fot. Paweł Liszkowski.

Spacery, warsztaty, prelekcje – to niektóre wydarzenia realizowane przez poznańskie organizacje pozarządowe w ramach miejskiego projektu, którego celem jest integracja lokalnej społeczności i promocja Parku Kulturowego.

W 2018 roku Poznań dołączył do miast, w których najcenniejsze historycznie obszary objęte zostały dodatkową ochroną konserwatorską. Wprowadzenie Parku Kulturowego na Starym Mieście pozwoliło uporządkować wygląd witryn, szyldów, reklam i ogródków gastronomicznych na terenie blisko 40 ha, co wpłynęło na poprawę estetyki tej reprezentacyjnej części Poznania.

W tym roku w ramach działań promocyjnych w obrębie Parku Kulturowego zaproszone zostały organizacje pozarządowe. Spośród zgłoszonych do konkursu ofert wybrano najciekawsze, które otrzymały środki na realizację wydarzeń. Wśród dofinansowanych inicjatyw znalazł się cykl warsztatów omawiających i dokumentujących działanie Parku Kulturowego przygotowanych przez Fundację Zapis. Na spotkaniach poruszane są kwestie dobrych praktyk reklamowych czy ekspozycji przestrzennej dziedzictwa kulturowego w historycznych układach urbanistycznych. Wydarzenia odbywają się w Manufakturze Obrazów. Najbliższe z nich w czwartek, 18 listopada o godz. 17.00. Informacje o kolejnych spotkaniach można znaleźć na Facebooku.

Fundacja Kreaktywator przygotowała wystawę pt. „Twarze Kamienicy”. Pomiędzy Al. Marcinkowskiego a ulicą Kozią zobaczyć można wyjątkowe fotografie poznaniaków mieszkających w tym miejscu przez ostatnie 100 lat. Muzeum Pyry zaprasza na warsztaty z przygotowania własnego pieczonego ziemniaka. Dodatkowo na uczestników czeka konkurs wiedzy o Poznaniu oraz drobne prezenty z symbolami stolicy Wielkopolski. Warsztaty odbędą się 21 listopada o godz. 12.00 i 14.00 Obowiązują zapisy.

To nie koniec wydarzeń. W tym roku na poznaniaków czekają jeszcze: cykl warsztatów fotograficznych przygotowany przez Stowarzyszenie MiastoHolizm, seria reportaży o najważniejszych zabytkach Poznania „Inspiruje nas dziedzictwo” (w pierwszej części będzie można poznać Ratusz od zupełnie nowej strony), a także spotkania organizowane przez Muzeum Pyry pt. „Fach zaklęty w ulicach” („żywe” lekcje historii, skierowane do wszystkich grup wiekowych). Informacje o tych wydarzeniach będą pojawiały się na Facebooku Parku Kulturowego.

3 lata Parku Kulturowego 

Uchwała o Parku Kulturowym obowiązuje od 2018 roku. To właśnie wtedy Poznań dołączył do miast, w których najcenniejsze kulturowo obszary staromiejskie objęte zostały dodatkową ochroną konserwatorską. Teren ten liczy prawie 40 ha, jego granica przebiega ulicami: Solną, Wolnica, Małe Garbary, Garbary, pl. Bernardyńskim, Podgórną i Al. Marcinkowskiego.

Źródło: