Inne

Na terenie miasta działa wiele ośrodków rekreacyjnych oferujących bogaty wachlarz usług. Na naszej stronie prezentujemy ofertę wybranych zachęcając do aktywności i dalszych poszukiwań. Jeśli znają Państwo ciekawe i atrakcyjne miejsce do uprawiania rekreacji dla osób po sześćdziesiątce proszę do nas napisać, chętnie zamieścimy taką informację, aby inni seniorzy mogli skorzystać z tej wyjątkowej oferty.

Zajęcia i sekcje ruchowe prowadzą wszystkie uniwersytety trzeciego wieku oraz działające lokalnie Kluby Seniora i Dzienne Domy Pomocy Społecznej, a także organizacje pozarządowe. Zapraszamy do zapoznania się z ich bogatą ofertą w odpowiednich zakładkach na naszej stronie.

 


System Poznańskich Rowerów Miejskich

System automatycznych wypożyczalni rowerów miejskich powstał 15 kwietnia 2012r. i do tej pory uruchomiono 113 stacji roweru miejskiego (w tym cztery sponsorskie), a w nich - ponad 1200 rowerów. Pierwsze 20 minut podróży jest bezpłatne, podróż do 60 minut to koszt 2 zł. Posiadacze karty PEKA zapłacą za 60 minut jazdy 1 zł. Aby uruchomić swoje konto w systemie należy wpłacic 10 zł i utrzymać taki minimalny stan konta. Jak zarejestrować się w systemie Poznańskich Rowerów Miejskich - kliknij tutaj  


Bowling

Malta Ski oprócz szusowania na nartach oferuje m. in. możliwość zjechania ze stoku pontonem lub z kopca saneczkami, a także grę w minigolfa. W letnie wieczory można obejrzeć interesujący film pod gołym niebem. Aby dowiedzieć się szczegółów wystarczy kliknąć na wybraną nazwę atrakcji.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej klikając TUTAJ

Lodowiska

Lodowisko Chwiałka w sezonie zimowym czynne codziennie 8-22. Na miejscu wypożyczalnia łyżew, szatnia, barek, WC. Bilety ulgowe 3-5 zł w zależności od pory dnia. Grafik oraz cennik znajdą Państwo klikając tutaj

Lodowisko nad Maltą szczegóły oferty dostępne są tutaj Dla posiadaczy Poznańskiej Złotej Karty 50% zniżki.

Lodowisko Bogdanka poza sezonem działa jako boisko do siatkówki plażowej. Na łyżwach pojeździć można od listopada. Szczegóły oferty znajdują się tutaj


Urządzenia do ćwiczeń dla seniorów

Plac rekreacji to ogólnodostępne w przestrzeni publicznej miejsce, na którym znajdują się urządzenia do ćwiczeń. Największą zaletą tych placów jest to, że dostępne są o każdej porze, a korzystanie z nich jest bezpłatne. Z urządzeń korzystać można przez cały rok, co nie pozostaje bez znaczenia, ponieważ również w okresie zimowym możemy regularnie ćwiczyć i podtrzymywać kondycję. Dzięki tym zaletom place rekreacji stają się  coraz bardziej popularne, a spore zainteresowanie sprawia, że rośnie liczba chętnych do ich stawiania inwestorów i w samym Poznaniu place te wyrastają jak grzyby po deszczu. 

Wśród tych urządzeń najczęściej znajdują się biegacz, wioślarz, orbitrek, wahadło czy twister. Każde urządzenie posiada instrukcję korzystania, zamieszczoną na trwałej tabliczce. Oprócz reguł korzystania znajduje się na niej także opis korzyści jakie można odnieść z danego ćwiczenia. Wystarczy zacząć od kilku minut spędzonych na każdym z urządzeń, z czasem wydłużając ćwiczenia do kilkunastu minut. Najważniejsze by obserwować swój organizm, monitorować samopoczucie i nie forsować się nadmiernie. Z pewnością po krótkim okresie regularnych ćwiczeń (najlepiej codziennie) samopoczucie oraz wytrzymałość zauważalnie się poprawią. Warto dla własnego bezpieczeństwa nauczyć się mierzyć tętno i nie przekraczać 120-130 uderzeń serca na minutę. Ważne jest by kierować się własnymi odczuciami, rozpocząć od ćwiczeń małych grup mięśniowych, powoli zwiększając intensywność, ilość powtórzeń i w przypadku gorszego samopoczucia przerwać ćwiczenia.


Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniuul. Dąbrowskiego 165, tel. 61 829 20 13

Nowoczesna placówka naukowo-badawcza UAM w Poznaniu, której całkowita powierzchnia Ogrodu wynosi ca 22 ha.

Ogród jest otwarty dla publiczności od 1.05 do 31.10, od godziny 9.00 do zmroku, wstęp jest bezpłatny.

W Ogrodzie znajduje się nowoczesny Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny, w których odbywają się wernisaże i wystawy.

W niektóre soboty pracownicy Ogrodu bezpłatnie oprowadzają chętnych po wybranych kolekcjach roślin.

Dla grup zorganizowanych płatne oprowadzanie z przewodnikiem- szczegóły tutaj