Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Okres letni czas zacząć – policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa

23.5.2022

Grafika artykułu: W centrum żółto-niebieska grafika dziadka i babci czytających wnukowi książkę. Po prawej stronie, na górze napis "Porady policyjne - sezon letni rozpoczęty". Po lewej stronie, również na górze logotyp poznańskiej policji. Poznańska policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które powinny nam towarzyszyć każdego dnia, a w szczególności podczas sezonu wakacyjnego.

Sezon działkowy rozpoczęty. Czy zawsze pamiętasz, żeby zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy?

Jeśli nie masz na ogródku działkowym dostępu do prądu, pamiętaj o naładowaniu telefonu zanim wyjdziesz z domu. Nigdy nie wiemy, kiedy dojdzie do nagłego zdarzenia i potrzeby wezwania pomocy.

Czy odpowiednio zabezpieczasz ogródek?

Przestępcy doskonale zdają sobie sprawę, że właśnie teraz na działki wracają przedmioty, które w okresie zimowym zostały zabezpieczone w domu. Pamiętaj, żeby dobrze zabezpieczać swoją działkę i zwracaj uwagę na osoby nieznajome.

Bezpieczna podróż. Czy zawsze prawidłowo zabezpieczasz bagaż?

Korzystając ze środków komunikacji publicznej pilnuj bagaży, które przewozisz. Posiadając więcej gotówki, pamiętaj aby nie trzymać ich w jednym miejscu. Podróżując własnym samochodem, zadbaj o wypoczynek przed podróżą oraz sprawdzenie stanu technicznego samochodu, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Zabezpiecz też odpowiednio swoje mieszkanie lub dom. Nie pozostawiaj śladów nieobecności – pamiętaj chociażby o tym, aby opróżnić skrzynkę pocztową z korespondencji. Jeśli masz możliwość, poproś sąsiadów, aby zwrócili uwagę na  mieszkanie i zareagowali, gdy zauważą coś niepokojącego.

Niepokoisz się o bezpieczeństwo bliskich podczas ich podróży?

To może być jedna z sytuacji, którą wykorzystają oszuści podczas próby wyłudzenia pieniędzy, na przykład na poczet rzekomego wypadku drogowego wnuka. Gdy zadzwonią podając się za kolegę lub policjanta, bądź ostrożny, zanim przekażesz komukolwiek pieniądze, zadzwoń do rodziny i zweryfikuj pozyskane informacje.

Mieszkasz sam w mieszkaniu?

Nie daj się oszukać i okraść przez oszustów podających się m.in. za przedstawicieli gazowni, spółdzielni mieszkaniowej. Pamiętaj, żeby upewnić się, komu otwierasz drzwi. Masz wątpliwości – nie ufaj, nie otwieraj.

Pamiętaj, gdy zauważysz coś niepokojącego, nie wahaj zwrócić się o pomoc do policjantów będących w pobliżu lub zadzowń na numer alarmowy 112.