Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Opera Seniora: Teatr Wielki w styczniu

28.12.2023
Grafika artykułu: baletnica w biało-czarnym stroju. Ma długie, rozpuszczone ciemne włosy. Nosi ciężkie, czarne buty. Pozuje na tle białej, ozdobionej sztukaterią ściany.
Gala baletowa, Teatr Wielki

W repertuarze Teatru Wielkiego na styczeń znajduje się operetka „Zemsta Nietoperza” oraz Gala baletowa, podczas której zaprezentowane zostaną różne odsłony, style i estetyki tańca klasycznego.

Harmonogram wybranych styczniowych wydarzeń:

„Zemsta Nietoperza” – Johann Strauss (syn)

  • 18-20 stycznia, godz. 19.00 oraz 21 stycznia, godz. 18.00

Tworzenie nieskończonej ilości wersji tej samej opowieści – o ile opowieść tę polubi publiczność – nie jest pomysłem Hollywood. W teatrze muzycznym była to od dawna sprawdzona taktyka. Lipski dramatopisarz Julius Broderich Benedix napisał farsę. Miała ona powodzenie w Berlinie, więc Meilhac i Halévy przerobili ją na francuski wodewil. W Paryżu nie brakło sukcesów, zatem Karl Haffner przetłumaczył tekst z francuskiego – czy w ogóle wiedział o istnieniu niemieckiej farsy Benedixa? – na użytek Wiednia, ale bez muzyki, jako mówiony dramat. Richard Genée zrobił z tego libretto dla operetki i Johann Strauss (syn) napisał muzykę. Historia jednak się na tym nie kończy: potem przyszły realizacje filmowe i adaptacje telewizyjne.

Więcej informacji

Gala baletowa

  • 26 stycznia, godz. 11.00 i 19.00 oraz 27 stycznia, godz. 19.00; 28 stycznia, godz. 18.00

Gala baletowa to podróż przez świat baletu prezentująca różne jego odsłony, style i estetyki. W czasie jej trwania miłośnicy najpiękniejszych klasycznych baletów i współczesnych miniatur chorograficznych znajdą coś dla siebie. Nie zabraknie tanecznej wirtuozerii i wdzięku, sztubackiego puszczania oka i gry z konwencją.

Więcej informacji

Bilety senioralne na wyżej wymienione wydarzenia na hasło „CIS” w cenie 40 zł, do nabycia wyłącznie w kasie teatru: ul. Fredry 9, tel. 61 659 02 31, czynne od wtorku do soboty w godz. 13.00-19.00 oraz w niedziele 2 godziny przed spektaklem.

Szczegóły: