Opieka paliatywna

W myśl Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opieka paliatywna jest całościową, czynną opieką nad ludźmi, których choroba nie poddaje się leczeniu przyczynowemu. Obejmuje ona przede wszystkim zwalczanie bólu i innych objawów, ale także opanowywanie problemów psychicznych, socjalnych i duchowych chorego.  To także czynne wspieranie rodziny chorego w okresie choroby oraz po śmierci bliskiej osoby. Celem opieki paliatywnej jest osiągnięcie jak najlepszej jakości życia człowieka chorego i jego rodziny.

W Poznaniu funkcjonuje kilka organizacji i placówek zajmujących się opieką paliatywną dla dorosłych. Poniżej znajdują się ich adresy oraz krótki opis ich działalności.

 

 

HOSPICJUM PALIUM
Os. Rusa 55
61-245 Poznań
tel. 61 873 83 06, 61 873 83 10
e-mail: ptopop@hospicjum-palium.pl

Jest największym w Poznaniu ośrodkiem obejmującym kompleksową opieką paliatywną chorych i ich bliskich. Hospicjum jest też miejscem edukacji i szkolenia kadry lekarzy, pielęgniarek, psychologów, rehabilitantów i innych w opiece paliatywno-hospicyjnej. Placówkę organizacyjnie i finansowo wspiera Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu.

Opieka medyczna jest sprawowana przez jednostki organizacyjne Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego. Należą do nich:

- Poradnia Medycyny Paliatywnej
- Hospicjum domowe
- Oddział Medycyny Paliatywnej
- Psycholog
- Pracownik socjalny
- Ośrodek Rehabilitacji Dziennej wraz z Pracownią Fizjoterapii

w budynku mieszczą się również:
- Poradnia Leczenia Bólu Przewlekłego
- Poradnia Chirurgii Ogólnej, ukierunkowana na leczenie ran przewlekłych
- Poradnia Geriatryczna, dedykowana osobom starszym borykającym się ze złożonymi problemami zdrowotnym

 Więcej informacji na stronie internetowej www.hospicjum-palium.pl

Gorąco zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej prowadzonej przez Hospicjum www.opiekawdomu.info - serwisu poświęconego opiece nad nieuleczalnie chorym w domu. Znajdą tam Państwo porady i najbardziej istotne informacje dotyczące pielęgnacji i wsparcia chorych w domu. Za pośrednictwem strony można zadać też pytanie specjalistom z zespołu medycznego, wymienić doświadczenia na forum z innymi opiekunami chorych przewlekle, a także podzielić się refleksjami na temat walki z chorobą.


WIELKOPOLSKIE STOWARZYSZENIE WOLONTARIUSZY OPIEKI PALIATYWNEJ "HOSPICJUM DOMOWE" 
ul. Bednarska 4
60-571 Poznań
tel. Rejestracja: 61 855 11 76, Sekretariat: 61 841 01 11
e-mail: list@hospicjum-domowe.poznan.pl

Stowarzyszenie realizuje obecnie zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Poznania: Zapewnienie holistycznej opieki domowej osobom chorym terminalnie oraz wsparcie działań na rzecz tych osób.

Więcej informacji na stronie internetowej www.hospicjum-domowe.poznan.pl


STOWARZYSZENIE WSPIERANIA OPIEKI PALIATYWNEJ
ul. Świt 47/49
60-569 Poznań
tel. 691 911 396
e-mail: wsparcie@wsparcie.com.pl

Stowarzyszenie realizuje obecnie zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Poznania: Opieka nad osobami przewlekle i nieuleczalnie chorymi oraz wsparcie rodzin sprawujących opiekę nad chorymi.

Najważniejszym celem działalności Stowarzyszenia jest poprawa jakości życia chorych i ich rodzin, obejmuje między innymi:

Więcej informacji na stronie internetowej www.wsparcie.com.pl


Stowarzyszenie PSYCHE SOMA POLIS 
Akademia Walki z Rakiem
ul. Wierzbięcice 18/5
61-568 Poznań
tel. 61 820 27 46
502 994 497  lub 501 080 663 
(pn – pt od 9:00 do 21:00)

 

Stowarzyszenie realizuje: Centrum Pomocy Psychoonkologicznej - Akademia Walki z Rakiem:

Akademia Walki z Rakiem powstała w 2005, jako odpowiedź na potrzeby pacjentów chorych onkologicznie a także osób ich wspierających. Obecnie Akademia Walki z Rakiem funkcjonuje przy Fundacji „Światło” w Toruniu i kilkunastu miastach w Polsce  – tworząc tym samym Ogólnopolską Sieć Akademii Walki z Rakiem. Głównym zadaniem jaki stawia przed sobą Akademia jest pomoc psychologiczna osobom chorym onkologicznie oraz ich bliskim. Zważywszy na ogromną rolę jaką w procesie zdrowienia odgrywa samopoczucie pacjenta naszym głównym celem jest wzmocnienie kondycji psychicznej podopiecznych, pomoc w walce z lękiem oraz dążenie do zminimalizowania stresu związanego z trudami procesu leczenia.