Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Oszustwa na COVID-19

01.4.2021

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu apeluje o bycie czujnym przed świętami. Oszuści są teraz aktywni i bardzo często wykorzystują sytuację epidemiczną.

Święta Wielkanocne to niewątpliwie bardzo ważny czas w życiu każdego z nas. Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku, tak i teraz przychodzi nam zmagać z epidemią koronawirusa. O bezpieczeństwie w dzisiejszych czasach musimy pamiętać w sposób szczególny. Święta to czas spokoju i refleksji, dla przestępców to czas wzmożonej aktywności i wykorzystywania każdej nadarzającej się okazji.

Wszyscy boimy się zachorować i staramy się robić co tylko w naszej mocy, żeby się przed tym uchronić. Oczywiście zdają sobie z tego sprawę oszuści i próbują wykorzystywać to na różne sposoby. Ostatnio policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali mężczyznę, który oferował szczepionki na COVID-19, bez konieczności oczekiwania na swoja kolej zgodnie z ustanowionymi procedurami. Oszukał w ten sposób kilkadziesiąt osób, grozi mu kara do 8 lat więzienia.

To tylko jeden przykład tzw. oszustwa covidowego. Oszuści oferują także swoje usługi w związku
z dezynfekcją mieszkań, dzięki czemu dostają się do naszych domów i dokonują kradzieży pieniędzy oraz wartościowych rzeczy. Kolejnym sposobem są magiczne amulety, które mają odstraszać wirusy, co jest nieprawdą. Oszuści próbują też wyłudzać pieniądze poprzez podszywanie się pod naszych bliskich. Udając kogoś z naszej rodziny, proszą o dużą sumę pieniędzy, gdyż, jak twierdzą, są w bardzo złym stanie zdrowotnym i potrzebują pieniędzy na lekarstwa, które uratują im życie.

Wszystkie te historie to fikcja i próba oszustwa. Pamiętajmy o tym, że każda chora osoba zostanie przyjęta do szpitala i leczona w adekwatny sposób, amulet nie uchroni przed wirusem, a do szczepień przeciwko COVID-19 została utworzona ogólnokrajowa rejestracja.