Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Palenie marzanny na powitanie wiosny w Grzybowie i Dziekanowicach

20.3.2023

Grafika artykułu: w centrum na kremowym tle czerwony napis: "Powitanie wiosny. Marzanna w Grzybowie" oraz szczegóły wydarzenia, poniżej logotypy partnerów, po lewej stronie kolorowe kwiaty

Rezerwat Archeologiczny w Grzybowie oraz Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach zapraszają na tradycyjne palenie marzanny. Symboliczne pożegnanie zimy odbędzie się 21 marca.

W Rezerwacie Archeologicznym w Grzybowie powitanie wiosny rozpocznie się o godz. 10.00. W programie wydarzenia znajdą się m.in.: konkurs na ekomarzannę oraz gry i zabawy w terenie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Przyjazd grup zorganizowanych należy zgłosić pod numerem tel.  507 513 798 lub mailowo, wysyłając wiadomość na adres: grzybowo@lednica.pl.

Z kolei wydarzenie w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach odbędzie się w godz. 10.00-12.00.

W czwartą niedzielę Wielkiego Postu zwyczajowo przygotowywano ze słomy, trzciny i jałowca specjalną kukłę — Marzannę, zwaną też Śmiercichą — będącą symbolem zimy. Obnoszono ją po wsi, moczono i „pojono” w pobliskich kałużach i stawach, lamentowano nad nią, aby ostatecznie ją spalić i zakończyć czas zimowego odrętwienia i wprowadzić wiosnę do wsi. W ten sposób własnoręcznie i symbolicznie unicestwiano zimę i oczekiwano nadejścia nowego życia. Dawniej wierzono, że palenie marzanny miało charakter magiczny i było aktem niebezpiecznym, gdyż niszczyło się pewną złowrogą siłę, która jeszcze w ostatniej chwili mogła człowiekowi zaszkodzić. Z tego powodu, po zakończeniu całego obrzędu pospiesznie oddalano się z miejsca spalenia, aby zima i związana z nią śmierć przepadły na dobre. Z czasem obrzęd zaczął zmieniać swój charakter, przestał być kojarzony z czymś groźnym czy nadprzyrodzonym i stał się zwyczajową zabawą dzieci i młodzieży.

Szczegóły: