1

Październik w Bibliotece Raczyńskich

Plakat promujący tegoroczną Noc Bibliotek w Bibliotece Raczyńskich. Na szarym tle roślina z korzeniem i długimi, zielonymi liśćmi. Na górze napis "Czytanie wzmacnia", na dole informacje na temat wydarzeń w ramach Nocy Bibliotek. W październikowym programie wydarzeń spotkanie m.in. z Tomaszem Raczkiem. 9 października odbędzie się Noc Bibliotek.

Najbliższe wydarzenia we październiku:

9 października, godz. 17.00, Taras Biblioteki Raczyńskich (wejście od Al. Marcinkowskiego)

Czytanie wzmacnia ducha i ciało

Rozmowa o zaletach czytania, terapeutycznych aspektach lektur, o tym, co łączy książki i kuchnię oraz czy można wzmocnić ciało dzięki lekturze z psychologiem Tomaszem Kilarskim i filozofem kultury Przemysławem Rotengruberem.

9 października, godz. 18.00, zbiórka przy pomniku Hygei

Śladami Raczyńskich – wycieczka

Wycieczka prezentującą najważniejsze miejsca związanie z rodem Raczyńskich. Trasa prowadzić będzie od pl. Wolności, przez Stary Rynek, Ostrów Tumski, na Chwaliszewo. Tam, przy Filii 11, uczestnicy otrzymają premierowy quest, który zachęci do samodzielnego odkrywania tajemnic Poznania i Raczyńskich. Wycieczkę prowadzi Karolina Dąbrowska-Wiśniewska, bibliotekarka, przewodniczka (Profesjonalny Przewodnik po Poznaniu) i autorka questu.

12 października (wtorek), godz. 18.00, wydarzenie online

Mól w sieci2. „Co gryzie weterynarza”?

Kolejny „Mól w sieci” zaprosi na rozmowę z Łukaszem Łebkiem, autorem bloga „Nie zadzieraj z weterynarzem” oraz książki „Co gryzie weterynarza”. Gość opowie o swojej pracy, najciekawszych i najbardziej nietypowych przypadkach zwierzęcych pacjentów, z jakimi się spotkał. A przede wszystkim, jak prowadzić interesującego bloga o tematyce weterynaryjnej. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na bibliotecznym Facebooku.

13 października, godz. 16.30, Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny (ul. Gajowa 4/8)

„Wracam do prostych rzeczy” – czytanie wierszy Kazimiery Iłłakowiczówny

Pretekstem do odwiedzin Pracowni będzie poetyckie spotkanie, podczas którego odczytane zostaną wiersze Iłłakowiczówny. Przeplatają się w nich zarówno autobiograficzne uwagi, jak i refleksje o świecie, w jakim żyjemy.

Zapisy: tel. 61 852 89 71, illa@bracz.edu.pl.

19 października, godz. 18.00, Galeria Atanazego, al. Marcinkowskiego 23, wydarzenia stacjonarne i online

W czeskim teatrze lalek

Muzejní Maringotka powstało w dziale teatralnym Muzeum Marawskiego w ramach projektu Morawska Lalka Ludowa i zrzesza ludzi kochających teatr lalkowy. W Bibliotece Raczyńskich będzie można zobaczyć krótki spektakl, a także dowiedzieć się więcej o historii i tradycji czeskich marionetek, o których opowie jeden z założycieli teatru František Pavlíček. Obowiązują zapisy: zapisy@bracze.dupl. Wydarzenie będzie też transmitowane na żywo na bibliotecznym Facebooku.

21 października, godz. 18.00, wydarzenie online

Mól w sieci2. Spotkanie z Tomaszem Raczkiem

Kolejnym gościem cyklu „Mól w sieci2” będzie Tomasz Raczek. Będzie to rozmowa o filmach, prowadzeniu vloga i oczywiście książkach. Dziesiąta muza w nowych mediach zajmuje poczesne miejsce, więc nie zabraknie tematów do dyskusji. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na bibliotecznym Facebooku.