Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

PBO 2024 – głosowanie wystartowało

05.10.2023

Grafika artykułu: w centrum, na fioletowym tle, znajduje się ikona poznańskiego ratusza, wokół biało-zielone napisy dotyczące szczegółów PBO 2024.135 projektów zakwalifikowało się do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2024. Wszystkie mają już nadane numery. Głosowanie będzie trwało od 2 do 23 października. Tym razem do wydania jest aż 26,6 mln zł. To prawie o 2 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji.

W piątek odbyło się losowanie numerów, które zostały nadane poszczególnym projektom. Ich lista wraz z numeracją jest już dostępna na stronie internetowej PBO24. Wnioskodawcy mogą wygenerować z systemu plakaty oraz grafiki promocyjne, na których znajdzie się nazwa projektu oraz jego numer. Materiały można pobrać z wyżej podanej strony Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Zakwalifikowane projekty zostały podzielone na kategorie: ogólnomiejskie i rejonowe oraz na małe i duże. Od 2 do 23 października (do godz. 12.00) poznanianki i poznaniacy będą mogli wybierać spośród 106 projektów rejonowych (66 dużych, 40 małych) oraz 29 ogólnomiejskich (13 dużych, 8 małych i 8 dużych w ramach Zielonego Budżetu).

W związku ze zmianą kategorii zmieni się również sposób podziału pieniędzy w budżecie. Na projekty rejonowe przeznaczone zostanie 20,4 mln zł, w tym 1,3 mln zł na małe i 19,1 mln zł na duże. W regulaminie PBO zagwarantowano, że środki na projekty małe zostaną przyznane każdemu rejonowi w równej kwocie: 100 tys. zł. Pieniądze na projekty duże będą — podobnie jak w poprzednich latach — rozdzielone za pomocą algorytmu (liczyć się będzie liczba mieszkańców oraz powierzchnia terenu).

Na projekty ogólnomiejskie zaplanowano 6,2 mln zł, w tym 4 mln zł na Zielony Budżet, 2 mln zł na projekty duże i 200 tys. zł — na małe.

Jak oddać głos? 

Aby wziąć udział w głosowaniu, nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu, wystarczy, że jest się jego mieszkańcem. Nie ma też ograniczeń wiekowych, jedynie w przypadku poznaniaków poniżej 13. roku życia konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna.

Głosowanie odbywa się drogą elektroniczną — w serwisie Poznański Budżet Obywatelski 2024. Każdy może oddać maksymalnie 5 głosów: 3 głosy na projekty ogólnomiejskie – 1 na mały, 1 na duży oraz 1 na projekt ogólnomiejski duży w ramach Zielonego Budżetu. Ponadto głosować można na 2 projekty rejonowe – 1 mały, 1 duży. Wybrać można także mniejszą ich liczbę — ważne jednak, aby zrobić to podczas jednego głosowania.

Potwierdzenie oddania głosu odbywa się za pomocą kodu SMS (numer telefonu komórkowego będzie trzeba podać podczas uzupełniania formularza). Na wskazany numer mieszkaniec otrzyma kod, który umożliwi mu potwierdzenie dokonanego wyboru. Jest on ważny do momentu zamknięcia przeglądarki lub aplikacji, z której został oddany głos — kod należy wykorzystać w momencie głosowania, w trakcie jednej sesji.

SMS z kodem jest całkowicie bezpłatny, a numer telefonu jest potrzebny wyłącznie do przesłania wiadomości.

Do jednego numeru telefonu przypisanych jest maksymalnie 5 kodów weryfikujących, umożliwiających oddanie głosu. Oznacza to, że z jednego numeru może zagłosować 5 różnych osób. Można więc poprosić np. kogoś z rodziny o udostępnienie telefonu, na który zostanie wysłany kod.

Głosowanie będzie odbywać się przede wszystkim elektronicznie, jednak osoby, które nie mają urządzenia z dostępem do internetu, mogą przyjść do stacjonarnych punktów. W tych miejscach będzie można uzyskać techniczne wsparcie w głosowaniu. Będą się one znajdować w Urzędzie Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim 17 (pok. 202), Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego 24 oraz Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44.

Wyniki PBO24 poznamy do 30 listopada. Szczegółowe informacje na temat tegorocznej edycji można znaleźć na stronie internetowej Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Źródło: poznan.pl