Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

PCŚ przy ul. Małachowskiego 10 nieczynne od nowego roku

15.12.2021
 Grafika artykułu: Kobieta idzie z dzieckiem przez budynek urzędu. W tle stanowiska obsługi klienta i baner z napisem "Rodzina 500 plus".
Fot. UMP

Od 1 stycznia za wypłatę świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus odpowiedzialny będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie – jak dotychczas – samorządy. W związku z tym od nowego roku zamknięty zostanie punkt obsługi klienta Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10.

Ostatnia nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przewiduje kilka zmian. Nowe rządowe przepisy wskazują, że od 1 stycznia realizatorem programu Rodzina 500 plus będzie ZUS, a rodzice wnioski o świadczenie będą mogli składać wyłącznie przez internet. Kolejna zmiana dotyczy sposobu wypłaty świadczenia, które będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Do tej pory za obsługę świadczeń wychowawczych odpowiadały gminy. W Poznaniu zajmowało się tym Poznańskie Centrum Świadczeń, które w wyniku przyjętych przez Sejm zmian w prawie, musiało zlikwidować 66 stanowisk i – od 1 stycznia – zamknąć punkt przy ul. Małachowskiego 10. Większość pracowników PCŚ dotychczas obsługujących program 500 plus, znalazła zatrudnienie w urzędzie miasta lub miejskich jednostkach.

ZUS obsługę klientów programu 500 plus będzie przejmował stopniowo. Oznacza to, że świadczenia wypłacane obecnie przez PCŚ będą kontynuowane do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do 31 maja przyszłego roku.

Punkt obsługi klienta PCŚ przy ul. Wszystkich Świętych 1 w dalszym ciągu będzie funkcjonował w godzinach:

  • poniedziałek, godz. 7.30-16.00
  • wtorek, godz. 7.30-15.30
  • środa, godz. 7.30-15.30
  • czwartek, godz. 7.30-15.30
  • piątek, godz. 7.30-15.00

Szczegółowe informacje dotyczące oferty Poznańskiego Centrum Świadczeń dostępne są na stronie internetowej: pcs.poznan.pl lub pod numerem telefonu 61 646 33 44.