Spotkanie dla zainteresowanych pracą wolontaryjną w Po-Dzielni

Uwaga

Artykuł ma charakter ARCHIWALNY i jego treść może nie być aktualna. Opublikowano go w dniu 01-10-2018.

Na spotkanie zapraszamy osoby zainteresowane wsparciem Po-Dzielni w codziennym działaniu. Będziemy ustalać grafik dyżurów wolontariackich na pierwsze tygodnie działania, tj. od połowy października. Chodzi o godziny między 8 a 16 (lub 18). Wolontariusz w ramach dyżuru dba o porządek na miejscu, mówi o idei miejsca i ewentualnie pomaga w odpowiednim ułożeniu na półkach przyniesionych przedmiotów. W Po-Dzielni będzie dostępne wi-fi, więc dyżur można także połączyć z pracą przy komputerze.

Po-Dzielnia to miejsce, które w połowie października rozpocznie działalność w Poznaniu przy ulicy Głogowskiej 27. Pomysł na miejsce powstał w grupie inicjatorów poznańskich szaf do dzielenia się, które stoją w kilku miejscach Poznania [Givebox Poznań (czyt. giwboks)]. Służą one do oddawania przedmiotów, które, choć nam już niepotrzebne, mogą posłużyć innym. Chodzi tu o wydłużenie cyklu życia przedmiotów takich jak ubrania, artykuły gospodarstwa domowego, książki, zabawki etc.

Po-Dzielnia, na którą grupa otrzymała od miasta lokal w ramach konkursu Otwarta Strefa Kultury Łazarz, ma być miejscem pod dachem, w którym będziemy mogli dzielić się z innymi. Będą tam także odbywać się warsztaty, wystawy i wykłady.

W Po-Dzielni przez 4 godziny dziennie swoje biuro prowadzić będzie Fundacja Proterra. Jednak w pozostałych godzinach potrzebne jest wsparcie wolontariackie. Zadanie wolontariusza polegać będzie przede wszystkim na doglądaniu miejsca tj.: przyjmowaniu rzeczy, sprawdzaniu ich stanu i czystości, zachęcaniu do zabierania rzeczy z Po-Dzielni, układaniu przedmiotów na półkach, tłumaczeniu idei miejsca. Wolontariusz musi być asertywny, tj. w razie przepełnienia magazynu nie przyjmować kolejnych rzeczy. Wolontariusz będzie w kontakcie telefonicznym z zespołem Po-Dzielni.

Jesteśmy gotowi do różnych godzinowo form wsparcia, jednak najlepiej, by osoba decydująca się na dyżur pełniła go ok. 3-4 godzin dziennie (w przedziale od 12 do 18). Działanie Po-Dzielni zweryfikuje jednak praktyka.

9 października zaproszamy na spotkanie wolontariuszy do Po-Dzielni. Udział w spotkaniu nie jest jeszcze deklaracją uczestnictwa. Zachęcamy do przyjścia, poznania idei oraz ludzi, którzy stoją za tym przedsięwzięciem.

Na fan page na facebooku można się przyjrzeć działalności Po-dzielni https://www.facebook.com/podzielnia/