Podcasty i webinaria Centrum Szyfrów Enigma

Grafika promująca cykl podcastów: W jej górnej części, na czarnym tle logotyp Centrum Szyfrów Enigma i napis "Podcast", poniżej, na żółtym tle napis "Enigma do usłyszenia", pod nim, na białym tle logotypy organizatorów i partnerów projektu. Historia niemieckiej maszyny szyfrującej, kryptologia a nawet cyberbezpieczeństwo – to tematy bezpłatnej serii podcastów i webinarów przygotowanych przez Centrum Szyfrów Enigma. Część z nich jest już dostępna online.

„Enigma do usłyszenia” to cykl dziesięciu podcastów, które w przystępny sposób przybliżają największy sukces kryptologiczny w dziejach ludzkości. Słuchacze poznają m.in. historie powstania niemieckiej maszyny szyfrującej i polskich matematyków – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy łamiąc szyfr „niemożliwy do złamania”, zmienili losy świata. Pierwszy sezon „Enigmy do usłyszenia” to osiem epizodów w języku polskim, jeden w języku angielskim oraz jeden nagrany prostym językiem. W podcastach wykorzystano dźwięki Enigmy oraz fragmenty rozmów z rodzinami kryptologów i ekspertami. Póki co opublikowanych zostało pięć odcinków. Można ich posłuchać na platformach: Spotify, Anchor i Google Podcasts, a także na stronie Centrum Szyfrów Enigma.

Na tym jednak nie koniec. Pasjonaci historii, muzyki, a także osoby zainteresowane cyberbezpieczeństwem z pewnością znajdą coś dla siebie w ramach serii webinarów. Premiera najbliższego webinaru „Pogromcy Enigmy” odbędzie się 24 listopada o godz. 16.00.  Prowadzącą ten odcinek będzie Agnieszka Jankowiak-Maik – historyczka, nauczycielka i aktywistka edukacyjna znana w sieci jako „Babka od histy”. Szczegóły dotyczące transmisji pojawią się na stronie Centrum Szyfrów Enigma. Wcześniej swoją premierę miały webinary: „Od Enigmy do bezpieczeństwa cyfrowego” z  Arturem Markiewiczem, który mówił o bezpieczeństwie w sieci, a także „Enigma: Brzmienia Szyfrów” z Patrykiem Piłasiewiczem, który opowiadał m.in. o tym, czy sztuka może być sposobem utajniania wiadomości i czy można zakodować muzykę. Spotkania z ekspertami trwają ok. 60 minut i są tłumaczone na polski język migowy. Wkrótce wszystkie będą udostępnione do obejrzenia na kanale YouTube CSE również z polskimi napisami.

Podcasty i webinary powstały jako element projektu „Enigma bez barier”, który dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”. Jego celem jest przygotowanie dostępnej oferty edukacyjnej i kulturalnej dla osób z różnych grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach projektu Centrum Szyfrów Enigma zrealizowała także uproszczone, edukacyjne modele Enigmy i Bomby Rejewskiego, zestawy tyflografik i infografik czy cykl zajęć edukacyjnych dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Źródło: www.poznan.pl