Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Pomoc dla seniorów: bezpłatne mycie okien i sprzątanie nagrobków

13.4.2023

Grafika projektu: W centrum nazwa projektu: „Pakiet Poznań Viva Senior”. W tle kolorowe kropki na żółtym polu, jedna duża — w centrum grafiki.

Bezpłatne mycie okien na wiosnę czy posprzątanie nagrobka bliskiej osoby — to tylko niektóre ułatwienia, z jakich skorzystać mogą starsi mieszkańcy i mieszkanki stolicy Wielkopolski. Wystarczy, że zadzwonią do Biura Poznań Kontakt i zamówią usługę.

Zarówno mycie okien w domach seniorów, jak i bezpłatne sprzątanie nagrobków ich bliskich, to propozycja dla osób, które mają 80 lat lub więcej, mieszkają w Poznaniu i rozliczają podatek na rzecz stolicy Wielkopolski, a także zmagają się z chorobą lub niepełnosprawnością, mieszkają samotnie lub z kimś w tym samym wieku.

Bezpłatna usługa obejmuje umycie szyb (z obydwu stron), a także ram okiennych i parapetów. Może być wykonana od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00.

Aby zamówić mycie okien, wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt — nr tel. 61 646 33 44 (po połączeniu należy wybrać tonowo 4). W imieniu seniora potrzebę może zgłosić  rodzina, znajomi, a także instytucja czy przychodnia. Trzeba tylko przekazać imię i nazwisko, wiek, telefon i dokładny adres zamieszkania seniora oraz liczbę okien, które mają zostać umyte.

Uwaga: w ramach usługi nie będą zdejmowane firany, zasłony, rolety i żaluzje. Firma sprzątająca zapewnia środki czystości, dysponuje też własnym, przenośnym sprzętem, który gwarantuje prawidłowe i bezpieczne mycie szyb, ram okiennych i parapetów.

Projekt jest finansowany przez Miasto, wykonawcą usługi jest Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Flandria”.

Porządkowanie nagrobków to usługa, która wykonywana jest na dwóch miejskich cmentarzach: Junikowie i Miłostowie. Aby z niej skorzystać, wystarczy zadzwonić na miejską infolinię — nr tel. 61 646 33 44.

Zgłaszający powinien podać dane osobowe seniora (imię, nazwisko, wiek, PESEL, numer telefonu) i dokładne miejsce położenia grobu oraz dane osoby w nim pochowanej. Musi też dokładnie opisać, jaki zakres usługi go interesuje. Jeśli poda kontaktowy adres mailowy, otrzyma na niego zdjęcia nagrobka przed sprzątaniem i po nim. Ważne: wykonawca lub organizator usługi nigdy nie zadzwoni pierwszy do seniora i nie zaproponuje porządkowania grobów.

Osoba sprzątająca może umyć tablicę i płytę nagrobka, a także krzyż oraz wyszorować je szczotką. Może zdjąć z grobu stare kwiaty i wypalone znicze i zostawić je przed nagrobkiem — lub wynieść je na śmietnik, jeśli tego zażyczy sobie senior. Możliwe jest też wypielenie chwastów wokół grobu, zebranie liści i zagrabienie piachu.

Jeśli temperatury spadną poniżej zera, groby nie będą myte, ale płyta nagrobka może zostać odśnieżona. Ważne: sprzątanie dotyczy jednego nagrobka, a  usługa nie obejmuje usuwania trudno zmywalnych zabrudzeń i przebarwień kamienia

Porządkowanie nagrobków wykonywane jest przez cały rok, 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00, a czas oczekiwania jest uzależniony od aktualnej liczby zgłoszeń. Firma porządkująca dysponuje własnym przenośnym sprzętem i środkami gwarantującymi prawidłowe i bezpieczne uporządkowanie nagrobka. Sprzątanie jest bezpłatne dla seniorów i całkowicie finansowane przez Miasto — firma nie zażąda więc żadnych pieniędzy. Wykonawcą usługi jest Spółdzielnia Socjalna „Poznanianka”.

Viva Senior — cały zestaw ułatwień

W Poznaniu działa cały pakiet Viva Senior — czyli zbiór licznych bezpłatnych usług dla starszych poznaniaków i poznanianek, który cieszy się dużym zainteresowaniem.

Wśród nich jest m.in. „Taksówka dla Seniora”, czyli bezpłatne usługi transportowe dla osób, które mają trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną. Zainteresowaniem cieszy się również „Złota Rączka”, czyli pomoc przy drobnych, domowych usterkach, a także „Mobilna pielęgnacja stóp”. W skład pakietu wchodzą również: Poznańskie Pudełko Życia, które ma usprawnić niesienie pomocy w stanach zagrożenia zdrowia, Książka dla Seniora (dostarczanie do domu książek, audiobooków, filmów z zasobów Biblioteki Raczyńskich) czy Miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego (bezpłatnie udostępniająca potrzebującym niezbędne urządzenia).

W Poznaniu osoby, które mają 65-70 lat, mogą także korzystać z Biletu Seniora. To specjalny bilet sieciowy na 366 dni na strefę A, czyli na obszar pokrywający się z administracyjnymi granicami stolicy Wielkopolski. Mogą na nim jeździć osoby, które mieszkają w Poznaniu lub jednej z 19. gmin objętych porozumieniem międzygminnym oraz rozliczyły tam podatek PIT. Roczny bilet kosztuje 90 zł, a na 90 dni – 30 zł. Osoby, które ukończyły 70. rok życia, korzystają z transportu publicznego na liniach ZTM bezpłatnie.

Więcej informacji na temat działań wspierających seniorów jest dostępnych na stronie internetowej Miasta Poznania.

Źródło: poznan.pl