Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: Na zdjęciu widać fragment flagi Ukrainy.
Fot. UMP

W obliczu kryzysu militarnego w Ukrainie Poznań solidaryzuje się z ukraińskim narodem. Uruchomiany został m.in. miejski punkt pomocy, do którego można przekazywać dary dla uchodźców, osoby przybywające z Ukrainy mogą też korzystać za darmo z miejskiej komunikacji. 

Dostępne wsparcie i możliwość pomocy:

Gdzie szukać informacji i jak pomóc?

Urząd miasta uruchomił specjalną skrzynkę mailową, na którą można wysyłać pytania: ukraina@um.poznan.pl. Działa również miejska infolinia Biuro Poznań Kontakt (nr tel.: 61 646 33 44, od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-20.00), połączenia telefoniczne obsługiwane są także w języku ukraińskim. Najważniejsze informacje dostępne są również na miejskiej stronie internetowej, działa jej wersja w języku ukraińskim: https://www.poznan.pl/ua

W Poznaniu przy ul. Półwiejskiej 17/27 działa miejski punkt wsparcia cudzoziemców: Poznański Ośrodek Integracji POINT (nr tel.: 503 979 758, pon.-czw. godz. 9.00-20.00, pt. w godz. 9.00-18.00). POINT współtworzony jest przez doświadczonych pracowników Migrant Info Point, którzy zapewniają pomoc cudzoziemcom. Obcokrajowcy, którzy potrzebują pomocy, znajdą tam wsparcie i pomoc formalno-prawną (także związaną z uzyskaniem statusu uchodźcy). Więcej informacji: http://migrant.poznan.pl/uk/. Cały czas czynna jest też infolinia Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM): Infolinia Migrant Info: 22 490 20 44 czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00. Więcej informacji: www.migrant.info.pl.

Miejskie punkty pomocy

  • Miejski Punkt Pomocy Ukrainie przy ul. Bukowskiej 27/29 – wydawanie darów (do połowy listopada 2022 roku), w każdy czwartek w godz. 14.00-18.00 wydawane są paczki ze środkami chemicznymi, zapisy poprzez Poznań Kontakt (tel. 61 646 33 44) w każdy poniedziałek od godz. 7.30. W pozostałych sprawach, takich jak aktywizacja zawodowa kobiet, kursy polskiego, wsparcie psychologiczne, punkt informacyjny, porady prawne – można kontaktować się pod numerem tel. 536 414 912,

PESEL dla obywateli Ukrainy

Rejestrację uchodźców, którzy chcą uzyskać numer PESEL oraz podjąć pracę i pozostać w Polsce, prowadzą gminy. Wydawanie numeru PESEL jest połączone z uruchomieniem profilu zaufanego oraz mobilnego dokumentu potwierdzającego status uchodźców.

Urząd pracy dla Ukrainy

Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu otworzył punkt informacyjny dla osób przybywających z Ukrainy. Na miejscu doradca udzieli wszelkich informacji związanych z zatrudnieniem, w tym zaprezentuje dostępne oferty pracy w Poznaniu i powiecie poznańskim. Urząd pracy zbiera również od pracodawców informacje dotyczące zainteresowania zatrudnieniem uchodźców.

Wsparcie finansowe dla obywateli Ukrainy

Przebywającym w Polsce uchodźcom z Ukrainy przysługuje jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł, jest ono przeznaczone na najpilniejsze potrzeby.

Infolinia w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy

ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim. Obywatele Ukrainy, którzy od 24 lutego przybyli do Polski w wyniku konfliktu zbrojnego, mogą uzyskać tam informacje o świadczeniach rodzinnych, w tym 500+.

Wsparcie psychologiczne i psychiatryczne dla osób z Ukrainy

Miasto Poznań przygotowało bazę instytucji, organizacji i podmiotów prywatnych gotowych bezpłatnie udzielić wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego osobom przybywającym z Ukrainy.

Porady prawne dla uchodźców z Ukrainy

Porady udzielane są stacjonarnie oraz zdalnie. W marcu adwokaci będą dyżurować także w soboty i niedziele. Oprócz uchodźców z porad mogą skorzystać także Ukraińcy, którzy już mieszkają w Polsce, a ściągnęli tutaj rodziny lub mają wątpliwości, co do przedłużenia swojego pobytu. Pomoc prawna dedykowana jest także Polakom, którzy przyjęli pod swój dach rodziny ukraińskie lub innych obcokrajowców z tamtego terenu i chcą się dowiedzieć, jak dalej można ich pokierować, by załatwili sprawy formalne.

Policyjna infolinia w związku z wojną w Ukrainie

Komenda Główna Policji uruchomiła telefony dyżurne oraz specjalne adresy mailowe dla osób, które chcą przekazać informacje o przypadkach handlu ludźmi w związku z wojną w Ukrainie, zaginięciach uchodźców i ich rodzin lub przestępstwach na tle seksualnym.

Infolinia dla pacjentów onkologicznych z Ukrainy

Obywatele Ukrainy, którzy z powodu rosyjskiej agresji musieli opuścić swój kraj i przerwać leczenie onkologiczne, dzwoniąc pod numer infolinii 800 190 590, mogą uzyskać niezbędne informacje o tym, jak kontynuować je w Polsce. Połączenie jest bezpłatne, a infolinia działa codziennie i całodobowo. Obsługiwana jest w czterech językach, w tym w języku ukraińskim. Z bezpłatnego dla pacjentów leczenia na terenie Polski mogą korzystać wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego 2022 roku. W przypadku leczenia onkologicznego w każdym województwie działa co najmniej jeden ośrodek, który będzie je koordynował. W Wielkopolsce jest to Wielkopolskie Centrum Onkologii.

Język polski dla ukraińskich seniorów

DLA SENIORÓW

  • Centrum Inicjatyw Senioralnych: spotkania, podczas których osoby starsze z Ukrainy mogą uczyć się podstaw języka polskiego, zajęcia odbywają się w siedzibie CIS przy ul. Mielżyńskiego 24, tel. 61 847 21 11

DLA OSÓB DOROSŁYCH

  • Caritas Poznań: kurs dla osób, które pojawiły się w Polsce po wybuchu wojny, zajęcia odbywają się w Centrum Wsparcia Rodzin dla Uchodźców z Ukrainy przy ul. Pamiątkowej, tel. 789 785 863;
  • Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty, ul. Nowowiejskiego 15, tel. 723 322 988;
  • Fundacja Adaptacji i Rozwoju Dzieci Dwujęzycznej Bilingwo, ul. Wrocławska 25/3, tel. 791 088 630;
  • Fundacja Obywatelki, pl. Bernardyński 1a/1, tel. 608 657 002;
  • Fundacja Wspierania Kreatywnej Edukacji, Rozwoju i Rewitalizacji Kreaktywator, ul. Krakowska 9a, tel. 605 616 612;
  • Międzynarodowa Fundacja OPEN, Punkt Bukowska, ul. Bukowska 27/29, tel. 790 374 333;
  • Ratajskie Centrum Kultury, os. Lecha 43, os. Orła Białego 5, tel. 604 162 103;
  • O Wiele Lepiej, ul. Szkolna 13/4, tel. 600 661 918;
  • Pozytywnia, Punkt Bukowska, ul. Bukowska 27/29, tel. 609 346 886;
  • Migrant Info Point, ul. Półwiejska 17/27 (nowe grupy ruszą do września), chęć udziału można zgłsić poprzez formularz online;

Ulgi na komunikację miejską dla uchodźców z Ukrainy

Od 1 lipca uchodźcy będą mogli korzystać z kilku form wsparcia w zakresie korzystania z komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM. Osoby w wieku 70+ mogą korzystać z miejskiej komunikacji za darmo, okazując paszport podczas kontroli.

Portal Wolontariat dla Ukrainy

Miasto Poznań szuka wolontariuszy, którzy są bardzo potrzebni do działań pomocowych. Na miejskim portalu działa zakładka poświęcona wolontariatowi na rzecz osób z Ukrainy. To miejsce w sieci, w którym wolontariusze i organizacje społeczne spotykają się, by wspólnymi siłami wspierać przyjaciół zza wschodniej granicy.

Poradnik dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy

Polskie Towarzystwo Terapii EMDR, zrzeszające terapeutów EMDR, w tym psychologów, psychotraumatologów, lekarzy psychiatrów, psychoterapeutów, interwentów kryzysowych – zajmujących się m.in. leczeniem traumy przygotowało specjalny poradnik dla osób udzielających pomocy:

Wsparcie dla osób, które goszczą uchodźców

Osoby, które zapewniły dach nad głową i wyżywienie obywatelom Ukrainy, mogą skorzystać ze specjalnego świadczenia. Wnioski można składać m.in. w siedzibie ZKZL.

Źródło: www.poznan.pl