Poznań stanie się areną zmagań rzeźbiarzy w lodzie

Grafika artykułu: po lewej mężczyzna w kurtce i czapce oraz niebieskich rękawicach. P prawej rzeźba z lodu. Mężczyzna trzyma narzędzie do rzeźbienia w lodzie, którym dotyka lodowej rzeźby.
Fot. UMP

W piątek, 8 grudnia startuje Poznań Ice Festival. W tym roku rywalizację zawodników z całego świata i stworzone przez nich arcydzieła będzie można oglądać w nowej lokalizacji — na ul. Święty Marcin. Każdy może przyjść zobaczyć lodowe cuda, ponieważ wstęp będzie bezpłatny. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w drugi weekend grudnia (8-10 grudnia). Udział potwierdziło 24 artystów z 9 krajów: Japonii, Kanady, Filipin, Polski, Czech, Francji, USA, Hiszpanii i Finlandii.

Wydarzenie odbędzie się na ul. Św. Marcin (pod Alfami). W piątek widzowie będą mogli zobaczyć konkurs małej rzeźby. Uczestnicy zawodów otrzymają bryłę lodu i 2,5 godziny, aby zobrazować tegoroczny temat konkurencji, jakim jest „kosmos”. Początek o godz. 16.00.

Na sobotę zaplanowano najbardziej widowiskową konkurencję festiwalu — Speed Ice Carving. Rywalizujący pojedynczo rzeźbiarze będą mieli kilkadziesiąt minut na odtworzenie konkursowego wzoru (każdy w identycznej bryle lodu). Wygra zawodnik, który zrobi to najwierniej. Zmagania uczestników „na czas” można będzie oglądać w godz. 12.00-18.00.

W niedzielę odbędzie się natomiast konkurs główny. Dwanaście drużyn dostanie kilkanaście ton lodu i osiem godzin na stworzenie rzeźb na dowolny temat. Zmagania rozpoczną się o godz. 9.00 i potrwają do 17.00. Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród nastąpi ok. godz. 18.00.

Ponadto ok. godz. 19.00 na poznaniaków czeka specjalny pokaz rzeźbienia w lodzie połączony z muzyką i efektami świetlnymi.

Na ostatni dzień festiwalu przygotowano także warsztaty dla dzieci. W godz. 12.00-15.00 najmłodsi będą mogli stworzyć swoje własne lodowe arcydzieła i zobaczyć, jak pracować w tym nie najłatwiejszym materiale.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie przez trzy dni minijarmark, w ramach którego będzie można zakupić grzane wino oraz przekąski, a także Miasteczko lodowe — Stihl Ice City. Tam na poznaniaków, oprócz lodowych rzeźb, czekać będzie także m.in. Św. Mikołaj z elfami.

Poznański festiwal znajduje się na liście Światowego Stowarzyszenia Rzeźbienia w Lodzie jako jeden z konkursów w kalendarzu Mistrzostw Świata w tej dyscyplinie. Więcej informacji można znaleźć na Facebooku oraz na stronie internetowej festiwalu.

Źródło: poznan.pl