Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: na zdjęciu stanowisko Polskiego Czerwonego Krzyża, kobieta w czerwonej koszulce z napisem: "ratownik" prowadzi zajęcia z pierwszej pomocy, na kocu przed kobietą leżą trzy fantomy.
Fot. UMP

W najbliższą niedzielę, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przy Iglicy odbędzie się kolejny piknik z cyklu „Poznań w formie”. Na wszystkich gości czekać będzie mnóstwo atrakcji oraz bezpłatne badania i porady medyczne. 

„Poznań w formie” to cykl międzypokoleniowych pikników, których inicjatorem jest Miasto Poznań. Są one okazją, by skorzystać z bezpłatnych badań oraz porad medycznych, a także przekonać się, jak ważna jest profilaktyka. Najbliższy odbędzie się w niedzielę, 27 sierpnia i potrwa od godz. 11.00 do 16.00 na MTP. Wejście przez Hol Wschodni od strony mostu Dworcowego.

Fundacja Akceptacja zajmie się profilaktyką chorób układu krążenia i zaoferuje pomiary ciśnienia, pulsu, glukozy, saturacji i cholesterolu, będą także instruktaże udzielania pierwszej pomocy.

Pomiary składu ciału oraz omówienie ich wyników, a także porady dietetyczne na temat zdrowego żywienia zaproponują studenci z Katedry Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu przeprowadzi badania zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu u palaczy oraz poradnictwo antynikotynowe. Z kolei Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych zaoferuje badania spirometryczne.

Specjaliści pokażą, jak bezpiecznie i skutecznie usunąć kleszcza. Najmłodsi dowiedzą się też, jak prawidłowo szczotkować zęby i zadbać o zdrowie.

Podczas całego pikniku będzie można dowiedzieć się więcej na temat oddawania krwi i szpiku, a także transplantologii. Wolontariusze Fundacji im. Anny Wierskiej „Dar Szpiku” rozdawać będą oświadczenia woli — dokumenty, które poświadczają chęć oddania organów po śmierci.

Nie zabraknie też rodzinnej rozrywki — już od godz. 11.00 na dzieci czekać będą liczne gry i zabawy. W programie występów na scenie w zabytkowej targowej Iglicy znajdzie się spektakl „LaLiLu” w wykonaniu aktorów Teatru Blum (godz. 12.30). O godz. 12.00, 13.30 i 15.00 będzie można zatańczyć energetyczną zumbę pod okiem doświadczonych instruktorów.

Z kolei o godz. 14 rozpocznie się koncert „W afrykańskiej wiosce” przygotowany przez Agencję Artystyczną Bonsai. Muzycy zagrają na egzotycznych instrumentach, takich jak ukulele, cajon, djembe oraz balafon.

Przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania oraz Zakładu Zagospodarowania Odpadów poprzez zabawę nauczą prawidłowej segregacji śmieci. Zaplanowano też ekowarsztaty tworzenia lampionów ze starych słoików, połączone z nauką plecionkarstwa. Dla miłośników sportu doświadczeni instruktorzy z PGE Akademii Judo zaprezentują walki pokazowe, a najmłodsi — pod ich okiem — będą mogli spróbować swoich sił na macie.

Źródło: poznan.pl