Poznań ze wspomnień utkany
Jest już dostępna gra terenowa inspirowana rozmowami z uczestniczkami i uczestnikami projektu „Od Seniora dla Juniora… czyli alternatywna historia Poznania”. Quest pt. „Poznań ze wspomnień utkany” jest jego finałem. Czym są questy i dlaczego warto się nimi zainteresować?
Questing to edukacyjna zabawa terenowa, której celem jest wykonanie określonego zadania i odnalezienie skarbu, ale przede wszystkim odkrycie regionalnego dziedzictwa. W zabawie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek. Uczestnik albo drużyna otrzymuje mapkę z barwną narracją, prowadzącą przez wszystkie punkty trasy. Wędrując zgodnie z instrukcją, można dotrzeć do miejsc nieznanych i nieopisywanych w przewodnikach. Zwieńczeniem questu jest dotarcie do skrzyni skarbów z pamiątkową pieczęcią lub odebranie symbolicznej nagrody. To propozycja nie tylko dla turystów, ale może być to również doskonała forma wypoczynku dla całych rodzin czy słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku. Zaletą questów, jest to, że są one dostępne cały rok, a mapkę z instrukcją można pobrać z Internetu. W Wielkopolsce ideę questingu rozwinęła i wprowadziła w życie w 2012 roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Obecnie w regionie działa już blisko sto questów, które można pobrać w formie pliku PDF do samodzielnego wydrukowania, dostępne są one na stronie:
Gra „Poznań ze wspomnień utkany” powstała dzięki współpracy z WBPiCAK w Poznaniu i jest częścią projektu „Od Seniora dla Juniora… czyli alternatywna historia Poznania” zrealizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt „Od Seniora dla Juniora… czyli alternatywna historia Poznania” zrealizowany został pod patronatem Centrum Inicjatyw Senioralnych.