Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: na różowym tle po prawej stronie rysunek sylwetek kilku kobiet, zwrócone są w prawą stronę, trzymają złotą szarfę z napisem: "jesteśmy wspaniałe", po lewej stronie grafiki napis: "Prezydent Miasta Poznania zaprasza do wzięcia udziału w tegorocznej odsłonie akcji społecznej Poznanianki".

Rusza kolejna edycja akcji społecznej „Poznanianki”, która powstała, by docenić aktywne i odważne kobiety, działające dla dobra innych. O kim warto opowiedzieć całej Polsce? Kandydatki można zgłaszać do końca sierpnia.

Akcja powstała, by zwrócić uwagę na działania tych mieszkanek stolicy Wielkopolski, których aktywność pomaga wzmocnić i dostrzec ważną rolę kobiet w życiu Poznania. Poprzez „Poznanianki” Miasto zaprasza do poznania historii o silnych, niezależnych, wyjątkowych, choć nie zawsze powszechnie znanych kobietach.

Kandydatki można zgłaszać od 10 lipca na stronie poznan.pl/poznanianki.

Akcja społeczna „Poznanianki” składa się z trzech etapów. W pierwszym z nich, trwającym od 10 lipca do 31 sierpnia, mieszkanki i mieszkańcy Poznania mogą zgłaszać swoje kandydatki. W drugim etapie — we wrześniu — kapituła wyłoni pięć kobiet lub organizacji, które zostaną bohaterkami kampanii, promującej postawy oraz działania na rzecz innych kobiet i miasta. Akcję zwieńczy Tydzień Kobiet (7-14 października), którego częścią będzie dwudniowa konferencja z panelami dyskusyjnymi i warsztatami poświęcona siostrzeństwu, prawom kobiet oraz działaniom antydyskryminacyjnym.

Autorką identyfikacji wizualnej tegorocznej odsłony akcji jest Alicja Piotrowska — animatorka i ilustratorka, wykładowczyni animacji z Poznania. Jej prace są pełne życia, kolorów, intrygujących historii i mają unikalny styl. Głosem akcji została ponownie lektorka, której głos budzi same pozytywne skojarzenia — Krystyna Czubówna. „Poznanianki” wesprze Estrada Poznańska, która zadba o produkcję i promocję projektu.

Miasto zachęca do zgłaszania kandydatek, które swoją odwagą oraz pracą na rzecz innych inspirują każdego, bez względu na wiek czy płeć.

W 2022 roku spośród ponad stu zgłoszeń wyróżniono:

  • Tęczowe Seniorki — rezydentki Fundacji Barak Kultury, które przełamują stereotypy, a swoją postawą walczą z dyskryminacją;
  • Po-Dzielnię – pierwszy tego typu freeshop w Polsce i Centrum Ekonomii Współdzielenia;
  • Rakujemy jak chcemy — stowarzyszenie, którego głównym celem jest wsparcie dziewczyn z diagnozą raka piersi;
  • Magdę Szewciów — trenerkę samoobrony i asertywności WENDO dla kobiet i dziewczynek;
  • Katarzynę Walę — antropolożkę społeczną, animatorkę kultury, współtwórczynię Mobilnego Domu Kultury Wilczak.

Akcja społeczna „Poznanianki” to jedno z wielu działań Miasta na rzecz kobiet. Od 2018 roku w mieście działa Punkt Profilaktyki Intymnej — dostępny przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W szkołach dostępne są tzw. różowe skrzyneczki z akcesoriami higienicznymi — do dyspozycji wszystkich dziewcząt. W Poznaniu realizowane są też bezpłatne szczepienia przeciwko zakażeniom wirusem HPV, skierowane w dużej mierze do nastoletnich dziewczynek. Poznań dba również o podkreślanie obecności kobiet w sferze publicznej. W ubiegłym roku, w 104. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych, otwarta została aleja Praw Kobiet. Wcześniej radni zdecydowali, aby w 2018 roku nadawać ulicom w mieście nazwy upamiętniające kobiety. Ta decyzja niemal podwoiła liczbę ulic, które mają patronki zamiast patronów.

Miasto Poznań dofinansowuje też zabiegi in vitro i miejsca w żłobkach niepublicznych. Z roku na rok przybywa też miejsc w przedszkolach. Poznanianki, które skończyły 50 lat, mogą skorzystać z prowadzonego przez Miasto programu profilaktycznego, pozwalającego na wczesne wykrywanie osteoporozy.

Źródło: poznan.pl