Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Poznański Punkt Szczepień Powszechnych

30.4.2021

Na zdjęciu okienko do rejestracji w Poznańskim Punkcie Szczepień Powszechnych oraz barierki regulujące kolejki.Na Stadionie Miejskim rusza Poznański Punkt Szczepień Powszechnych. Dawki preparatów będą podawać medycy Szpitala Miejskiego im. F. Raszei, a organizację i porządek na obiekcie zapewnią urzędnicy miejscy wspierani przez żołnierzy WOT i wolontariuszy koordynowanych przez Związek Harcerstwa Polskiego – Chorągiew Wielkopolską.

Tygodniowo będzie się tam mogło zaszczepić co najmniej 7000 osób – jeśli dostawy szczepionek będą wystarczające. Pierwsze dawki szczepionek przyjadą do Poznańskiego Punktu Szczepień Powszechnych 4 maja. Same szczepienia rozpoczną się dzień później – 5 maja, o godz. 8 rano. Punkt powstał, by zapewnić poznaniankom i poznaniakom maksymalną dostępność do szczepionek przeciw COVID-19. Może działać przez 7 dni w tygodniu, po 12 godzin dziennie – jeśli tylko dostawy szczepionek będą odpowiednio duże.

– Do tej pory w Poznaniu wykonano ok 340 tysięcy szczepień, w pełni zaszczepionych zostało ponad 78 tysięcy osób. Poznański Punkt Szczepień Powszechnych jest gotowy na to, by szczepić nawet 7 tysięcy osób tygodniowo. Działalność punktu jest finansowana z dwóch źródeł: budżetu Poznania oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Szczegółowe informacje:

Jak się zarejestrować?

Przed przyjściem do punktu należy się zarejestrować. Są na to cztery sposoby.

  • Pierwszy to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Do zapisu wystarczy PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale każdy, kto go poda, otrzyma SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można również zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Podczas rejestracji należy wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia.
  • Drugi sposób to e-Rejestracja dostępna na pacjent.gov.pl. System zaproponuje dostępne terminy w punktach szczepień, które znajdują się blisko podanego adresu. Jeśli żaden z nich nie będzie pasował, można skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po dokonaniu rezerwacji przyjdzie powiadomienie SMS. Ważne: aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, warto mieć Profil Zaufany.
  • Trzecia możliwość to wysłanie SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: „SzczepimySie”.
  • Czwarty sposób to rejestracja przez miejską infolinię Poznań Kontakt: pod numerem telefonu 61 646 33 44.

Uwaga: przy rejestracji telefonicznej brany jest pod uwagę stan zdrowia osób zainteresowanych szczepieniem. Osoby zdrowe, sprawne fizycznie i mobilne będą zapisywane na Stadion Miejski. Osoby z chorobami przewlekłymi, z przeciwwskazaniami do szczepień, z ograniczoną sprawnością ruchową i dostępnością do transportu samochodowego będą zapisywane do punktu w szpitalu im. F. Raszei. Przy rejestracji zostanie wskazana data i godzina szczepienia.

O czym pamiętać przed szczepieniem?

Przed przyjściem do punktu szczepień należy wydrukować i wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu. Osoby, które nie mogą wypełnić go w domu, będą mogły zrobić to na miejscu – przygotowano stoły i ławki, ale ze względów bezpieczeństwa trzeba mieć własny długopis. Kwestionariusz należy wypełnić uczciwie. Zatajenie informacji może być niebezpieczne dla pacjenta. W dniu szczepienia należy przyjść do punktu nie wcześniej niż 10 minut przed wyznaczoną godziną. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty.

Jak dojechać?

Poznański Punkt Szczepień Powszechnych znajduje się na pierwszym poziomie stadionu. Winda będzie dostępna tylko dla osób z niepełnosprawnościami i ograniczeniami ruchowymi – mogą się one zgłosić (przy wejściu, przy schodach) do obsługi, która umożliwi skorzystanie z urządzenia.

Dla osób jadących samochodem: wjazd na parking wyznaczony został od strony ul. Ptasiej. Należy kierować się na parking D. Po wyjściu z samochodu trzeba przejść do strefy stadionowej, w kierunku wejścia na promenadę i do punktu szczepień. Parking jest bezpłatny dla pacjentów.

Dla osób, które chcą przyjechać komunikacją miejską: najprościej wysiąść na przystanku „Stadion Miejski” – aby ułatwić dotarcie do celu, jego nazwa zostanie tymczasowo zmieniona na „Stadion Miejski – Punkt Szczepień”. Zatrzymują się tam linie tramwajowe: 1,6,13,15 oraz autobusowe: 145, 163, 191 i 193. Do punktu najłatwiej dojść wprost ulicą Bułgarską.

Szczepienie

Każde podanie szczepionki będzie poprzedzone kwalifikacją lekarską. Personel medyczny przeanalizuje stan zdrowia i potwierdzi, czy w danym dniu można wykonać szczepienie. Ważne: jeśli zostaną zidentyfikowane przeciwwskazania lub inne zagrożenia dla zdrowia, szczepionka może nie zostać podana. Przeciwwskazaniem jest złe samopoczucie, temperatura i widoczne oznaki choroby. Szczepionki podaje uprawniony do tego personel w zorganizowanych w punkcie gabinetach. Podawane będą wszystkie preparaty dopuszczone w rządowym programie, w zależności od ich dostępności.

Po szczepieniu

Każdy, kto przyjął już dawkę preparatu, kierowany do strefy poszczepiennej na obserwację – powinien pozostać przez kolejne 15 minut. W strefie tej będą również obecni pracownicy i wolontariusze, którzy zapewnią opiekę i wsparcie. Po obserwacji należy przejść do pracowników obsługi, którzy czekać będą przy wyjściu. Tam każda osoba zostanie umówiona na termin szczepienia drugą dawką i otrzyma potwierdzenie rejestracji. Uwaga: należy zachować kartonik z informacjami dotyczącymi terminów szczepień.

Wolontariat

Miasto Poznań zaprasza do współpracy wolontariuszki i wolontariuszy, zainteresowanych pomocą przy organizacji pracy Poznańskiego Punktu Szczepień Powszechnych przeciwko COVID-19.  Pomóc może każda osoba pełnoletnia – liczą się dobre chęci oraz zmysł organizacyjny. Do zadań wolontariuszek i wolontariuszy będzie należeć w szczególności: pomoc w utrzymaniu porządku i płynności ruchu osób oczekujących na przyjęcie, wydawanie kwestionariuszy czy weryfikowanie godzin zgłoszeń pacjentów na szczepienia. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się za pośrednictwem formularza na stronie: