Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Problem nietrzymania moczu u kobiet

01.4.2021

Nietrzymanie moczu u kobiet to niezwykle krępująca dolegliwość, która zawsze jest objawem choroby i tak należy postrzegać tę dolegliwość. Niestety wieloletnie zaniedbania w zakresie diagnostyki i terapii nietrzymania moczu powodują, że kobiety zgłaszają się do lekarza w znacznym stopniu zaawansowania tej choroby.

Mimo że problem ten może dotyczyć od 25 do 30% kobiet, jest rzadko powodem wizyty u lekarza ginekologa. Dzieje się tak dlatego, że wstyd oraz ogromne skrępowanie związane z tą chorobą są na tyle silne, że pacjentki nie zgłaszają się do lekarza. Zamiast zdiagnozować powód występowania tego typu dolegliwości kobiety stosują podpaski higieniczne, uznając, że problem ten jest tymczasowy i minie.

Mimo znacznego dyskomfortu w życiu codziennym kobiety bardzo często dostosowują swoją aktywność życiową do objawów chorobowych i przez wiele lat ukrywają tę dolegliwość. Poza uciążliwościami dnia codziennego, jakie towarzyszą nietrzymaniu moczu, choroba ta często powoduje zaburzenia w sferze życia seksualnego i znacząco zaburza relacje partnerskie, wpływając na obniżenie jakości życia.

Objawami, jakie powinny u każdej kobiety budzić niepokój są:

  • incydenty niekontrolowanego oddawania moczu towarzyszące np. wysiłkowi fizycznemu (w trakcie wykonywania ćwiczeń gimnastycznych), pojawiające się podczas kaszlu, śmiechu, psikania lub podczas zmiany pozycji (np. wstawania z pozycji siedzącej lub kucznej);
  • bóle w podbrzuszu i uczucie parcia wymagającego natychmiastowego oddania moczu;
  • bóle podbrzusza towarzyszące oddawaniu moczu

Rozmowa z prof. Maciejem Wilczakiem na temat nietrzymania moczu jako krępującej dolegliwości w życiu kobiet:

Żródło: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu