Przechadzki z przewodnikiem po fyrtlu Garbary

Fundacja Zapis zaprasza na kolejne przechadzki z przewodnikiem po fyrtlu Garbary. Uczestnicy mogą liczyć na atrakcje miastoznawcze, upominki oraz słodki poczęstunek w miłej restauracji. Udział w spacerach jest darmowy i nie obowiązują zapisy.

Każda z przechadzek rozpocznie się w Galerii w Bramie (Garbary 47), gdzie uczestnicy wspólnie obejrzą wystawę zatytułowaną „Zabytki Parku Kulturowego Stare Miasto”, a zakończy w restauracji na Chwaliszewie słodkim poczęstunkiem, pokazem zdjęć dawnych i współczesnych Garbar oraz dla chętnych quizem z nagrodami.

Harmonogram najbliższych spacerów:

  • 20 sierpnia, w godz. 11.00-14.00 — Od Wyspy Młyńskiej do Tamy Garbarskiej

Spacer po przemysłowym obszarze dzisiejszych północnych Garbar. Uczestnicy przyjrzą się dawnej osadzie św. Gotarda i rejonowi Wyspy Młyńskiej, poznają wielkie inwestycje przemysłowe i komunalne, których budowę zapoczątkowano na przełomie XIX i XX wieku wokół północnego odcinka dzisiejszej ulicy Garbary, czyli historycznej Tamy Garbarskiej. Stara Rzeźnia, Stara Przepompownia czy fabryka Kantorowicza to tylko niektóre z interesujących obiektów, które zostaną omówione podczas spaceru.

  • 10 września, w godz. 11.00-14.00 — Szlakiem świątyń wokół Garbar

Spacer szlakiem świątyń istniejących, jak i tych, które nie przetrwały do naszych czasów, ale pozostały po nich ślady w miejskiej przestrzeni. Opowieść rozpocznie się od placu Kolegiackiego, powstałego po zlikwidowaniu na początku XIX w. pozostałości kolegiaty św. Marii Magdaleny i całej rozciągającej się tam dzielnicy kościelnej. Uczestnicy zatrzymają się w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się kościół Wszystkich Świętych, by dotrzeć do dwóch zabytkowych świątyń wzniesionych przy placu Bernardyńskim. Dotrą też do dawnego kościoła dominikanów, wzniesionego na miejscu nieistniejącej już świątyni św. Gotarda.

Wydarzenia sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

Szczegóły: