Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Przestępcy nie mają wakacji – apel policji

22.7.2021

Wielkopolska policja po raz kolejny apeluje o dokładne weryfikowanie tego, kogo mamy zamiar wpuścić do swojego domu lub mieszkania. W ostatnim czasie znów odnotowano przestępstwa oszustw i kradzieży, w trakcie których sprawcy podszywali się m.in. pod pracowników pogotowia wodociągowego.

Złodzieje, oszuści i inni przestępcy nie odpoczywają w wakacje. Wszyscy skupiamy się na odpoczynku, tracimy czujność i zapominamy o zasadach bezpieczeństwa.

W ostatnim czasie miało miejsce kilka zdarzeń związanych z kradzieżą gotówki, biżuterii lub innych wartościowych przedmiotów bezpośrednio z miejsca zamieszkania osób pokrzywdzonych. Oszuści podszywali się pod pracowników pogotowia wodociągowego. Sposób takiego działania jest bardzo prosty i polega na rzekomym usunięciu usterki, co oczywiście nie jest zamiarem oszusta. Celem są pieniądze i inne drogocenne przedmioty. Oszust, prosząc o pomoc w usunięciu awarii, może poprosić np. o odkręcenie wody w łazience, a w trakcie naszej nieobecności zajrzy w najbardziej prawdopodobne miejsca przechowywania oszczędności. Oszuści nie potrzebują do tego dużo czasu, a miejsca przechowywania oszczędności z reguły się powtarzają. Najczęściej są to szafki nocne, kasetki pod łóżkiem, komody, szuflady czy barki w meblach segmentowych. Przestępcy doskonale zdają sobie z tego sprawę. Potrafią sprawdzić te miejsca w bardzo krótkim czasie, prowadząc cały czas rozmowę z osobą okradaną, wydając jej przy tym polecenia. Na uwagę zasługuję również fakt, iż na pierwszy rzut oka przestępcy nie zostawiają po sobie żadnych widocznych śladów. Osoby pokrzywdzone często dowiadują się, że zostały okradzione nawet po kilku tygodniach, kiedy np. muszą zapłacić rachunki.

Oczywiście należy być przygotowanym na różne warianty podszywania się oszustów pod pracowników także innych instytucji. Najważniejsze żeby dokładnie sprawdzić, kogo chcemy wpuścić do domu, ustalić czy rzeczywiście coś się zepsuło. Jeśli jesteśmy sami w domu, poprośmy o pomoc sąsiada. Wszystko po to, by przyglądać się działaniom fachowców.

Jeśli w trakcie takiej wizyty zorientujemy się, że mamy do czynienia z oszustem – przede wszystkim pamiętajmy, że to nie pieniądze są ważne, ale nasze życie i zdrowie. Przestępcy to osoby bezwzględne, pozbawione jakichkolwiek skrupułów. Zrobią wszystko, żeby zatrzymać gotówkę i inne wartościowe rzeczy. Dlatego jeśli dojdzie do takiej sytuacji, najlepiej jak najszybciej zadzwonić na numer alarmowy 112, wybiec z mieszkania, głośno przy tym krzycząc i wołając o pomoc.