Relacja

Inauguracja

Imprezę zainaugurowano 29 września, w samo południe. Tuż po wybrzmieniu ostatniego uderzenia zegara ponad pół tysiąca seniorów zebrało się na Starym Rynku, by po przekazaniu kluczy przez Zastępcę Prezydenta Poznania, Jerzego Stępnia, wyruszyć we wspólnym marszu aktywności osób starszych. Niezwykle barwny i żywiołowy pochód przeszedł ulicami miasta – Wrocławską, Półwiejską i Kościuszki do Teatru Muzycznego, gdzie 400 seniorów skorzystało z bezpłatnych wejściówek na koncert „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” w wykonaniu solistów teatru. Koncert spotkał się z ogromnym aplauzem widowni.

W czasie inauguracji dyrektorka Centrum Inicjatyw Senioralnych, Monika Szelągiewicz wręczyła pierwsze dwanaście certyfikatów Miejsc Przyjaznych Seniorom, wśród których znalazły się m.in. kina, kawiarnie, firmy szkoleniowe, szkoły językowe, którym zależy na tym, by seniorzy czuli się dzięki ich ofercie docenieni i mieli coraz większe możliwości uczestniczenia w życiu miasta.

fot. pochodzi z archiwum Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
Certyfikat Miejsca Przyjaznego Seniorom odbiera właściciel Cafe Pod Papugami pan Marek Gwizdowski.

Obejrzyj zdjęcia z inauguracji!

Wykłady otwarte i warsztaty na uczelniach wyższych

Jednym z głównych założeń imprezy jest pokazanie seniorom różnego typu możliwości edukacji w dorosłym życiu, a także płynących z podejmowania takiej aktywności korzyści. Zorganizowano więc ponad 30 wykładów otwartych i warsztatów na uczelniach wyższych, spośród których największym zainteresowaniem cieszyły się tematy związane z podróżami, filmem, zdrowym odżywianiem i nauką języków obcych. Przygotowano więc m.in. prelekcję pt. „Nasze podróże po Rosji” (Instytut Filologii Rosyjskiej UAM), „Seniorzy we współczesnym świecie informacyjnym” (Otwarta Wszechnica Ekonomiczna, UEP), „Wielkopolska na filmowo. Śladami znanych filmów i aktorów” (Otwarta Wszechnica Ekonomiczna, UEP). W wykładach otwartych wzięło udział około 500 osób.

Warsztaty w Centrum Inicjatyw Senioralnych

Tradycyjnie już w październiku Centrum Inicjatyw Senioralnych przeżywa prawdziwe oblężenie. Cieszy to tym bardziej, że jest to najlepsza okazja do tego, by zaprosić seniorów do bycia na bieżąco z działaniami Centrum w ciągu całego roku. Tym bardziej, że w czasie Senioralnych zespół, dzięki współpracy z trenerami i specjalistami różnych dziedzin przygotował 10 bezpłatnych warsztatów, w których wzięło udział 120 osób. Tematyka była różnorodna – od sposobów na rozwijanie inteligencji seksualnej po 50-ce, poprzez warsztat z zakresu profilaktyki bezsenności, zdrowego żywienia, aż do tematów związanych z zagadnieniami iluzji i rzeczywistości w fotografii. 

Miejsca Przyjazne Seniorom

Specjalną ofertę na październik przygotowały również, wyróżnione przez CentrumIS, Miejsca Przyjazne Seniorom. Aż 200 bezpłatnych wejściówek umożliwiających skorzystanie z zajęć gimnastycznych w wodzie przygotowała Szkoła Pływania Fregata Swimming. W Cafe pod Papugami z kolei w każdy piątkowy wieczór czekały na seniorów bezpłatne koncerty jazzowe, w których za każdym razem uczestniczył komplet słuchaczy. Kino Rialto, tradycyjnie już, gromadziło dziesiątki kinomanów w ramach Filmowego Klubu Seniora, a Restauracja Pastela przygotowała niezwykle bogaty program warsztatów plastycznych, dietetycznych i kulinarnych, które zgromadziły sporą publiczność. Nie sposób pominąć propozycje Akademii 50+ i Akademii Podróży Wojażer, których siedzibę seniorzy odwiedzali tłumnie, a także szkoły językowe Active Study i Profutura, których pokazowe lekcje języka angielskiego zachęciły seniorów do zapisania się na dalsze kursy. Świadkami wzruszających chwil byli także pracownicy kawiarni U mnie czy u Ciebie, gdzie seniorzy przychodzili na kawę, niejednokrotnie spotykając się ze sobą pierwszy raz po wielu latach.  

Drzwi otwarte

Do pracy nad programem Senioralnych w zakresie drzwi otwartych CentrumIS zaprosiło 50 partnerów, którzy, chcąc zaprezentować swoje działania i zachęcić seniorów do korzystania z nich przez cały rok, przygotowali niezwykle bogatą ofertę, a wśród niej znalazły się treningi nordic walkingu, warsztaty pamięci, wycieczki po najpiękniejszych dzielnicach miasta, masaże, zajęcia z fizjoterapeutą, wieczorki taneczne, wycieczki po redakcjach poznańskich radiostacji, warsztaty aktorskie, spektakle teatralne, oprowadzanie po wystawach w muzeach i galeriach, darmowe wejścia na basen, badania profilaktyczne i wiele innych propozycji, których nie sposób tu wymienić.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pomysł przybliżenia seniorom życia stadionowego w Poznaniu. W ramach Senioralnych zorganizowane zostały dwie wycieczki z przewodnikiem po Stadionie Miejskim, w których wzięło udział 100 osób oraz, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Wiara Lecha, udostępniono 50 bezpłatnych wejściówek na mecz Lecha Poznań z Piastem Gliwice i tyle samo na mecz Lecha z Jagiellonią Białystok.   

Więcej zdjęć z wydarzeń podczas "Senioralnych" znajdą Państwo na naszym profilu na facebooku 

A co po Senioralnych?

Senioralni już za nami, ale efekty współpracy CentrumIS z kolejnymi instytucjami kultury, stowarzyszeniami i klubami zaowocowały poszerzeniem poznańskiej całorocznej oferty dla seniorów o kolejne propozycje. Kino Malta pozostanie przy swoim poniedziałkowym cyklu „Ponad młodość, czyli seanse senioralne”, miasto wzbogaciło się o pierwszą, stworzoną specjalnie z myślą o seniorach kawiarnię „Cafe Club Zwierzyniecka” na ul. Zwierzynieckiej 13a, w październiku nagrodzono również dwa kolejne Miejsca Przyjazne Seniorom – Fundację Art Stations oraz Stowarzyszenie Taoistycznego Tai Chi w Polsce.