Relacja

28 września, w samo południe, tuż po poznańskich koziołkach dyrektorka Centrum Inicjatyw Senioralnych, Monika Szelągiewicz powitała zgromadzonych licznie na Starym Rynku seniorów i tym samym otworzyła miesięczny cykl wydarzeń edukacyjnych dla seniorów pod nazwą „Senioralni. Poznań”.

W tegorocznym programie imprezy znalazło się ponad dwieście pozycji. Wśród wydarzeń, przygotowanych przez ponad pięćdziesięciu różnych organizatorów, w tym m.in. wydziały poznańskich szkół wyższych uniwersytetów, poznańskie UTW, organizacje pozarządowe i instytucje oraz firmy, znalazły się wykłady, warsztaty, lekcje pokazowe, wycieczki, spotkania tematyczne, spektakle, koncerty i wiele innych. Tematyka obejmuje podróże, sport i rekreację, kulturę i sztukę i wiele innych dziedzin, wśród których z pewnością każdy senior znajdzie coś dla siebie. W przeważającej części udział w tych wydarzeniach jest bezpłatny.

W inauguracji wzięli udział także przedstawiciele Partnerów wydarzenia, pięciu poznańskich uniwersytetów trzeciego wieku oraz partnerów tegorocznej oprawy kulturalnej, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i Jeżyckiej Fundacji Senioralnej.

W czasie inauguracji dyrektorka Centrum Inicjatyw Senioralnych, Monika Szelągiewicz uhonorowała dwanaście kolejnych podmiotów, wyróżnionych certyfikatem w ramach akcji Miejsce Przyjazne Seniorom. Wśród nich znalazły się m.in. kawiarnie, organizacje i firmy zajmujące się aktywizacją ruchową oraz zdrowiem, galeria sztuki i klub dla seniorów. Wszystkim wyróżnionym zależy na tym, by seniorzy czuli się dzięki ich ofercie docenieni i mieli coraz większe możliwości uczestniczenia w życiu miasta.

Od października 2012 r. certyfikaty otrzymali: Art Stations Foundation, Cafe Club Zwierzyniecka, Centrum Zdrowia ASGO, Inea S.A., Kawiarnia "Expressowa", Kawiarnia "Expressowa WZ", Cukiernia cafe "Expressowa", Kawiarnia Galeria KAMEA, Makropol Sp. z o. o. Czerwony Guzik, Niku Bowling, Poznańskie Stowarzyszenie TAI CHI, Gabinet Specjalistyczna Pielęgnacja Stóp Katarzyna Kasprzyk, Stowarzyszenie Pilotów Wycieczek oraz Stowarzyszenie Taoistycznego TAI CHI. O wyróżnionych przeczytać można na stronie https://centrumis.pl/wyroznione-miejsca.html

Po uroczystym wręczeniu certyfikatów przyszedł czas na przekazanie władzy w mieście na cały październik dojrzałym mieszkańcom Poznania. W imieniu wszystkich seniorów klucze do bram miasta odebrali od Prezydenta Ryszarda Grobelnego państwo Danuta i Zbigniew Koczorscy. Wobec zgromadzonych przyrzekli godnie pełnić władzę w mieście i życzyli wszystkim seniorom zdrowia i wielu wrażeń w nadchodzącym miesiącu. Prezydent przypomniał, że w przeszłości posiadający klucze decydowali o tym, co dzieje się w mieście i podkreślił, że wierzy w odwagę seniorów i ich mądre decyzje. Wyraził także uznanie dla działań edukacyjnych na rzecz seniorów w Poznaniu oraz przekonanie, że impreza będzie się rozwijała w następnych latach.

Po zakończeniu oficjalnej części inauguracji wszyscy zgromadzeniu mieli okazję przekonać się o jakiej niespodziance tanecznej mówili przez cały wrzesień Organizatorzy.

Akcja „Walc na Starym Rynku” była zwieńczeniem warsztatów tanecznych dla seniorów, przeprowadzonych przez choreografkę Iwonę Pasińską i przygotowana we współpracy z poznańskim ROPSem i Jeżycką Fundację Senioralną. Walca wybralismy nieprzypadkowo, ponieważ właśnie w październiku taniec jest także tematem kampanii SeniorWFormie.

Podczas inauguracji międzypokoleniowa grupa wolontariuszy CentrumIS rozdawała broszury zawierające miesięczny program wydarzeń.

Broszury dostępne będą przez cały miesiąc w siedzibie Centrum oraz Centrum Informacji Miejskiej w Tytce seniora.

Zdjęcia wykonała i udostępniła CentrumIS wolontariuszka Aneta Rzymyszkiewicz. Więcej o autorce zdjęć na jej stronie internetowej.Poniżej wybrane filmowe relacje z inauguracji imprezy "Senioralni. Poznań" na Starym Rynku:

http://epoznan.pl/news-news-43887-W_pazdzierniku_w_Poznaniu_rzadza_seniorzy

http://epoznan.pl/news-news-43920-Akcja_Senioralni_rozpoczela_sie_w_Poznaniu