Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: na zdjęciu poznański Ratusz, na nim grafika: ludzik złożony z liter "OK".To już ostatnie dni na złożenie PIT w urzędzie skarbowym – w tym roku trzeba to zrobić do 2 maja. Każdy, kto rozliczy swój podatek na rzecz stolicy Wielkopolski, będzie mógł skorzystać z licznych zniżek i rabatów w nowym miejskim programie: OK Poznań.

OK Poznań – Osobista Karta Poznańska – to miejski program zniżek i usług, które dostępne są dla osób rozliczających swoje podatki w stolicy Wielkopolski. Został przygotowany tak, by mogli z niego skorzystać mieszkańcy w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Wśród dziesiątek benefitów są m.in tańsze bilety i darmowe wejściówki do miejskich instytucji, zniżki w restauracjach i kawiarniach, a także w gabinetach kosmetycznych i medycznych.

Aby skorzystać z oferty, należy potwierdzić rozliczanie podatków w Poznaniu. Najprościej zrobić to bezpośrednio za pomocą strony internetowej www.id.poznan.pl. Po dokonaniu rejestracji otrzymujemy indywidualny i unikatowy login do miejskich usług świadczonych elektronicznie. Strona ta pozwala też potwierdzić status płatnika podatków w mieście. Dzięki temu można będzie skorzystać z całego pakietu benefitów – zniżek i promocji – udostępnionych w programie OK Poznań. Fakt płacenia podatku w Poznaniu można zweryfikować również w aplikacji OK Poznań.

Jak potwierdzić płacenie podatków na rzecz miasta?

Najłatwiej wejść na stronę: http://id.poznan.pl, a następnie założyć konto. Do rejestracji w serwisie potrzebne są tylko imię, nazwisko oraz adres e-mail. Ten ostatni jest konieczny, by otrzymać wiadomość zwrotną z linkiem do aktywacji konta. Od tego momentu każdy ma 30 dni na potwierdzenie, że rozlicza podatki w Poznaniu. Uwaga: jeśli ktoś tego nie zrobi, to po upływie tego terminu konto jest automatycznie usuwane. Szczegóły w regulaminie korzystania z ID.Poznań oraz na stronie internetowej poznan.pl. Żeby potwierdzić status podatnika, niezbędny jest jeden z dokumentów PIT: 36, 37 lub 40a. Trzeba przygotować jego elektroniczną wersję – czyli skan, plik pdf lub zdjęcie pierwszej strony dokumentu (szczegóły w instrukcji). Ważne: nawet jeśli dokument pdf będzie miał więcej stron, aplikacja analizuje dane tylko z pierwszej z nich.  Na etapie potwierdzania statusu będzie też trzeba podać swój PESEL oraz tzw. numer UPO, czyli 32-znakowy numer z urzędowego poświadczenia odbioru PIT-a przez urząd skarbowy. Każdy, kto rozlicza podatek dochodowy online, otrzymuje UPO automatycznie. Status podatnika będzie aktywny przez rok od dnia jego uzyskania.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu (lub rozliczają się za pomocą innego dokumentu PIT albo podatku rolnego), mogą pójść do jednego z Punktów Obsługi Klienta i wypełnić wniosek. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości oraz PIT za ubiegły rok (lub tegoroczną decyzję o podatku rolnym).

Cały proces można przejść również z poziomu aplikacji OK Poznań – według instrukcji poniżej.

Aplikacja OK Poznań – zniżki i rabaty czekają!

Po potwierdzeniu statusu podatnika można już w pełni korzystać z możliwości aplikacji OK Poznań. Aby to zrobić, należy ją pobrać na swój telefon: jest już dostępna w sklepach Google PlayApple StoreHUAWEI AppGallery. W aplikacji i na stronie OK Poznań jest dostępna wirtualna karta użytkownika programu. Można też zarejestrować się na stronie internetowej www.okpoznan.pl. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy zgłaszać za pomocą formularza kontaktowego zarówno na stronie Internetowej, jak i w aplikacji.

Jeszcze w tym tygodniu – od czwartku – będzie można również zarejestrować się osobiście w jednym z Punktów Obsługi Klienta:

 • Poznańskie Centrum Świadczeń – ul. Wszystkich Świętych 1,
 • Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP – ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404,
 • Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP – ul. Gronowa 22a,
 • punkt na MTP –  ul. Głogowska 16, naprzeciwko Dworca Zachodniego, czynny pon.-pt. w godz. 8.00-16.00, nie wymaga umówienia wizyty. Będzie tu można wyrobić duplikat w przypadku zgubienia lub zniszczenia karty (odpłatnie) oraz złożyć reklamację.

We wszystkich punktach podatnicy nie korzystający z internetu otrzymają imienną kartę użytkownika programu OK Poznań. Będzie tam także dostępna aktualna informacja o partnerach OK Poznań oraz o benefitach.

Lista zniżek i ofert w programie OK Poznań jest obszerna i będzie poszerzana. Wśród partnerów są zarówno prywatne firmy, jak i miejskie instytucje. Dla osób, które rozliczają podatki w Poznaniu, przygotowano szereg zniżek z wielu obszarów:

 • Benefity miejskie – czyli tańsze bilety do miejskich instytucji. Wśród nich są m.in. bezpłatne wejściówki na zwiedzania grupowe wystawy „Antoni Gaudi” w Centrum Kultury Zamek, oferta specjalna na bilety wstępu do Palmiarni Poznańskiej czy 30-proc. zniżki przy zakupie biletów na Poznań Game Arena. Posiadacze OK Poznań będą również mogli raz w roku wejść na miejską pływalnię oraz lodowisko za złotówkę.
 • Kultura, sztuka, rozrywka – to zniżki na wydarzenia kulturalne. W tej kategorii znalazły się m.in. tańsze bilety na mecze Lecha Poznań i Warty Poznań, rabaty na bilety wstępu do Muzeum Archeologicznego, Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości czy też Rogalowego Muzeum Poznania lub Poznańskiego Muzeum Pyry.
 • Sport i rekreacja – tu znajdują się oferty partnerów obejmujące wszelkie formy aktywności fizycznej, m.in. centrum fitness, kręgielni czy parku linowego, a także na rejs morski jachtem żaglowym.
 • Gastronomia i dietetyka – w tym obszarze do współpracy zaproszono restauracje, kawiarnie czy lokalne bistra. Użytkownicy OK Poznań mogą skorzystać z rabatów m.in. w Pyra Barze, Spaghetterii Avanti, w poznańskich restauracjach Weranda Family lub kupić taniej Bajgle Króla Jana.
 • Zdrowie i uroda – to zniżki na wizyty czy zabiegi w centrach medycznych, m.in. Medicada, Novina czy Certus lub gabinetach kosmetycznych.
 • Edukacja – czyli zniżki dotyczące ofert edukacyjnych, m.in tańsze kursy prawa jazdy.
 • Sklepy i usługi – w tym obszarze do współpracy zaproszone zostały lokalne sklepy stacjonarne i online. OK Poznań zapewnia m.in. rabaty do księgarni kameralnych, sklepów z odzieżą sportową, tańszy dostęp do internetu, usługi carsharing czy dostęp do e-booków.

Zarówno strona internetowa www.okpoznan.pl, jak i aplikacja są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Pozwalają na zmiany kontrastu strony czy wielkości czcionki oraz umożliwiają głosowe odczytywanie treści zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Źródło: www.poznan.pl