Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: Na zdjęciu historyczny autobus, tzw. ogórek w kolorze czerwonym. 
Fot. UMP

Już w sobotę, 29 kwietnia, pierwsze autobusy na liniach turystycznych wyjadą na poznańskie ulice. Od 13 maja, kiedy otwarte zostaną trasy przez centrum, będzie można przejechać się również zabytkowymi tramwajami. Historyczny tabor będzie woził chętnych w każdy weekend i dni świąteczne aż do 1 października.  

W długi weekend majowy do dyspozycji miłośników motoryzacji będą dwie linie autobusowe – nr 100 i 102. Natomiast start linii tramwajowych nr 0, 20 i H zaplanowany jest na sobotę (13 maja) wraz z otwarciem trasy przez ulice Fredry i Mielżyńskiego. Podobnie jak w poprzednich latach historyczne tramwaje i autobusy będą kursować w każdy weekend do końca września. Ostatnim dniem, kiedy historycznym tabor wyjedzie na ulice i tory w Poznaniu, będzie 1 października. Wzorem lat ubiegłych pojazdy na liniach turystycznych kursować będą w soboty, niedziele i dni świąteczne oraz w wybrane dni długich weekendów.

Bilety

Osoby, które planują przejażdżkę liniami turystycznymi, mają do wyboru dwa rodzaje biletów: jednoprzejazdowe lub jednodniowe. Bilety jednoprzejazdowe kosztują 6 zł (normalny), 4 zł (ulgowy – dzieci w wieku do 16 lat) i 18 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych). Bilety jednodniowe (hop-on hop-off) kosztują natomiast 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy), 30 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych). Bilety jednodniowe obowiązują zarówno na linii nr 0, 20, 100 oraz na linii nr 102. Osoby, które zdecydują się na ich zakup, będą mogły wysiąść na dowolnym przystanku, zwiedzić interesujące ich zabytki lub pospacerować, a potem kontynuować podróż innym kursem dowolnej linii turystycznej (na tym samym bilecie).

Bilety sprzedawane są przez obsługę w pojazdach kursujących na liniach turystycznych (możliwa jest płatność kartą). Nie obowiązują na pozostałych (poza liniami nr 0, 20, 100 oraz 102) liniach organizowanych przez ZTM ani w kolejce Maltanka.

Źródło: www.poznan.pl