Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Konwersacje seniorsko-uchodźcze: projekt dla instytucji samorządowych i NGO

12.1.2023

Grafika artykułu: Na fioletowym tle napis "Ruszyła rekrutacja do projektu", wokół logotypy organizatorów i partnerów projektu.

Ruszyła rekrutacja do projektu „Polska dla początkujących i zaawansowanych — podaj dalej!”. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” zaprasza organizacje i instytucje zainteresowane wprowadzeniem do swoich działań konwersacji osób starszych z uchodźcami i działaniami na rzecz społeczności lokalnej. 

„Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej” to projekt edukacyjny, którego celem jest wsparcie organizacji i instytucji samorządowych chcących łączyć wolontariuszki i wolontariuszy 60+ oraz uchodźczynie i uchodźców poprzez konwersacje w języku polskim.

Część z uchodźczyń i uchodźców pozostanie w Polsce na dłużej i buduje tu swoje życie – pracują lub szukają pracy, korzystają z edukacji, ze służby zdrowia, z kultury. Ważne jest stworzenie warunków, by mogli czuć się możliwie najlepiej i bezpiecznie. Ułatwieniem tego procesu jest tworzenie relacji z Polkami i Polakami w lokalnych społecznościach – także poprzez naukę języka polskiego. Jedną z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów nauki języka osób dorosłych są tzw. konwersacje jeden na jeden.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” szuka 10 lokalnych organizacji pozarządowych i instytucji samorządowych z całej Polski (z wyłączeniem Warszawy), które chciałyby zorganizować konwersacje seniorsko-uchodźcze na swoim terenie.

Projekt „Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej” kierowany jest do organizacji oraz instytucji z całej Polski (z wyjątkiem warszawskich), które:

  • skupiają osoby 60+ lub chcą włączyć je do swoich działań,
  • działają bądź chcą działać na rzecz uchodźczyń i uchodźców,
  • łączą lub chcą połączyć obie te grupy: seniorów i uchodźców we wspólnym działaniu – konwersacjach językowych.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Zapisy trwają do 31 stycznia.

Szczegóły: