Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Rzeka żywa – cykl dźwiękowych wydarzeń

23.6.2021

Grafika promujący cykl "Rzeka żywa". Na różowym tle widać duży, czarny napis "Rzeka żywa", litery napisu są pofalowane, jak tafla wody. Przy niektórych literach widać rybę, roślinę, ptaka i ważkę. W prawym dolnym rogu logotypy organizatorów i partnerów cyklu wydarzeń. Tegoroczny cykl „Rzeka żywa” opiera się na przeświadczeniu, że człowiek jest jednocześnie odbiorcą i twórcą krajobrazu, w tym krajobrazu dźwiękowego. Dźwięk jest nośnikiem informacji o środowisku, w którym człowiek się znajduje, i elementem budującym relacje pomiędzy słuchaczem a jego otoczeniem.

Uczestnicy wydarzeń „Rzeki Żywej” nauczą się słuchać i obserwować. Wspólnie odkryją czynniki kształtujące naszą tożsamość oraz dostrzegą silną współzależność człowieka i środowiska.

Poszukają odgłosów natury i miasta, które się ze sobą przeplatają. Zastanowią się, jakie dźwięki sprawiają nam przyjemność i dają odpoczynek, a jakie stanowią dla nas nieznośny hałas. Spróbują dostrzec,  jak sami ingerujemy w otaczający nas pejzaż dźwiękowy.

Dostępność:

Podczas wydarzenia istnieje możliwość wsparcia asystenta(ki) dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Taką potrzebę należy zgłosić wcześniej pod numerem tel. 61 647 7634 lub mailowo wydarzenia@pcd.poznan.pl. Wydarzenia odbywają się w przestrzeni dostępnej: w amfiteatrze lub przed budynkiem Bramy. Spacery będą prowadzone częściowo po nierównym terenie (np. trawa, zarośla, bruk). Osoby z niepełnosprawnością ruchu proszone są o ostrożność.

Harmonogram wydarzeń w lipcu

3 lipca (sobota)

Owadzie brzęczenia w krajobrazie nadrzecznym Poznania

Spacer z przewodnikiem, podczas którego uczestnicy poznają odgłosy różnych owadów m.in. pszczół miodnych, trzmieli, chrząszczy, koników polnych czy bzygów. Oprócz słuchania dźwięków dowiedzą się więcej o ich środowisku życia, nawykach żywieniowych, a przy odrobinie szczęścia może uda się je poobserwować z bliska przez lupę i poznać ich wygląd. Uczestnikom spotkania zostaną rozdanie pakiety nasion miododajnych roślin.

Spacery odbędą się o dwóch porach dnia: o godz. 9.00 i 18.00, start: Amfiteatr Bramy Poznania, czas trwania: 60 minut, wiek: bez ograniczeń, osoby niepełnoletnie muszą przebywać pod opieką dorosłych, liczba uczestniczek(ków) jest ograniczona – obowiązują zapisy na maila: wydarzenia@pcd.poznan.pl, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby biorące udział w wydarzeniu mają obowiązek dostosować się do aktualnych wymogów epidemicznych.

Zielone wyspy Poznania. Część 1 – Rzeki

Czy chcielibyście doświadczyć bliskiego kontakt z naturą w historycznych miejscach Poznania? Uczestnicy spaceru prześledzą relacje między przyrodą a człowiekiem, które w mieście nieraz układały się burzliwie! Trasa przechadzki powiedzie z Ostrowa Tumskiego przez Chwaliszewo i Groblę, na Stare Miasto.

Start: godz. 17.00, most Biskupa Jordana, czas trwania: 90-120 minut, wiek: 16+, wstęp: wolny, niebiletowany. Osoby biorące udział w wydarzeniu mają obowiązek dostosować do aktualnych wymogów epidemicznych.

4 lipca (niedziela)

Interaktywny spektakl muzyczny „Poznaj Poznań”

Dlaczego do poznańskiej katedry wiodą drzwi z klamkami w kształcie ryb? Czy znasz już mieszkańców poznańskiego Ratusza – dwa trykające się koziołki? Te i inne tajemnice Poznania odkryją uczestnicy w trakcie muzycznej wędrówki, której przewodnikiem będzie autor piosenek dla dzieci i dorosłych – Przemek Mazurek.

Czas: godz. 16.00, czas trwania: 40 minut, miejsce: Amfiteatr Bramy Poznania, wiek: 3+. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują darmowe wejściówki do pobrania w kasie Bramy Poznania w dniu wydarzenia od godz. 10.00. Osoby biorące udział w spektaklu muzycznym mają obowiązek dostosować się do aktualnych wymogów epidemicznych.

Ptasie melodie w krajobrazie nadrzecznym Poznania

Uczestnicy spaceru poznają dziedzictwo przyrodnicze Ostrowa Tumskiego, Warty i Cybiny. Rozpoznają gatunki ptaków po wydawanych odgłosach, zwrócą uwagę na ptaki występujące naturalnie w krajobrazie naszego kraju i z nim kojarzone. Obserwacje będą prowadzone podczas  spaceru wzdłuż doliny rzek Warty i Cybiny.

Spacery odbędą się o dwóch porach dnia: godz. 9.00 i 18.00, start: Amfiteatr Bramy Poznania, czas trwania: 60 minut, wiek: bez ograniczeń. Osoby niepełnoletnie muszą przebywać pod opieką dorosłych. Liczba uczestniczek(ków) jest ograniczona – obowiązują zapisy na maila: wydarzenia@pcd.poznan.pl, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby biorące udział w spacerze mają obowiązek dostosować się do aktualnych wymogów epidemicznych.

17 lipca (sobota)

Lalkowy spektakl muzyczny „Grajmy w zielone”

Dzięki ciekawej historii, wpisanej w konwencję teatru lalek, organizatorzy sprawią, że i duzi, i maili będą się świetnie bawić, obserwując przygody Wiewióry, Mądrej Sowy i Bobra. A przez lubiane i nośne dla dzieci medium, jakim jest piosenka, podejmą ważne dla ekologii kwestie: dbałość o naturę, życie w stylu zero waste, nawyk segregowania śmieci i czuwania nad swoim otoczeniem.

Czas: godz. 11.00, czas trwania: 40 minut, miejsce: Amfiteatr Bramy Poznania, wiek: 3+, liczba miejsc ograniczona, obowiązują darmowe wejściówki do pobrania w dniu wydarzenia od godz. 10.00. Osoby biorące udział w spektaklu muzycznym mają obowiązek dostosować się do aktualnych wymogów epidemicznych. Po spektaklu, o godz. 12.00 odbędzie się wernisaż rodzinnej wystawy „Dźwięki wokół Cybiny”.

Zielone wyspy Poznania. Część 2 – parki

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięły się parki w miastach? Jeśli macie ochotę odetchnąć świeżym powietrzem i zobaczyć piękne krajobrazy bez konieczności urządzania dalekich wycieczek pozamiejskich ten spacer jest właśnie dla Was! Rozpocznie się on nieopodal Starego Rynku, a zakończy w okolicach Dzielnicy Zamkowej.

Start: godz. 17.00, centralna część parku Chopina, czas trwania: 90-120 minut. wiek: 16+, wstęp: wolny, niebiletowany. Osoby biorące udział w spacerze mają obowiązek dostosować się podczas do aktualnych wymogów epidemicznych.

Nasłuch terenowy. Poznański krajobraz nadrzeczny w dźwiękach

Uczestnicy wsłuchają się w krajobraz dźwiękowy okolic Ostrowa Tumskiego, Warty i Cybiny. Dwa spacery, prowadzone o różnych porach dnia w kameralnej grupie, umożliwią odsłuch rejestrowanych profesjonalnie dźwięków płynących z eksplorowanego otoczenia. Różne pory prowadzenia spacerów zapewnią uczestnikom odmienne doznania słuchowe. Nagrania zebrane podczas spacerów będą udostępnione w Internecie.

Czas: godz. 9.00 i 21.00, start: Amfiteatr Bramy Poznania, czas trwania: 90-120 minut, wiek: bez ograniczeń. Osoby niepełnoletnie muszą przebywać pod opieką dorosłych. Liczba uczestniczek(ków) jest ograniczona. Obowiązują zapisy na maila: wydarzenia@pcd.poznan.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby biorące udział w spacerze mają obowiązek dostosować do aktualnych wymogów epidemicznych.

18 lipca (niedziela)

Dzień z Rzeźbami z Natury

Działania oparte na ekspozycji trzech instalacji artystycznych (Habitat, Fałszywy Kulisty Model Ziemi, Wiatrak) w okolicy Bramy Poznania, które odnoszą się do tematyki związanej z bioróżnorodnością i współistnieniem ludzi i zwierząt w mieście, przygotowane we współpracy z Fundacją Otwarta Strefa Kultury. W niedzielę 18 lipca (w godz. 11.00-16.00) odbędą się animacje wokół rzeźb.

  • Habitat – Spacer z ornitologiem

Spotkanie z poznańskim ornitologiem, Pawłem Kowalczykiem. Podczas spaceru po okolicy ornitolog pokaże miejsca, z których najlepiej oglądać ptaki, zaprezentuje ekwipunek potrzebny do obserwacji i fotografii ptaków, a także przedstawi swoje prace fotograficzne. Uczestnicy zostaną zapoznani z gatunkami ptaków żyjącymi w Poznaniu, szczególnie w okolicach centrum miasta oraz rzeki Warty.

Spacery odbędą się o dwóch porach dnia: godz. 11.00 i 14.00, start: Amfiteatr Bramy Poznania, czas trwania: 90-120 minut, wiek: bez ograniczeń. Liczba uczestniczek(ków) jest ograniczona – obowiązują zapisy na maila: wydarzenia@pcd.poznan.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby biorące udział w spacerze mają obowiązek dostosować się do aktualnych wymogów epidemicznych.

  • Fałszywy Kulisty Model Ziemi – Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Otwarte spotkanie z MSK, na którym będzie można porozmawiać o działaniach młodzieży na rzecz klimatu.

  • Spotkanie z twórcami instalacji „Rzeźby z Natury”

Otwarte spotkanie z Fundacją Otwarta Strefa Kultury, na którym będzie można porozmawiać o trzech instalacjach znajdujących się w okolicy Bramy Poznania.

31 lipca (sobota)

Warsztaty „Dźwięki wokół Cybiny”

Warsztaty samodzielnego nagrywania dźwięków, tworzących pejzaż dźwiękowy doliny Cybiny. Zgromadzone nagrania utworzą społeczną mapę dźwiękową prezentującą istotne w opinii uczestników warsztatów elementy dźwiękowego dziedzictwa obszaru. Do przeprowadzenia warsztatów wykorzystana zostanie Fonomapa, wypożyczona na potrzeby projektu i będąca jednym ze stanowisk edukacyjnych wystawy.

Warsztaty będą odbywały się w budynku Galerii Śluza i w plenerze, czas: godz. 11.00 i 14.00, czas trwania: 90 minut, start: Śluza Katedralna, wiek: rodziny z dziećmi w wieku 5-10 lat. Liczba uczestniczek(ków) jest ograniczona. Obowiązują zapisy na maila: wydarzenia@pcd.poznan.pl, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby biorące udział w wydarzeniu mają obowiązek dostosować się do aktualnych wymogów epidemicznych.

Zielone wyspy Poznania. Część 1 – Rzeki

Uczestnicy spaceru prześledzą relacje między przyrodą a człowiekiem, które w mieście nieraz układały się burzliwie! Trasa przechadzki powiedzie z Ostrowa Tumskiego przez Chwaliszewo i Groblę na dawne Stare Miasto.

Start: godz. 17.00, most Biskupa Jordana, czas trwania: 90 – 120 minut, wiek: 16+, wstęp: wolny, niebiletowany. Osoby biorące udział w spacerze mają obowiązek dostosować się do aktualnych wymogów epidemicznych.

1 sierpnia (niedziela)

Warsztaty „Dźwięki wokół Cybiny”

Warsztaty samodzielnego nagrywania dźwięków, tworzących pejzaż dźwiękowy doliny Cybiny. Zgromadzone nagrania utworzą społeczną mapę dźwiękową prezentującą istotne w opinii uczestników warsztatów elementy dźwiękowego dziedzictwa obszaru. Do przeprowadzenia warsztatów wykorzystana zostanie Fonomapa,

Warsztaty będą odbywały się w budynku Galerii Śluza i w plenerze, czas: godz. 11.00 i 14.00, czas trwania: 90 minut, start: Śluza Katedralna, wiek: rodziny z dziećmi w wieku 5-10 lat. Liczba uczestniczek(ków) jest ograniczona – obowiązują zapisy na maila: wydarzenia@pcd.poznan.pl, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby biorące udział w wydarzeniu mają obowiązek dostosować się do aktualnych wymogów epidemicznych.