Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: Na niebieskim tle czarny napis "Rzeka żywa", którego litery mają jakby poruszały się na tafli wody, wokół napisu białe elementy - m.in. dmuchawce, ważka, konik polny, bóbr. Na dole, po prawej stronie czarne logotypy organizatorów i partnerów wydarzenia. W tym roku cykl „Rzeka Żywa” dotyczyć będzie projektu „Brama otwarta na rzekę – edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu”.

Dzięki projektowi w okolicy Bramy Poznania powstała Ekologiczna Ścieżka Edukacyjna oraz Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa, których celem jest stworzenie warunków do edukacji poprzez doświadczanie i przebywanie blisko rzeki.

Poznański odcinek doliny Cybiny to tajemnicza enklawa dzikiej przyrody w sercu miasta, której sekrety odkrywamy wciąż na nowo. Podczas czterech weekendów (lipiec-sierpień) odbędą się koncerty, spektakle, spacery, warsztaty i seanse w ramach kina plenerowego. Cykl „Rzeka Żywa” adresowany jest do wszystkich mieszkańców i mieszkanek Poznania oraz turystów niezależnie od wieku.

Harmonogram wybranych (najbliższych) wydarzeń w ramach cyklu „Rzeka żywa”:

13 sierpnia, godz. 11.00

Rodzinny spacer z przewodnikiem wzdłuż Ekologicznej Ścieżki Edukacyjnej

Ścieżka zaczyna się w pobliżu Bramy Poznania, prowadzona jest Wartostradą w północnym kierunku, wzdłuż Cybiny. To teren dzikiej natury, w którym jak w soczewce można zaobserwować zależności ekologiczne, zmiany klimatyczne czy efekty działalności człowieka. Uczestnicy i uczestniczki ścieżki będą mieli do dyspozycji plecaki wypożyczane w Bramie Poznania, w których znajdą się zeszyty zadań oraz pomoce takie jak lupy, miarki czy lornetki.

13 sierpnia, godz. 16.00

Co mówią rośliny (warsztaty botaniczne)

Warsztat zarówno dla osób zupełnie zielonych, jak i posiadających już pewną botaniczną wiedzę. Uczestniczki i uczestnicy będą wędrować w okolicy Bramy Poznania i przyglądać się roślinom – poznają kilkadziesiąt gatunków łąkowych, mokradłowych, ruderalnych i segetalnych.

13 sierpnia, godz. 21.00

„Pieśni żałobne” (spektakl)

Spektakl teatru tańca z choreografią Moniki Błaszczak. Jego tkanką muzyczną są tradycyjne pieśni żałobne w wykonaniu poznańskiego chóru Pogłosy pod kierownictwem Joanny Sykulskiej. Przed spektaklem odbędzie się panel dyskusyjny prowadzony przez dr Joannę Bednarek dotyczący zjawiska żałoby klimatycznej (o godz. 19.00 w sali wielofunkcyjna Bramy Poznania).

  • miejsce: amfiteatr Bramy Poznania
  • Bilety w cenie 30 zł, dostępne online oraz w kasach Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.

14 sierpnia, godz. 12.00

Rodzinny spacer przyrodniczy

Wędrówka doliną Cybiny – uczestniczki i uczestnicy będą przyglądać się trawom i ziołom, drzewom i mszakom, pasikonikom i pająkom. Warsztat będzie okazją do zdobywania przyrodniczej wiedzy, ale też budowania więzi z przyrodą i ze sobą nawzajem.

14 sierpnia, godz. 10.30

Rzeka Rowerów (przejazd rowerowy i piknik rodzinny)

Rodzinny przejazd rowerowy z przewodnikiem ruszy z Wolnego Dziedzińca pod Urzędem Miasta Poznania i będzie liczyć ok. 6 km. Trasa będzie przebiegać przez centrum Poznania, następnie Wartostradą do Bramy Poznania, gdzie na amfiteatrze nad Cybiną odbędzie się piknik rodzinny.

Szczegółowy program:

  • Spacery z historią – bezpłatne spacery z przewodniczką miejską wokół placu, godz. 10.45, 11.30, czas trwania: 30 minut, miejsce zbiórki: Iglica na placu Kolegiackim.
  • Warsztaty przed przejazdem rowerowym: „Ozdabiamy rowery”, miejsce: Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania, od godz. 10.30 na miejscu będzie czekał zespół z różnymi materiałami, którymi będzie można ozdobić kolorowo rowery, najładniejsze aranżacje zostaną nagrodzone.
  • Ogólnopolski festiwal Dobrego Smaku, miejsce: plac Kolegiacki, od godz. 11.00.
  • Wielki Przejazd Rowerowy, start o godz. 12.00 z Wolnego Dziedzińca pod Urzędem Miasta Poznania, trasa liczy ok. 6 km, przejazd będzie zabezpieczony przez policję (dokładna trasa przejazdu: Wolny Dziedziniec, Plac Kolegiacki – Wodna – Grobla – Mostowa – Garbary – Małe Garbary – Wolnica – Solna (z zawrotką na skrzyżowaniu z Al. Niepodległości) – Kościuszki – Libelta – Plac Ratajskiego – 3 Maja – Ratajczaka – Kościuszki – Półwiejska – Królowej Jadwigi – Garbary – Kazimierza Wielkiego – Mostowa – Most Św. Rocha – Kórnicka – Piotrowo – Berdychowska – Rychlewskiego – Wartostrada – Brama Poznania).
  • Rowerowy Piknik Rodzinny – stoiska z ofertą lokalnych restauratorów, animacja dla dzieci, koncert, bajkowy teatr, stoiska z wyrobami rękodzielniczymi, rowery towarowe do przetestowania, krótkie przejażdżki rowerową rikszą, piknik potrwa w godz. 13.00-17.00.
  • Znakowanie rowerów – policja będzie znakować rowery na wypadek kradzieży, ograniczona liczba uczestników.

Organizatorem Rzeki Rowerów jest Poznańskie Centrum Dziedzictwa (operator Bramy Poznania) oraz Rowerowy Poznań.

Udział jest bezpłatny!

Szczegóły: