Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Senior maluszka tuli – nabór wolontariuszek i wolontariuszy

20.7.2023

Grafika: w centrum zdjęcie noworodka, na jego ciele spoczywa kobieca ręka, wokół zdjęcia napisy informujące o szczegółach projektu.

Projekt „Senior maluszka tuli” powstał, by pomóc zarówno rodzicom, jak i pracownikom szpitala w opiece nad noworodkami. Seniorki i seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, spędzają czas z dziećmi, opiekują się nimi i tulą je – oczywiście za zgodą rodziców i personelu szpitalnego. 

Projekt jest realizowany na Oddziale Noworodkowym Szpitala im. Franciszka Raszei  w Poznaniu. Zdarzają się sytuacje, że rodzic dziecka będącego na Oddziale od dłuższego czasu, nie jest w stanie przebywać cały okres z dzieckiem w szpitalu. Na Oddziale Noworodkowym przebywa wielu małych pacjentów. Ze względu na różne sytuacje (np. dziecko jest wcześniakiem, rodzice muszą opiekować się pozostałym rodzeństwem, mama niedomaga po porodzie, rodzina mieszka poza Poznaniem, porzucenie) dziecko przebywa w samotności, czego efektem jest wzrastający stres, poziom lęku, obniżenie odporności, a także konsekwencje długofalowe, odbijające się negatywnie na rozwoju psychicznym dziecka. Projekt ma pomóc przede wszystkim noworodkom, ale też ich rodzicom i pracownikom szpitala w opiece nad dzieckiem podczas pobytu na Oddziale Noworodkowym. Pomoc ze strony senioralnej wolontariuszki czy wolontariusza polegać ma na spędzaniu czasu z dzieckiem, przede wszystkim na tuleniu dziecka. Wszystko odbywa się za zgodą rodzica i personelu szpitalnego.

Seniorzy, którzy zgłaszają się do projektu, muszą najpierw przejść przez cykl szkoleń. Poznają topografię szpitala i organizację pracy na oddziale, przechodzą przez kursy BHP. W tajniki opieki nad noworodkami wprowadzają ich wykwalifikowane położne, które wyjaśniają, jak bezpiecznie zajmować się tak dziećmi, jak je karmić i jak przytulać. Wolontariusze uczą się też zasad epidemiologicznych związanych z przebywaniem na oddziale noworodkowym, poznają psychologiczne aspekty pracy, zapoznają się ze znajdującym się w szpitalu sprzętem i akcesoriami.

Trwa nabór wolontariuszek i wolontariuszy do kolejnej edycji projektu. Szkolenia dla wolontariuszy ruszają 27 lipca 2023 roku.

Szczegółowe informacje (harmonogram szkoleń, formularz zgłoszeniowy):

Kontynuacja zadania „Senior maluszka tuli” jest sfinansowana ze środków budżetowych Miasta Poznania. Projekt realizuje Towarzystwo Pelikan.

Kontakt:

  • Pelikan Towarzystwo Wspierania Chorych i Potrzebujących im. dra Kazimierza Hołogi, ul. Trzemeszeńska 20, 61-038 Poznań, tel. 509 904 644, biuro@towarzystwo-pelikan.pl;