Senior W Domu

W ramach akcji „Senior W Domu” zebraliśmy dla Was sporo propozycji online na aktywne i ciekawe spędzenie czasu. To ćwiczenia, wirtualne spacery, wykłady, słuchowiska, audycje oraz koncerty, w których możecie uczestniczyć, nie wychodząc z domu . Jest też kilka podpowiedzi, jak zadbać o swoje zdrowie.

Trener Senioralny

Internetowe zajęcia na żywo w ramach programu Trener Senioralny transmitowane od poniedziałku do soboty na profilu facebookowym projektu, platformie Zoom, antenie telewizji WTK oraz w grupach zamkniętych (to m.in. Aktywny Senior, Zdrowy Kręgosłup, Zumba Gold, Siłownia Domowa, joga, gimnastyka, ćwiczenia rozciągające).

TRENER SENIORALNY - FACEBOOK

ZOOM

TELEWIZJA WTK

CITYZEN - GRUPY ZAMKNIĘTE

GRAFIK ZAJĘĆ

Infolinia techniczna: 880 229 415 (czynna w godz. 9.00-18.00), dla osób, które potrzebują wsparcia technicznego w zakresie obsługi transmisji.

Domowa gimnastyka starszaka

Cykl programów dla osób starszych na antenie TVP3 Poznań, w którym prezentowane są proste, domowe ćwiczenia poprawiające kondycję fizyczną seniorów. W programie trenerka senioralna pokazuje różnorodne ćwiczenia z wykorzystaniem domowych sprzętów dostępnych dla każdego – krzeseł, mat, ręczników czy butelek z wodą. Emisja programu: poniedziałek-piątek, godz. 7.50 (premiera), godz. 14.50 (powtórka).

ĆWICZENIA

E-rehablitacja z Poznańskim Ośrodkiem Specjalistycznych Usług Medycznych

Program ćwiczeń fizjoterapeutycznych, dostosowanych do potrzeb i możliwości osób będących w każdym wieku. Zajęcia są dedykowane pacjentom placówki, a także każdemu, kto chce zadbać o swoją sprawność fizyczną.

E-REHABILITACJA

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji

Proste ćwiczenia, dedykowane seniorom, które można samodzielnie wykonać w domu.

ĆWICZENIA

Program profilaktyczny „Aktywny senior w domu”

Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia przygotowały zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które seniorzy mogą wykonać w domu. Ćwiczenia są łatwe do wykonania dla każdego. Konieczne jest jednak zachowanie kilku prostych zasad: stabilne buty, wybranie nieśliskiej powierzchni i ubioru, który nie krępuje ruchów.

ĆWICZENIA

Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. W. Degi UM w Poznaniu

Zestaw ćwiczeń ogólnousprawniających, które służą wzmocnieniu mięśni obręczy biodrowej, kończyn dolnych i tułowia.

ĆWICZENIA

Razem w Formie

Grupa wsparcia „Jesteśmy Razem w Formie” powstała z potrzeby utrzymania sprawności fizycznej w warunkach domowych. W poniedziałki o godz. 11.00 - zajęcia taneczne, w środy o godz.11.00 - gimnastyka prozdrowotna.

ĆWICZENIA

Centrum Medyczne Stanley

Ćwiczenia z osteopatą Marianem Majchrzyckim są skuteczne przy różnych dolegliwościach oraz niewymagające potrzebnego sprzętu i całkowicie bezpieczne.

ĆWICZENIA

Gabinety Medyczne Novina

Darmowe zajęcia i ćwiczenia z fizjoterapeutami m.in. dla seniorów na profilu facebookowym placówki, zgłoszenia: tel. 665 505 606, info@gabinety-novina.pl, mailowo lub bezpośrednio przez Facebooka.

GABINETY MEDYCZNE NOVINA

Joanna Apolinarska, SAF AQUA

Kilka prostych, bezpiecznych i niewymagających specjalistycznego sprzętu ćwiczeń, które pomogą zadbać o zdrowie.

ĆWICZENIA

ZDROWIE

Internetowo-telefoniczny Punkt Konsultacyjny

Studenci medycyny i farmacji udzielają seniorom porad za pośrednictwem komunikatorów i telefonu pod merytoryczną opieką lekarza i farmaceuty Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu - można zadawać pytania dotyczące stosowanego leczenia, w tym bezpieczeństwa samodzielnego dołączania leków bez recepty i suplementów diety.

Rejestracja prowadzona jest codziennie w godz. 9.00-12.00 pod numerem 61 873 83 27.

Wsparcie psychologiczne przez telefon

Specjaliści pomogą przezwyciężyć niepokój i bezradność w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną.

WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE

Wsparcie psychologiczne w ramach Akademii NFZ

Cykl filmów na temat wsparcia psychologicznego w czasie epidemii podpowie m.in., jak poradzić sobie z lękiem, stresem i konfliktami rodzinnymi.

FILMY

Seniorzy 4.0

W ramach programu organizowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi - Alumni Fundacji - młodzi eksperci z branży finansowej i specjaliści profilaktyki zdrowia, w oparciu o dane instytucji publicznych, przygotowali serię odpowiedzi na ważne i aktualne pytania dotyczące bezpieczeństwa finansowego i profilaktyki zdrowia seniorów w okresie pandemii koronawirusa.

SENIORZY 4.0

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

To projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie. Odkrywa możliwości działania, jakie w różnych sferach życia daje psychologia.


STREFA PSYCHE

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

To wiarygodne źródło informacji na temat zasad zdrowego żywienia oraz stylu życia. Na stronie Centrum znaleźć można podpowiedzi, jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe i po które produkty spożywcze sięgać, również w czasie epidemii koronawirusa.

NARODOWE CENTRUM EDUKACJI ŻYWIENIOWEJ

Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UMP

Cykl programów „Wygrać zdrowie”, przygotowanych w ramach projektu Wielkopolska Onkologia (uwaga - materiały archiwalne, program badań w ramach projektu zakończył się w 2014 r.).

WYGRAĆ ZDROWIE

NAUKA i EDUKACJA

Uniwersytet Przyrodniczy Trzeciego Wieku

Na profilu facebookowym Przyrodniczego Uniwersytetu Trzeciego Wieku znaleźć można sporo ciekawostek na temat przyrody, transmitowane są też na żywo wykłady i prelekcje naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

UNIWERSYTET PRZYRODNICZY TRZECIEGO WIEKU

NOWE TECHNOLOGIE

Telefon Porad Cyfrowych Centrum Inicjatyw Senioralnych

Centrum Inicjatyw Senioralnych oferuje telefoniczne wsparcie w zakresie korzystania z nowych technologii. Dyżury odbywają się od poniedziałku do środy w godz. 10-14, pod numerem: 603 489 205. Wsparcie obejmuje rozwiązywanie problemów z komputerem, tabletem, smartfonem czy aparatem fotograficznym. Konsultant podpowie m.in., jak wysłać e-maila, zgrać zdjęcia z telefonu, pobrać z Internetu aplikacje i programy umożliwiające bezpłatne rozmowy i wideorozmowy, założyć konto na Facebooku i innych portalach społecznościowych czy wyszukać w Internecie stron, które oferują aktywne i ciekawe propozycje spędzenia czasu. Na konsultację nie obowiązują zapisy. Porada jest doraźnym (najczęściej jednorazowym) wsparciem.

Latarnicy 2020

Bezpłatne szkolenia komputerowe online przeznaczone są dla osób powyżej 44. roku życia. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 785 184 835.

Tarnowskie Centrum Senioralne

W krótkim filmiku Centrum w prosty sposób podpowiada, jak zainstalować komunikator Skype, za pomocą którego można prowadzić darmowe rozmowy.

INSTALACJA KOMUNIKATORA SKYPE

INSTALACJA MESSENGERA NA TELEFONIE

Warszawski Elementarz Cyfrowy

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy we współpracy z jednym z przodujących wydawnictw informatycznych w Polsce przygotował podręcznik dostosowany do potrzeb uczenia się osób starszych.

Dodatki:

Fundacja IT

W ramach projektu „E-senior” Fundacja IT przygotowała specjalny podręcznik z kursem podstawowym z obsługi komputera i Internetu dla osób 60+.

PODRĘCZNIK

e-Senior potrafi

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca osoby po 65. roku życia do korzystania z Internetu. W ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „e-Polak potrafi” powstały dedykowane seniorom filmiki instruktażowe z udziałem Marty Manowskiej.

INFORMACJA I ROZRYWKA

KONTAKT Z BLISKIMI

Smartfon dla cyfrowych debiutantów

Bezpłatny kurs jest przeznaczony dla osób, które dopiero wkraczają w świat nowych technologii. Podczas 8 spotkań jego uczestnicy poznają podstawy używania smartfona z dostępem do internetu. Dowiedzą się, w jaki sposób skonfigurować urządzenie pod swoje potrzeby, jak instalować aplikacje i z nich korzystać, poznają zasady bezpiecznego poruszania się po sieci i nauczą się, jak wykorzystywać z jej zasobów (kurs kończy się 14 lipca).

HARMONOGRAM KURSU I ZAPISY

FILMI INSTRUKTAŻOWY NR 1: SMARTFON, CZYLI CO?

FILM INSTRUKTAŻOWY NR 2: BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

FILM INSTRUKTAŻOWY: WPROWADZENIE DO APLIKACJI

FILM INSTRUKTAŻOWY: APLIKACJE DO KOMUNIKACJI

FILM INSTRUKTAŻOWY: SMARTFON POMOCNIK, CZYLI APLIKACJE POŻYTECZNE

FILM INSTRUKTAŻOWY: FACEBOOK BEZ TAJEMNIC

FILM INSTRUKTAŻOWY: APLIKACJE ZDJĘCIOWE

FILM INSTRUKTAŻOWY: PROGRAMOWAĆ KAŻDY MOŻE

KULTURA

Biblioteka Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich przygotowała dla czytelników nagrania - to m.in. nagrania z serii Kanon lektur nieczytanych oraz nagrywane przez bibliotekarzy audiobooki z klasyków powieści kryminalnej. Oddziały Biblioteki na swoich profilach facebookowych zapraszają na cykliczne, wirtualne oprowadzania i spotkania.

KANON LEKTUR NIECZYTANYCH

POWIEŚCI KRYMINALNE

MUZEUM LITERACKIE HENRYKA SIENKIEWICZA: OPROWADZANIA SIENKIEWICZOWSKIE

MIESZKANIE-PRACOWNIA KAZIMIERY IŁŁAKOWICZÓWNY: TAJEMNICE IŁŁY

Centrum Kultury „Zamek”

Zamek zaprasza na 2 wirtualne wycieczki, relacje ze spotkań literackich i wiersze czytane przez poetów podczas festiwalu Poznań Poetów oraz rozmowy z autorami.

NIEZNANY IMPRESJONIZM: MANET, PISSARO I IM WSPÓŁCZEŚNI

FRIDA KAHLO I DIEGO RIVERA. POLSKI KONTEKST

CK ZAMEK

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT

Centrum przygotowało propozycje spotkań z dziedzictwem w czterech obszarach tematycznych - interpretacji dziedzictwa, #dziedzictwadlaklimatu, akademii online i rodzinnym.

BRAMA POZNANIA

Wystawa Pogromcy Enigmy online

„Szyfrokontener" przed CK „Zamek”, gdzie stacjonarnie prezentowana jest multimedialna wystawa, przeniósł się do sieci. Już teraz na ekranie własnego komputera można poznać historię kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej oraz samemu podjąć się takiego wyzwania. "Szyfrokontener" jest zapowiedzią powstania w Poznaniu Centrum Szyfrów Enigma.

WYSTAWA POGROMCY ENIGMY

CYRYL i Poznańskie Archiwum Historii Mówionej

Na stronie cyfrowego muzeum prezentowane są tysiące fotografii, pocztówek i dawnych planów Poznania ze zbiorów m.in. bibliotek, muzeów, centrów kultury i prywatnych kolekcji. Poznańskie Archiwum Historii Mówionej to z kolei kolekcja nagrań z poznaniakami i Wielkopolanami, którzy opowiadają o swoich przeżyciach.

CYRYL

ARCHIWUM HISTORII MÓWIONEJ

Fotoplastykon Poznański

Na stronie Fotoplastykonu dostępne są kolekcje archiwalnych zdjęć z ubiegłorocznych (to m.in. ”Przebłyski wolności”).

FOTOPLASTYKON POZNAŃSKI

Estrada Poznańska

Z tej okazji 65-lecia swojego istnienia Estrada przygotowała 16-odcinkowy cykl audycji o historii rodzimej sceny muzycznej (odcinki m.in. o Małgorzacie Ostrowskiej, Zbigniewie Górnym, kabarecie Tey)

ESTRADA POZNAŃSKA

Filharmonia Poznańska

W piątki o godz. 19:00 muzycy zapraszają na koncerty online. Występy są dostępne na stronie internetowej tylko w godzinach transmisji.

FILHARMONIA POZNAŃSKA

Galeria Miejska Arsenał

Co środę na profilu facebookowym Galerii o godz. 13.00 transmitowane są na żywo relacje z wystaw i innych projektów.

GALERIA ARSENAŁ

Muzeum Narodowe w Poznaniu

W ramach akcji „Muzeum w czasach zarazy” na profilu facebookowym Muzeum każdego dnia publikowane są informacje na temat dwóch obiektów: dzieło na dzień dobry i dzieło na dobranoc.

MUZEUM NARODOWE

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

„Legenda Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego, a także „Halka” czy „Paria” Stanisława Moniuszki - to spektakle online oferowane przez poznańską operę.

TEATR WIELKI

Festiwal Malta

Organizatorzy festiwalu przygotowali selekcję maltańskich debat na placu Wolności - to spotkania wokół tematów wiary, konfliktu, pokoju czy ekstremalnego ryzyka, o których rozmawiano w ostatnich latach.

DEBATY

Dom Bretanii

Dom proponuje wydarzenia kulturalne dotyczące Bretanii, Francji i Frankofonii. Wykłady, wystawy, warsztaty flażoletowe online dostępne są na profilu facebookowym Domu i platformie Zoom.

DOM BRETANII

Ninateka

Platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Tu znaleźć można bezpłatne filmy, spektakle, słuchowiska i programy publicystyczne.

NINATEKA

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Na profilu facebookowym Stowarzyszenia dobywają się spotkania z polskimi autorami

STOWARZYSZENIE BIBLIOTEKARZY POLSKICH

LETNIE KONCERTY

Staromiejskie Koncerty Organowe

Na cykl recitali organowych w Farze w wykonaniu wybitnych muzyków polskich i zagranicznych zaprasza Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary. Koncerty odbędą się: 9, 16, 30 lipca oraz 6, 20 sierpnia.

STAROMIEJSKIE KONCERTY ORGANOWE

Scena Letnia w Akademii Muzycznej

Spotkania online z muzyką w wykonaniu pedagogów i doktorantów Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędą się 1, 8, 15 i 22 lipca, o godz. 17.00. Muzyka będzie wzbogacona komentarzem.

SCENA LETNIA AKADEMII MUZYCZNEJ

KSIĄŻKI I AUDIOBOOKI

Wolne lektury

Wolne Lektury to biblioteka internetowa, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo, w jej zbiorach znajduje się 5571 utworów.

WOLNE LEKTURY

Lektury

Portal Lektury.gov.pl zapewnia dostęp do klasycznych dzieł polskiej i światowej literatury.

LEKTURY

Polona: Cyfrowa Biblioteka Narodowa

Polona oferuje dostęp do zasobów znajdujących się w magazynach Biblioteki Narodowej. Znaleźć tu można literaturę, ale także grafiki i archiwalne czasopisma.

POLONA

Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

Biblioteka udostępnia zbiory z bibliotek i instytucji z Wielkopolski dotyczące przede wszystkim regionu - można tu znaleźć m.in. kolekcję dzieł Kraszewskiego.

WIELKOPOLSKA BIBLIOTEKA CYFROWA

Darmowe e-booki

PRASA DLA SENIORA

SENIORALNY POZNAŃ: LIPIEC

SENIORALNY POZNAŃ: ARCHIWUM WYDAŃ

GAZETA SENIOR: LIPIEC

PORTAL GAZETY SENIOR

MAGAZYN MY60+

PORTAL MY60+

GŁOS SENIORA: NAJNOWSZE WYDANIE

PORTAL GŁOS SENIORA

TURYSTYKA I SPACERY

Wirtualne spacery po muzeach na świecie i w Polsce

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Dzięki wirtualnym przewodnikom można poznać stolicę Wielkopolski z zupełnie innej strony.

ZWIEDZANIE POZNANIA

POZNAŃ Z LOTU PTAKA

Region Wielkopolska

Wycieczki z przewodnikiem audio po Wielkopolsce (m.in. Szlakiem drewnianych kościołów, Szlakiem poznańskich legend, Szlakiem wielkopolskich organiczników, Szlakiem poznańskich sanktuariów, Wycieczka po dawnym Poznaniu).

WYCIECZKI

Portal podróżniczy Podróże Seniora

Portal jest przewodnikiem i poradnikiem turystycznym - na stronie znaleźć można porady ekspertów, informacje, jak przygotować się do podróży, praktyczne wskazówki, jak spakować bagaż, co z sobą zabrać. Autorzy portalu chcą, by był on też przestrzenią do rozmów, wymiany opinii i dzielenia się swoimi wrażeniami i fascynacjami podróżniczymi.

PODRÓŻE SENIORA

INNE

Palmiarnia Poznańska

Codziennie na swoim profilu facebookowym Palmiarnia publikuje informacje o ciekawych, inspirujących roślinach znajdujących się w jej kolekcji. Zielonych inspiracji można szukać pod postami oznaczonymi #prostozpalmiarni.

PALMIARNIA

Zoo Poznań

Na profilu facebookowym zoo każdego dnia publikowane są filmy i zdjęcia z mieszkańcami ogrodów.

ZOO POZNAŃ

Senior W Domu

Redaktor naczelny serwisu www.czas-seniora.pl Małgorzata Kospin zaprasza od poniedziałku do piątku o godz. 9.30 na transmisję na żywo nowej serii zajęć - to m.in. ćwiczenia pamięci, koncentracji i spostrzegawczości. W trakcie ich trwania prowadząca odpowiada na zadawane pytania.

SENIOR W DOMU

Zespół Dziennych Domów Pomocy w Poznaniu Filia Nr 5

WIOSENNA GIMNASTYKA UMYSŁU

GIMNASTYKA UMYSŁU O POZNANIU

KOLOROWANKI - DOM

KOLOROWANKI POKÓJ

KOLOROWANKI - ZDROWIE

KOLOROWA GIMNASTYKA UMYSŁU

1 2 3

Fundacja Serdecznik

W ramach cyklu „Inspiracje na kwarantanne” Fundacja zachęca do śledzenia swojego profilu facebookowego, gdzie pojawiają się kreatywne zadania plastyczne.

FUNDACJA SERDECZNIK

Fundacja Stocznia: Siłownia Pamięci

Bezpłatne ćwiczenia do trenowania umysłu w warunkach domowych. Można wykonywać je samemu lub też np. z bliską osoby z rodziny.

ĆWICZENIA DO POBRANIA

Klub Osiedlowy „Krąg”

Porady geriatry dotyczące bieżących spraw epidemiologicznych oraz warsztaty treningu umysłu i kreatywności.

PORADY GERIATRY 1

PORADY GERIATRY 2

PORADY GERIATRY 3

TRENING UMYSŁU

Osiedlowy Dom Kultury „Pod Lipami”

ODK na swoim profilu facebookowym zaprasza przez cały tydzień na spotkania i zajęcia w ramach cyklu „Pod Lipami w twoim domu” (to m.in. „Zrób to sam”, „Czytadło”, trening pamięci i qigong).

OSIEDLOWY DOM KULTURY POD LIPAMI

Stowarzyszenia Zielona Grupa

Stowarzyszenie zaprasza na spotkania online w ramach projektu „Centrum Inicjatyw Lokalnych: Dom Sąsiedzki” na swoim profilu facebookowym - to m.in. warsztaty w ramach Pracowni Artystycznej w Domu Sąsiedzkim.

ZIELONA GRUPA