Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Jazda na nartach w Poznaniu

W sezonie zimowym w centrum sportowo-rekreacyjnym Malta Ski, mieszczącym się nad jeziorem Maltańskim, działają 2 stoki narciarskie wyposażone w wyciągi krzesełkowe i orczyki (stok główny –  długość: 150 m, szerokość: 15-30 m, 18 stopni nachylenia, wyciąg krzesełkowy i talerzykowy; stok mały – długość: 30 m, szerokość: 30 m, 14 stopni nachylenia, wyciąg talerzykowy). Sztuczna nawierzchnia umożliwia korzystanie ze stoków w różnych warunkach pogodowych. W ofercie centrum lekcje z instruktorem, kursy narciarskie, wypożyczalnia sprzętu i serwis narciarski.

JAZDA NA NARTACH

W przeszłości narty służyły do poruszania i przemieszczania się na śniegu. Dzisiaj jest to dyscyplina sportowa z wieloma konkurencjami, jednak z powodzeniem uprawiana również rekreacyjnie. Jest to jedna z najprzyjemniejszych i najpiękniejszych form aktywności fizycznej, gdyż wiąże się ze spędzaniem czasu wolnego na świeżym powietrzu, najczęściej w górach, nierzadko ze wspaniałymi widokami, w kontakcie z naturą, w pięknej zimowej scenerii.

Do uprawiania narciarstwa potrzebne są na narty wraz z wiązaniami, buty narciarskie, kijki i odpowiedni strój. Ponieważ narciarstwo uprawia się w warunkach zimowych, niezbędne jest zabezpieczenie się przed śniegiem, lodem, wiatrem, a przede wszystkim niską temperaturą, aby nie dopuścić do wychłodzenia organizmu. Należy ubierać się szczelnie i ciepło. Obecnie powszechnie dostępna jest odzież wykonana z tkanin tzw. oddychających, która zdecydowanie ogranicza możliwość przemoknięcia, a jednocześnie odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz, tym samym zwiększają komfort uprawiania aktywności fizycznej. Jednym z ważniejszych elementów ubioru narciarza jest kask, którego zadaniem jest ochrona głowy przed urazami. Należy pamiętać także o ochronie oczu, które zabezpieczamy w zależności od warunków pogodowych goglami lub okularami słonecznymi.

Narciarstwo, jak każda forma aktywności fizycznej, jeśli jest racjonalnie uprawiana, pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka. Korzyści odczuwalne są zarówno w sferze fizycznej, psychicznej, jak i społecznej. Oprócz wszystkich ogólnych pozytywów zdrowotnych wynikających z podejmowania wysiłku fizycznego narciarstwo dodatkowo dostarcza możliwości tzw. hartowania organizmu, czyli mobilizacji czynników odpornościowych poprzez uprawianie go w niskich temperaturach i na dużych wysokościach.

Sezonu narciarskiego nie powinno się rozpoczynać bez odpowiedniego przygotowania. Nawet rekreacyjna jazda na nartach wiąże się z umiarkowanym lub intensywnym wysiłkiem w zależności od możliwości i umiejętności narciarza. Ponieważ uprawianie tej aktywności fizycznej odbywa się w warunkach zimowych i środowisku górskim należy wcześniej zadbać o właściwe przygotowanie organizmu. Najlepiej podejmować aktywność fizyczną regularnie i przez cały rok np. jeżdżąc na rowerze czy uprawiając nordic walking, a przed sezonem zastosować ćwiczenia specjalistyczne.