Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Cena za jednorazowy bilet na basen na pływanie rekreacyjne niemal na każdej pływalni dotyczy 45 minut. Na niektórych jednostką czasu jest godzina zegarowa, później obowiązuje naliczanie minutowe. Zajęcia są płatne dodatkowo. Indywidualne wejścia na basen możliwe są w godzinach określonych w grafiku godzin dla publiczności. Bilet ulgowy najczęściej przysługuje emerytom i rencistom na podstawie legitymacji. Latem pływalnie mają zazwyczaj przerwy i są zamknięte.

Oferta poznańskich pływalni:

PŁYWALNIE KRYTE

Termy Maltańskie

Szczegóły | Grafik: baseny sportowe | Grafik: AquaparkCenniki | Godziny otwarcia | Kontakt: ul. Termalna 1, tel. 61 222 61 48, więcej;

Najnowocześniejszy i największy wodny kompleks rekreacyjno-sportowy w Polsce, położony nad brzegiem jeziora Maltańskiego, w samym centrum Poznania. Znajduje się w nim 18 basenów sportowych i rekreacyjnych. Termy Maltańskie składają się z czterech stref: Baseny Sportowe (to m.in. basen olimpijski, wieża do skoków oraz specjalny basen o głębokości 5 m), Aquapark  (wodny świat, w którego skład wchodzi 16 mniejszych i większych, głębokich i płytkich basenów), Świat Saun (m.in. sauny suche, zewnętrzne, łaźnie parowe i aromatyczne oraz, tężnia solna, grota śnieżna) oraz Spa 1306 (17 profesjonalnych gabinetów spa). W ofercie Term również m.in. nauka pływania, aqua aerobik, aqua zumba, aqua gimnastyka. Dla osób 50+ darmowe pół godziny pływania.

POSiR: Pływalnia kryta Chwiałka

Szczegóły | Grafik | Cennik | Kontakt: ul. Spychalskiego 34, tel. 61 833 05 11 

Pływalnia posiada dwa baseny – duży i mały. Basen mały przystosowany jest do nauki pływania dzieci i dorosłych oraz do prowadzenia gimnastyki rehabilitacyjnej. Na pływalni prowadzone są m.in. kursy doskonalenia pływania, aerobik w wodzie, gimnastyka rehabilitacyjna. Na miejscu można skorzystać z sauny, odpocząć w grocie solnej, posilić się w punkcie gastronomicznym lub skorzystać z klubu fitness. Sklep w budynku pływalni oferuje pełen zestaw akcesoriów pływackich. Basen przystosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych – posiada dogodny podjazd, odpowiednie urządzenia sanitarne, szatnie, natryski oraz dostęp do lustra wody bez schodów i przeszkód. Emerytom i rencistom przysługuje bilet ulgowy (ulgowy karnet na 10 wejść). Możliwość zakupienia biletu ulgowego mają również posiadacze Poznańskiej Złotej Karty. Bezpłatne wejście po okazaniu legitymacji weterana

POSiR: Pływalnia kryta Rataje

Szczegóły | Grafik | Cennik | Kontakt: os. Piastowskie 55a, tel. 61 102 46 97;

W obiekcie dostępny jest basen sportowy oraz basen rekreacyjny z urządzeniami do hydromasażu. Goście mogą również korzystać z małego zespołu saun, salki fitness oraz kawiarenki. Obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Emerytom i rencistom przysługuje bilet ulgowy. Bezpłatne wejście po okazaniu legitymacji weterana oraz dla osób z pierwszą grupa inwalidzka wraz z opiekunem.

POSiR: Pływalnia kryta Winogrady

Szczegóły | Grafik | Cennik | Kontakt: os. Zwycięstwa 124, tel. 503 436 934;

To nowoczesny obiekt oddany do użytku w marcu 2021 roku. Goście mogą korzystać z basenu sportowego, rekreacyjnego, saun oraz salki fitness. Obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ofercie pływalni znajduje się też szeroka gama zajęć sportowo-rekreacyjnych, skierowanych m.in. do dorosłych i osób z niepełnosprawnościami. Bilet ulgowy przysługuje emerytom, rencistom oraz posiadaczom Poznańskiej Złotej Karty. Wejście bezpłatne po okazaniu legitymacji weterana oraz dla osób z pierwszą grupa inwalidzka wraz z opiekunem.

POSiR: pływalnia kryta Atlantis

Szczegóły | Grafik | Cennik | Kontakt: os. Stefana Batorego 101, tel. 61 827 60 71;

Główny basen ma długość 25 m. Budynek posiada zjeżdżalnię z torem długości 60 m. Pływalnia prowadzi zajęcia z nauki i doskonalenia pływania aquafitnessu oraz pływania sportowego. Budynek jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Emerytom i rencistom przysługuje bilet ulgowy. Bezpłatne wejście po okazaniu legitymacji weterana oraz dla osób z pierwszą grupą inwalidzką wraz z opiekunem.

Pływalnia Posnania

Szczegóły | Kontakt: ul. Słowiańska 78, tel. 61 824 96 39;

Goście mogą korzystać z 25-metrowego basenu oraz sauny. W ofercie pływalni gimnastyka dla seniorów, aqua aerobic, nauka pływania.

Zajęcia dla seniorów:

Szkoła Pływania Fregata Swimming

Szczegóły | Kontakt: Termy Maltańskie (siedziba firmy), ul. Termalna 1, tel. 61 875 95 27, 514 535 195.

W ofercie m.in. nauka pływania, aquafitness, aqua aerobik. Szkoła prowadzi zajęcia na kilku poznańskich pływalniach:

PŁYWALNIE LETNIE

POSiR: Pływalnia letnia Chwiałka

Szczegóły | Godziny otwarcia | Cennik | Kontakt: ul. Spychalskiego 34, tel. 61 833 05 11 w. 420;

Na pływalni letniej znajdują się duży basen oraz średni basen ze zjeżdżalnią oraz brodzik dla dzieci z dwiema małymi zjeżdżalniami. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu mogą pograć tu w siatkówkę plażową lub tenisa stołowego, a zwolennicy relaksu i kąpieli słonecznych wypożyczyć leżaki. Na terenie pływalni można skorzystać także z małej gastronomii. Posiadacze Poznańskiej Złotej Karty mogą kupić bilet ulgowy.

POSiR: pływalnia letnia w parku Kasprowicza

Szczegóły | Cennik | Kontakt: ul. Jarachowskiego 5-5a, tel. 572 344 952

Pływalnia w okresie letnim stanowi doskonałe miejsce aktywnego wypoczynku dla mieszkańców dzielnicy Grunwald. Gruntownie zmodernizowany obiekt oddano do użytku publicznego latem 2018 roku. Goście mogą skorzystać z brodzika, basenu pływackiego, basenu ze zjeżdżalnią, toru do street workoutu, boiska do siatkówki plażowej oraz miejsca do gry w bule. Posiadacze Poznańskiej Złotej Karty mogą kupić bilet ulgowy.

PŁYWANIE

Pływanie to sport, w którym ryzyko kontuzji jest zminimalizowane niemal do zera. Dzięki poruszaniu się w środowisku wodnym nasze ciało nie musi znosić prawie żadnych dodatkowych obciążeń poza naturalnym oporem wody. Ciało ludzkie waży w wodzie około 90% mniej niż na powierzchni. Z tego względu trening w basenie polecany jest szczególnie osobom starszym cierpiącym na otyłość I i II stopnia. Trening w basenie zwiększa także ruchomość i mobilność naszych stawów, a wiele ruchów czy pozycji jest w wodzie duża łatwiejsze do wykonania. Osoby starsze, które mają ograniczenia stawowo-mięśniowe przez różnego rodzaju przykurcze, tonusy mięśniowe, czy zaniki mięśni, z powodzeniem mogą wykonywać trening w wodzie. W wodzie także dużo trudniej o wszelkiego rodzaju przeciążenia, naciągnięcia mięśni, czy kontuzje stawów. Woda to także naturalny opór dla naszego ciała i za pomocą niektórych pozycji można przywrócić mięśnie do sprawności i pobudzić układ nerwowy do większej pracy. Najważniejsze korzyści zdrowotne i zalety pływania dla seniorów to: poprawa koordynacji ruchowej, zwiększenie objętości płuc i wzrost ich wentylacji, przyspieszenie przemiany materii, zmniejszenie tkanki tłuszczowej, przeciwdziałanie osteoporozie, poprawa krążenia i zmniejszenie obrzęków, zwiększenie mobilizacji i ruchomości stawowo-mięśniowej, regulacja ciśnienia tętniczego krwi, poprawa samopoczucia.

Rodzaje treningów w wodzie dla seniorów

Jest wiele rodzajów treningów w basenie, jednak nie wszystkie będą odpowiednie dla osób starszych. Obecnie seniorom poleca się m.in.:

  • Pływanie zdrowotne – polecane jest dla osób chcących wyleczyć schorzenia układu psychoruchowego oraz ruchowego za pośrednictwem wody,
  • Aqua aerobik – to trening skupiające się na ćwiczeniach aerobowych w wodzie,
  • Hydrorobik – to podobny rodzaj treningu do aqua aerobiku,
  • Aqua walking – charakteryzuje się zmiennym tempem treningowym i polega na chodzeniu w wodzie w określonym tempie i ustalonych pozycjach,
  • Aqua jogę – to joga w wodzie, z dodatkowym użyciem sprzętu dostępnego na basenie.