Senioralni. Poznań 2023
Jesteśmy przekonani, że 13. edycja cyklu kulturalno-edukacyjnego pod hasłem „Senioralni. Poznań” będzie bardzo szczęśliwa. Zapraszamy poznańskie seniorki i seniorów do wspólnego świętowania! Tegoroczni „Senioralni” zapowiadają się też bardzo zielono!
Po raz kolejny chcemy udowodnić, że nasze miasto jest bardzo przyjazne seniorom, pod względem oferty, ale też przestrzeni. W mieście jest sporo zielonych wysp, gdzie można wypoczywać i świetnie się bawić, a oferta senioralna może być również proekologiczna.
Inauguracja w Bramie Poznania
W tym roku połączyliśmy siły z Poznańskim Centrum Dziedzictwa i na inaugurację zaprosiliśmy do Amfiteatru Bramy Poznania, gdzie w przepięknych okolicznościach przyrody rozpoczęliśmy „Senioralnych”. W sobotę, 23 września o godz. 11.00 Prezydent Poznania po raz kolejny przekazał seniorom i seniorkom klucze do bram miasta.
Miejska Rada Seniorów wręczyła nagrody „Najlepszy Przyjaciel Seniorów”. Medal Senioralnego Pegaza i tytuł „Senioribus optime meritis” otrzymała dr Olga Kuźmińska, trenerka gimnastyki artystycznej i instruktorka tańca, jedna z prekursorek aerobiku w Polsce. W Domu Kultury „Orle Gniazdo” prowadzi terapię tańcem dla starszych mieszkanek i mieszkańców Poznania, a w czasie pandemii można było oglądać jej lekcje gimnastyki i tańca w telewizji. Pozostali laureaci tytułu to: Barbara Grochal, wyróżniona m.in. za organizację wolontariatu i projekt „Senior maluszka tuli”; Agnieszka Jarosz i Iga Malinowska – za działania Fundacji Młyn Wsparcia i klubu seniora Niezły Młyn oraz Elżbieta i Karol Wyrębscy – za działania Stowarzyszenia „Jeżyckie Centrum Kultury” i stworzenie Akademii Senioralnej.
Po części oficjalnej można było posłuchać koncertu Tenorów Vincero, którzy zabrali słuchaczy w sentymentalną podróż muzyczną z utworami Elvisa Presleya czy Franka Sinatry. Wystąpił też laureat tegorocznej edycji The Voice Senior – Zbigniew Zaranek. Brama Poznania również przygotowała liczne atrakcje – można było zwiedzić jej ekspozycję, wybrać się na spacer z przewodnikiem czy wziąć udział w warsztacie „Ceramiczny zielnik”.
Jesień pełna życia i zabawy
Inauguracja to tak naprawdę wstęp do wielkiego senioralnego święta. Kalendarium tegorocznych „Senioralnych” otworzą Targi Viva Seniorzy!, które odbędą się w dniach 29-30 września na ternie MTP – w programie m.in. koncert Andrzeja Rybińskiego i Hanny Banaszak. „Senioralni” potrwają do 31 października i w trakcie tych kilku tygodni tradycyjnie nie zabraknie wielu ciekawych i pasjonujących wykładów, spotkań z ekspertami wszelkich dziedzin, warsztatów plastycznych i rękodzielniczych, zajęć cyfrowych, językowych i sportowych czy bezpłatnych badań profilaktycznych przygotowanych wraz z uniwersytetami, poznańskimi instytucjami, organizacjami pozarządowymi oraz firmami prywatnymi.
W programie też sporo „zielonych” propozycji – to m.in. ekologiczne spacery, spotkania z mieszkańcami poznańskich ogrodów zoologicznych i hortiterapią. Będzie też o ziołach w domowej apteczce, produktach pszczelich w profilaktyce i lecznictwie, GMO czy ekoogrzewaniu. Podczas zielonych warsztatów seniorzy i seniorki wykonają ekozakładki do książek z makulatury, nauczą się zdrowo gotować i spróbują zachować jesień w słoiku. Jaką rolę odgrywają osoby starsze w kształtowaniu proekologicznych postaw młodych osób? Jaki wpływ na przyrodę mają zapylacze? Czy rośliny ozdobne mogą być toksyczne? Na te wszystkie pytania – odpowiedzi podczas „Senioralnych”!
Pełen program wydarzeń „Senioralnych” dostępny jest w październikowym wydaniu miesięcznika „Senioralny Poznań” oraz w linku poniżej:
Więcej informacji: Centrum Inicjatyw Senioralnych, tel. 61 847 21 11.
Współorganizator inauguracji: Brama Poznania, Poznańskie Centrum Dziedzictwa. Patronat Medialny: „Senioralny Poznań”, „Gazeta Senior”, „My60+”, Radio Emaus, TVK Winogrady.