Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Edycja 2019

Koniec września to jednocześnie początek dziewiątej edycji imprezy „Senioralni. Poznań”. Centrum Inicjatyw Senioralnych po raz kolejny wraz z partnerami – instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi – przygotowało mnóstwo ciekawych wydarzeń dedykowanych najstarszym mieszkańcom Poznania.

„Senioralni” to cykl otwartych wykładów, warsztatów, koncertów i drzwi otwartych w przeróżnych miejscach posiadających ofertę skierowaną do seniorów. Inauguracja tegorocznej imprezy odbyła się w sobotę 28 września o godz. 11.00 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Prezydent Poznania tradycyjnie przekazał seniorom i seniorkom klucze do bram miasta. Wręczone zostały kolejne certyfikaty w ramach akcji „Miejsce przyjazne seniorom”. Po części oficjalnej odbył się koncert Krystyny Giżowskiej Na scenie wystąpił też Bartosz Kuczyk. W programie znalazł się również pokaz tańca w wykonaniu Mariny Ostapei. W trakcie inauguracji można było wyrobić Poznańską Złotą Kartę oraz zagłosować na projekty w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Seniorzy skorzystali również z bezpłatnych badań kontrolnych, do których zaprosiło Centrum Medyczne Synexus, partner główny jesiennego cyklu wydarzeń. Inauguracja zgromadziła ok. 300 osób.

Jędrzej Solarski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania przekazuje przedstawicielowi Miejskiej Rady seniorów oraz wolontariuszce Centrum Inicjatyw Senioralnych klucz do bram miasta podczas uroczystej inauguracji imprezy „Senioralni. Poznań” 2019.

Jesienny cykl spotkań trwał w tym roku do 11 listopada. Przez 6 tygodni w Poznaniu odbyło się ponad 180 wydarzeń. Seniorzy znów mieli okazję zajrzeć do miejsc znanych, ale też mniej oczywistych – odbyły się oprowadzania po ekspozycjach poznańskich muzeów i galerii. W Centrum można było uczestniczyć w ekolekcji, spotkaniu z neurologopedą, pracownikiem NFZ, ratownikami medycznymi czy specjalistami ZUS i Urzędu Pracy. Poznańskie teatry zaprosiły na wybrane wydarzenia i spektakle w niższych cenach. Osoby chętne mogły skorzystać z pokazowej lekcji angielskiego. Sporym zainteresowaniem cieszył się spacer cyfrowy oraz Debata Pokoleń. Na wykłady zaprosiły uniwersytety trzeciego wieku. Dla miłośników spotkań artystycznych odbyły się warsztaty dziergania oraz robienia czapek i maskotek na drutach, wypalania w drewnie oraz kurs portretowy. Nie zabrakło też muzyki – seniorzy wysłuchali m.in. koncertu papieskiego oraz koncertu akordeonowego. Stawiających na dobrą nutę z pewnością ucieszyła potańcówka, a lubiących rywalizację – wieczorek gier planszowych. Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych we współpracy ze Stowarzyszeniem Barak Kultury oraz CH Posnania zorganizował cykl spotkań i warsztatów na temat mody, które zakończyły się pokazem mody. Tradycyjnie w programie „Senioralnych” znalazło się mnóstwo propozycji na aktywne spędzanie czasu – była to zumba, gimnastyka, zajęcia z fizjoterapią, treningi relaksu, joga, a nawet warsztaty nirvana fitness. Seniorzy mogli też skorzystać z badań profilaktycznych m.in. wzroku, słuchu, stóp, wątroby, jelita grubego i pamięci. Na swoje posiedzenie, tym razem w wyjątkowych okolicznościach bo w Malarni Teatru Polskiego, zaprosiła Miejska Rada Seniorów.

Po raz kolejny integralną częścią „Senioralnych” były targi VIVA SENIORZY! Jubileuszowa, dziesiąta edycja wydarzenia odbyła się 25 i 26dziernika na terenie MTP, w pawilonie nr 3. Podobnie jak w zeszłym roku Targi podzielone zostały na cztery bloki tematyczne: aktywność, zdrowie, wiedza i otoczenie. Pierwszego dnia na targowej scenie wystąpiła Grażyna Brodzińska, a dzień później pojawiła się na niej Halina Frąckowiak. Podczas targów seniorzy mogli wziąć udział m.in. w warsztatach z obsługi komputera czy smartfona. W programie znalazły się również zajęcia związane z aktywnością fizyczną i tańcem, warsztaty ogrodnicze, zielarskie i kulinarne oraz strefa kosmetyczna.

Organizator: Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, Miasto Poznań

Partner główny: Centrum Medyczne Synexus

Partnerzy inauguracji: Amed Gabinety Specjalistyczne, Podróże na Emeryturze

Patronat medialny: Głos Wielkopolski, Gazeta Senior, My 60+, Radio Poznań, MC Radio, Radio Emaus, TVK Winogrady.