Edycja 2012
Druga edycja imprezy, zorganizowana pod nazwą „Senioralni. Poznań” po raz kolejny pokazała, że przekazanie władzy w mieście poznańskim seniorom to świetny pomysł. W 130 wydarzeniach wpisanych w program imprezy wzięło udział ok. 5 tysięcy osób.
Imprezę zainaugurowano 29 września, w samo południe. Pół tysiąca seniorów zebrało się na Starym Rynku, by po przekazaniu kluczy przez Zastępcę Prezydenta Poznania Jerzego Stępnia wyruszyć we wspólnym marszu aktywności osób starszych. Niezwykle barwny i żywiołowy pochód przeszedł ulicami miasta – Wrocławską, Półwiejską i Kościuszki do Teatru Muzycznego, gdzie seniorzy skorzystali z bezpłatnych wejściówek na koncert „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” w wykonaniu solistów teatru. Koncert spotkał się z ogromnym aplauzem widowni.
W czasie inauguracji dyrektorka Centrum Inicjatyw Senioralnych Monika Szelągiewicz wręczyła pierwsze dwanaście certyfikatów w ramach akcji Miejsc Przyjaznych Seniorom, wśród których znalazły się m.in. kina, kawiarnie, firmy szkoleniowe, szkoły językowe, którym zależy na tym, by seniorzy czuli się dzięki ich ofercie docenieni i mieli coraz większe możliwości uczestniczenia w życiu miasta.
Jednym z głównych założeń imprezy jest pokazanie seniorom różnego typu możliwości edukacji w dorosłym życiu, a także płynących z podejmowania takiej aktywności korzyści. Zorganizowano więc ponad 30 wykładów otwartych i warsztatów na uczelniach wyższych, spośród których największym zainteresowaniem cieszyły się tematy związane z podróżami, filmem, zdrowym odżywianiem i nauką języków obcych. W tym roku do grona partnerów dołączył Uniwersytet Artystyczny Trzeciego Wieku.
Tradycyjnie już w październiku Centrum Inicjatyw Senioralnych przeżywa prawdziwe oblężenie. Cieszy to tym bardziej, że jest to najlepsza okazja do tego, by zaprosić seniorów do bycia na bieżąco z działaniami Centrum w ciągu całego roku. W czasie „Senioralnych” zespół, dzięki współpracy z trenerami i specjalistami różnych dziedzin, przygotował 10 bezpłatnych warsztatów. Tematyka była różnorodna – od sposobów na rozwijanie inteligencji seksualnej po pięćdziesiątce, poprzez warsztat z zakresu profilaktyki bezsenności, zdrowego żywienia, aż do tematów związanych z zagadnieniami iluzji i rzeczywistości w fotografii.
Specjalną ofertę na październik przygotowały również, wyróżnione przez Centrum Inicjatyw Senioralnych Miejsca Przyjazne Seniorom. Aż 200 bezpłatnych wejściówek umożliwiających skorzystanie z zajęć gimnastycznych w wodzie przygotowała Szkoła Pływania Fregata Swimming. W Cafe pod Papugami z kolei w każdy piątkowy wieczór czekały na seniorów bezpłatne koncerty jazzowe. Kino Rialto, tradycyjnie już, gromadziło dziesiątki kinomanów w ramach Filmowego Klubu Seniora, a Restauracja Pastela przygotowała niezwykle bogaty program warsztatów plastycznych, dietetycznych i kulinarnych. Spotkania zaproponowała też Akademia 50+ i Akademia Podróży Wojażer. Szkoły językowe Active Study i Profutura zaprosiły na pokazowe lekcje języka angielskiego.
Do pracy nad programem Senioralnych w zakresie drzwi otwartych Centrum zaprosiło 50 partnerów, którzy, chcąc zaprezentować swoje działania i zachęcić seniorów do korzystania z nich przez cały rok, przygotowali niezwykle bogatą ofertę. Były to treningi nordic walkingu, warsztaty pamięci, wycieczki po najpiękniejszych dzielnicach miasta, masaże, zajęcia z fizjoterapeutą, wieczorki taneczne, wycieczki po redakcjach poznańskich radiostacji, warsztaty aktorskie, spektakle teatralne, oprowadzanie po wystawach w muzeach i galeriach, darmowe wejścia na basen i badania profilaktyczne.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pomysł przybliżenia seniorom życia stadionowego w Poznaniu. W ramach „Senioralnych” zorganizowane zostały dwie wycieczki z przewodnikiem po Stadionie Miejskim. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Wiara Lecha seniorom seniorzy mogli skorzystać z bezpłatnych wejściówek na mecz Lecha Poznań z Piastem Gliwice i Jagiellonią Białystok.
Patronat medialny: TVP3 Poznań, TVK Winogrady, Radio Merkury, Radio Emaus, Głos Wielkopolski, Głos Seniora, IKS, Czerwony Portfelik