Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Edycja 2015

Centrum Inicjatyw Senioralnych w partnerstwie z poznańskimi uniwersytetami trzeciego wieku już po raz piąty zorganizowało w październiku imprezę „Senioralni. Poznań”. Założeniem tego wydarzenia jest pokazanie oferty aktywizującej dla seniorów, ale też zwrócenie uwagi na fakt, jak liczną grupę stanowią poznańscy seniorzy i jak różnorodne mają zainteresowania.

 Na zdjęciu przedstawiciele Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu odebrali klucze do bram miasta. Prezydent Jacek Jaśkowiak przemawia. Inauguracja V edycji wydarzenia „Senioralni. Poznań” odbyła się 26 września. Jej formuła została nieco odświeżona i przeniesiono ją na plac Wolności. Prezydent Jacek Jaśkowiak wręczył przedstwicielom Miejskiej Rady Seniorów III kadencji, Aldonie Anastasow i Piotrowi Frydryszkowi, klucze do bram miasta. W tym roku, z rąk prezydenta Jaśkowiaka, certyfikaty Miejsc Przyjaznych Seniorom odebrali przesdtawiciele: Biura Podróży Happy Ways, Brama Poznania (Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT), sklepu medycznego Brand Vital, Stowarzyszenia Lepszy Świat oraz Centrum Medycznego Synexus. Przeboje operetki wyśpiewali dla seniorów aktorzy Teatru Muzycznego: Karolina Garlińska-Ferenc, Agnieszka Wawrzyniak oraz Bartosz Kuczyk, a w taneczny nastrój włoskimi przebojami lat ’70 wprowadził DJ Aciu.

Partnerem inauguracji był klub „Pod Minogą”, który zapewnił uczestnikom napoje w promocyjnych cenach oraz Empik, który umożliwi nam nagłośnienie całej uroczystości.  Z kolei restauracja „Toga” stworzyła dla uczestników inauguracji menu w specjalnych cenach.

Głównymi wydarzeniami, trwających cały październik „Senioralnych” były wykłady, warsztaty i drzwi otwarte organizowane przez różne instytucje, kierujące swoją ofertę do seniorów – m.in. uniwersytety, organizacje pozarządowe, kluby seniorów, firmy oraz osoby prywatne. Centrum wraz z 70 partnerami zorganizowało 200 wydarzeń.

Już w pierwszym tygodniu zapisów brakowało miejsc na poszczególne warsztaty. Największym powodzeniem cieszyły się warsztaty o szczęściu, budowaniu poczucia własnej wartości i technikach antystresowych. W Centrum Inicjatyw Senioralnych odbyło się spotkanie na temat internetu w życiu codziennym. Z 12 warsztatów w tym roku skorzystało ok. 150 seniorów.

Na zdjęciu seniorzy i seniorki tańczą na placu Wolności. Teatr Wielki, Teatr Puls i teatru mplusm zaproponował bilety za spektakle w promocyjnych cenach. Seniorzy mogli też poznać kulisy Teatru Nowego.  Na specjalne zajęcia zaprosiła również Brama Poznania. Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym przygotowało wykład o podstawach religii islamu, który przyciągnął sporo słuchaczy.

Wykłady otwarte zorganizowało m.in. Stowarzyszenie Pilotów Wycieczek, Uniwersytet Artystyczny Trzeciego Wieku, Wydział Neofilologii UAM, Active Study, Uniwersytet SWPS, Otwarta Wszechnica Ekonomiczna. Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych zaproponował wykład na temat tego, kim jest geriatra i dlaczego warto korzystać z jego usług.

Tradycyjnie dużą popularnością cieszyły się wycieczki po redakcji Radia Emaus oraz Radia Merkury. W tym roku można było także zwiedzić studio telewizji TVK Winogrady. Jak co roku ogromną liczbę zwiedzających przyciągnęły wycieczki po INEA Stadionie.

Z darmowych zajęć z tańca towarzyskiego oraz choreoterapii można było skorzystać w Szkole Tańca Pasja. Tajniki zumby oraz tańca bollywood można było zgłębiać w Fundacji ARS, a z Marszem Po Zdrowie powędrować z kijkami. Poznańskie Stowarzyszenie Tai Chi oraz Stowarzyszenie Taoistycznego Tai Chi przygotowało zajęcia leczniczej gimnastyki. Centrum Amarant na ugościło seniorki i seniorów na potańcówce.

Sponsor inauguracji: Centrum Medyczne Synexus

Partnerzy wydarzenia: Akademia Trzeciego Wieku, Towarzystwo Uniwersytet Trzeciego Wieku, Uniwersytet Każdego Wieku w Poznaniu, Otwarta Wszechnica Ekonomiczna „Erga Omnes”, Uniwersytet Artystyczny Trzeciego Wieku

Partnerzy inauguracji: Empik, Pod Minogą

Patronat medialny: TVP3 Poznań, TVK Winogrady, Radio Merkury, Radio Emaus, Głos Wielkopolski, Gazeta Senior, My50+, Starsi Rodzice