Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: W centrum duży logotyp Senioralni. Poznań, obok biały napis "13. edycja", pod logotypem różowy napis: "1.10-31.10. Warsztaty | Wykłady | Spotkania". W tle białe obłoki na turkusowym tle i motywy roślinne.Jesteśmy przekonani, że 13. edycja cyklu kulturalno-edukacyjnego pod hasłem „Senioralni. Poznań” będzie bardzo szczęśliwa. Zapraszamy poznańskie seniorki i seniorów do wspólnego świętowania! Tegoroczni „Senioralni” zapowiadają się też bardzo zielono!

Po raz kolejny chcemy udowodnić, że nasze miasto jest bardzo przyjazne seniorom, pod względem oferty, ale też przestrzeni. W mieście jest sporo zielonych wysp, gdzie można wypoczywać i świetnie się bawić, a oferta senioralna może być również proekologiczna.

Zapraszamy do Bramy

W tym roku łączymy siły z Poznańskim Centrum Dziedzictwa i na inaugurację zapraszamy do Amfiteatru Bramy Poznania (ul. Gdańska 2), gdzie w przepięknych okolicznościach przyrody rozpoczniemy „Senioralnych”. To właśnie tu, w sobotę 23 września o godz. 11.00, Prezydent Poznania po raz kolejny przekaże seniorom i seniorkom klucze do bram miasta. Przyznana zostanie również nagroda Miejskiej Rady Seniorów „Najlepszy Przyjaciel Seniorów”. Po części oficjalnej coś dla duszy i ciała! Będzie można pośpiewać, potańczyć, ale też ciekawie pospacerować. Na początek koncert Tenorów Vincero, którzy zabiorą w bardzo sentymentalną podróż muzyczną. W programie m.in. utwory operowe i operetkowe, musicalowe, ale też z repertuaru takich gwiazd, jak Elvis Presley, Frank Sinatra i Roy Orbison. Na senioralnej scenie wystąpi też laureat tegorocznej edycji The Voice of Senior – Zbigniew Zaranek, który przypomni m.in. utwory Czesława Niemena czy Maryli Rodowicz. Na zakończenie Inauguracji będzie można skorzystać z bezpłatnej oferty, przygotowanej specjalnie na tę okazję przez Bramę Poznania.

Program wydarzeń Bramy Poznań w trakcie inauguracji (23 września, godz. 13.30, uwaga, na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy):

„Ostrów Tumski przez wieki” – zwiedzanie ekspozycji Bramy Poznania z przewodnikiem

Uczestniczki i uczestnicy oprowadzania prześledzą najważniejsze wydarzenia, których świadkiem była poznańska wyspa katedralna. W trakcie zwiedzania kolejnych sal ekspozycji — Gród, Woda, Złoto i Witraż — przewodnik lub przewodniczka opowie m.in. o założeniu grodu nad Wartą, znaczeniu chrztu Mieszka I, złotym wieku renesansu, odzyskaniu niepodległości i burzliwych latach XX wieku.

  • miejsce: Brama Poznania
  • czas trwania: do 90 min
  • zapisy: tel. 61 647 76 34 (limit 30 osób), zapisy od 12 do 22 września (lub do wyczerpania miejsc)

Spacer z przewodnikiem na Trakcie: Ostrów Tumski

Spotkajmy się na jedynej zachowanej w Poznaniu wyspie na Warcie. To najstarsza część miasta, miejsce nieco odrealnione, wyłączone z gorączki codziennego życia. Wzniosła duchowość sąsiaduje tu ze swojskością, a kameralność wąskich uliczek – z wielką historią początków Polski. Wyjątkową atmosferę Ostrowa Tumskiego zawdzięczamy pracy poznaniaków zamieszkujących wyspę przez ostatnie dziesięć wieków.

  • miejsce zbiórki: przed Śluzą Katedralną, ul. Dziekańska
  • czas trwania: do 90 min
  • wstęp wolny (bez zapisów)

Spacer z przewodnikiem „Śródka nieznana”

Uczestniczki i uczestnicy spaceru okryją mniej znane oblicza Śródki – miasta starszego od samego Poznania. Dowiedzą się, gdzie wznosiła się góra Kawalerska, skąd wzięła się nazwa ulicy Ostrówek, co pozostało z dawnego Rynku Śródeckiego i dokąd prowadził Zaułek Katarzynek. Poznają również historię samych śródczan, niewielkiej społeczności, która w różnych momentach dziejowych aktywnie zabiegała o swoje prawa i godne miejsce na mapie miasta.

  • miejsce zbiórki: przed Kościołem Św. Małgorzaty na Śródce
  • czas trwania: do 90 min
  • wstęp wolny (bez zapisów)

Warsztaty „Ceramiczny zielnik”

Tworzenie zielnika to wspaniała okazja do nauki i zabawy w jednym. Podczas warsztatów będzie to można zrobić w ciekawy i kreatywny sposób. Uczestniczki i uczestnicy z odpowiednich składników zrobią masę plastyczną, odcisną w niej wybrane rośliny i kwiaty, a następnie je pomalują. Do zrobienia zielnika wykorzystane zostaną m.in. rośliny rosnące w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa.

  • miejsce zbiórki: Eksperymentlany Ogród Dziedzictwa przy Bramie Poznania
  • czas trwania: 90 min
  • Prowadzenie: Ula Ziober
  • zapisy: tel. 61 647 76 34 (limit 20 osób), zapisy od 12 do 22 września (lub do wyczerpania miejsc)

Jesień pełna życia i zabawy

Inauguracja to tak naprawdę wstęp do wielkiego senioralnego święta. Kalendarium tegorocznych „Senioralnych” otworzą Targi Viva Seniorzy!, które odbędą się w dniach 29-30 września na ternie MTP – w programie m.in. koncert Andrzeja Rybińskiego i Hanny Banaszak. „Senioralni” potrwają do 31 października i w trakcie tych kilku tygodni tradycyjnie nie zabraknie ciekawych i pasjonujących wykładów, spotkań z ekspertami wszelkich dziedzin, warsztatów plastycznych i rękodzielniczych, zajęć cyfrowych, językowych i sportowych czy bezpłatnych badań profilaktycznych przygotowanych wraz z uniwersytetami, poznańskimi instytucjami, organizacjami pozarządowymi oraz firmami prywatnymi.

Pełen program wydarzeń „Senioralnych” dostępny jest w październikowym wydaniu miesięcznika „Senioralny Poznań” oraz w zakładce poniżej. Więcej informacji: Centrum Inicjatyw Senioralnych, tel. 61 847 21 11.

Współorganizator inauguracji: Brama Poznania, Poznańskie Centrum Dziedzictwa. Patronat Medialny: „Senioralny Poznań”, „Gazeta Senior”, „My60+”, Radio Emaus, TVK Winogrady.