Senioralni.Poznań 2014 - podsumowanie

Kolejna edycja Senioralnych za nami. Już po raz czwarty Prezydent Poznania Ryszard Grobelny symbolicznie wręczył klucze do bram miasta reprezentacji seniorów. W tym roku byli to laureaci nagrody Animatorów Społecznych im. Heleny Radlińskiej- pani Janina Paprzycka i pan Henryk Marciniak. 

                                                                  

Laureaci akcji "Miejsce Przyjazne Seniorom"


                                               

Dyrektor Centrum Wojciech Bauer wręczył certyfiakty świeżo upieczonym laureatom akcji "Miejsce Przyjazne Seniorom". W tym roku wśród wyróżnionych za stworzenie specjalnej oferty dla seniorów znaleźli się EuroCafe, Stowarzyszenie MedycynaPolska/CenterMed, Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich", Muzeum Archeologiczne, Centrum Pływania i Fitness FitSwim, Centrum Medyczne Stanley.

Muzyczna niespodzianka

Inaugurację Senioralnych uświetnił występ dobrze znanego seniorom Bartosza Kuczyka aktora Teatru Muzycznego. Tym razem w towarzystwie Magdaleny Rutkowskiej wykonali utwory ze swojego programu "Usta milczą, dusza śpiewa". Udało nam sie też połączyć koncert muzyki operetkowej z jazzem. Przechodzący przez Stary Rynek Pixie Company w ramach Old Jazz Festiwalu zagrali jedna piosenkę razem z Bartkiem Kuczykiem. My byliśmy pod ogromnym wrażeniem!

      

Warsztaty w CentrumIS

Jak zawsze dużym powodzeniem cieszyły sie warsztaty rozwojowe w Centrum. W tym roku seniorzy mogli wybierać wśród 12 tematów obejmujących między innymi zdrowe odżywianie, radzenie sobie z bezsennością, jak wspomóc swoją pamięć i koncentrację. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się wartszaty dotyczące relacji z dorosłymi dziećmi i wnukami, oraz sposoby na zwiększenie swojej emerytury prowadzone przez pracownika ZUS. Można było zgłębić tajniki wyszukiwarki Google, dowiedzieć się jak korzystać z mediów społecznościowych, komunikatorów i najróżniejszych aplikacji. Z warszatów skorzystało 120 seniorów. Na tym jednka nie koniec- z powodu dużego zainteresowania tematyką warsztatów wolontariusze prowadzący zgodzili sie niektóre z nich przeprowadzić ponownie.

W tym roku współpracowało z nami aż 60 organizatorów

Zaproponowali Państwu między innymi lekcje tańca, zumby gold, zajęcia nordic walking, tańsze lub darmowe zajęcia na pływalni. Termy Maltańskie zorganizowały Tydzień Seniora podczas którego można było zwiedzić obiekt i wziąć udział w zajęciach na basenie. 

Ale także coś dla duszy- wykłady i zajęcia na poznańskich uniwersytetach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady zorganizowane przez Wydział Filologii Rosyjkiej, Polskiej oraz Wydział Teologiczny. Dużą frekwencją zaskoczyliście Państwo organizatorów wykładów na Uniwersytecie Przyrodniczym. Tematy zdrowego odżywiania, potrzeb żywieniowych zmieniających się w cyklu życia i jak mądrze robić zakupy cieszyły się dużym powodzeniem. No i wykład w prosektorium...:) 

Teatry Polski, Nowy i Muzyczny oferowały Państwu tańsze bilety na niektóre swoje spektakle w tym także na brodwayowską produkcję "Jekyll & Hyde". Ciekawą ofertę dla seniorów miał także Teatr Castigowy mplusm.

Jak co roku w ramach formuły drzwi otwartych około 40 instytucji i organizacji przygotowało bogatą ofertę edukacyjno-aktywizującą. Wśród nich znalazły się organizacje takie jak Stowarzyszenia: Medycyna Polska/CenterMed, "mali bracia Ubogich", Na Wspak, Art Stations Foundation. Wśród instytucji znalazły się m.in. Rezerwat Archeologiczny, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury. Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszyły sie wycieczki po siedzibie radia Emaus i Merkury. Zwiedzić można było także INEA Stadion, Urząd Miasta oraz Miejską Komendę Policji.

Oprowadzania, wycieczki i specjalne zajęcia zorganizowali: Muzeum Archeologiczne, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, CK Zamek, Akademia Profutura 50+, ICHOT Brama Poznania, poznański oddział PTTK, Akademia Podróży Wojażer, Dom Bretanii, centrum psychologiczno- coachingowe inspeerio, Centrum Zdrowia Asgo, Centrum Medyczne Stanley, szkoła pływania Fregata, Kawiarnia Kamea, Stowarzyszenia Tai Chi. Swoje drzwi dla zwiedzających otworzyły także poznańskie domy opieki.

Zakończenie Senioralnych. Poznań 2014 z konsolą xbox.

30 października w siedzibie jednego z Miejsc Przyjaznych Seniorom - CenterMed rozegrał sie turniej piłkarski na konsoli xbox, wypożyczonej przez stowarzyszenie Wolontariat Wielkopolski. W jednej drużynie seniorki w drugiej prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny i trzech piłkarzy Lecha- Maciej Wilusz, Vojo Ubiparip oraz Bartosz Bosacki. Współzawodnictwo było na najwyższym poziomie jednak zwyciężyć mogła tylko jedna drużyna- w uczciwej walce zwyciężyła drużyna seniorek! Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas  i sportowe emocje.

Jest to kolejny dowód na to, że seniorzy w Poznaniu mają sie dobrze. Jesteście Państwo aktywni, uparci, rządni wiedzy i nowych wiadomości. Senioralni dobiegli końca -mamy nadzieję, że październik był dla Was miesiącem twórczych poszukiwań i dobrych chwil. My jednak działamy przez cały rok zbierając dla Państwa oferty aktywizujące wśród ktorych każdy znajdzie coś dla siebie.

Polecamy się i zapraszamy na Mickiewicza!