Senioralni. Poznań 2020

Uwaga

Artykuł ma charakter ARCHIWALNY i jego treść może nie być aktualna. Opublikowano go w dniu 25-09-2020.

Grafika nawiązująca do 10. edycji „Senioralnych”: na różowym tle logotyp „Senioralnych”, daty ramowe cyklu wydarzeń oraz informacja, że ramach cyklu będzie można skorzystać z warsztatów, wykładów i  spotkań.

PROGRAM WYDARZEŃ

10. urodziny „Senioralnych”

Październik zawsze był miesiącem seniorek i seniorów. Mimo epidemii będzie tak i w tym roku. Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu już po raz dziesiąty zaprasza do udziału w jesiennych wydarzeniach dedykowanych najstarszym mieszkańcom miasta. Kolejna edycja cyklu „Senioralni. Poznań” będzie wyjątkowa pod wieloma względami.

Inauguracja „Senioralnych” miała zupełnie inny charakter niż dotychczas. Ze względów bezpieczeństwa nie zaplanowano w tym roku dużego koncertu na rozpoczęcie cyklu wydarzeń. W zamian za to Centrum wraz z Gabinetem Prezydenta oraz Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, we współpracy z Aquanetem u zbiegu ulicy Ślusarskiej i Wodnej przygotowało mural o tematyce senioralnej. Zaprojektowały go i wykonały seniorki skupione wokół Uniwersytetu Artystycznego Trzeciego Wieku. Mural, którego pojawienie się w symboliczny sposób zainaugurowało tegoroczny cykl, ma podkreślić obecność osób starszych w życiu naszego miasta.

W związku z epidemią koronawirusa cykl będzie krótszy - odbędzie się w dniach 5-15 października. Centrum zadbało jednak o to, żeby w nowej rzeczywistości oferta „Senioralnych” była równie atrakcyjna, ale co najważniejsze - bezpieczna. Pojawią się nowe tematy i formy spotkań. Część wydarzeń odbędzie się stacjonarnie, część – online. Będzie inaczej, nieco krócej, jednak sercem jesienią jesteśmy zawsze z seniorkami i seniorami - i to się nie zmieni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to wyjątkowo trudny czas na organizację tego typu wydarzeń, jednak zdecydowaliśmy się podjąć to wyzwanie - tłumaczy Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu.

W programie wykłady, warsztaty, seanse filmowe, lekcje języków obcych oraz spotkania z ekspertami, przygotowane we współpracy z partnerami - instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi. Teatr Polski uchyli rąbka teatralnej tajemnicy, na oprowadzanie po swoich ekspozycjach zaprosi m.in. Brama Poznania, Muzeum Archeologiczne, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe oraz Muzeum Sztuk Użytkowych. „Senioralni” będą też okazją do spacerowania po Poznaniu nowymi, mniej oczywistymi ścieżkami oraz spotkań z mieszkańcami Starego i Nowego Zoo. Tradycyjnie będzie też kilka propozycji na aktywne spędzanie czasu - amatorzy pływania będą mogli skorzystać z gimnastyki w wodzie, a roztańczeni spróbować zumby. „Senioralni” to również bodziec do tego, żeby pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych m.in. wzroku i słuchu. Nie zabraknie też tematów związanych z epidemią koronawirusa. Na wykład „Jak żyć bezpiecznie podczas epidemii COVID-19?” zaprosi Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, a Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ podpowie, jak leczyć się w czasie COVID-19, korzystać z teleporad i innych usług z zakresu e-zdrowia. O najważniejszych zasadach związanych z bezpieczeństwem seniorów przypomni w tym roku Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu oraz Straż Miejska w Poznaniu. Miejska Rada Seniorów zaproponuje z kolei udział w dyskusji o aktywności seniorów w czasie pandemii. Na wirtualne wydarzenie zaprosi m.in. Biblioteka Raczyńskich. Seniorzy zainteresowani wolontariatem również znajdą coś dla siebie. Podczas trwania imprezy będzie można liczyć na zniżki m.in. w grotach solnych i na obiektach sportowych. Dostępne będą również porady telefoniczne dotyczące nowych technologii, zagadnień związanych z emeryturą i rentą oraz stacjonarne porady prawne.

Tradycyjnie też „Senioralni” będą okazją do przypomnienia o tym, że w mieście jest sporo miejsc, w których seniorki i seniorzy mogą liczyć na życzliwą obsługę, przyjazną przestrzeń, ale przede wszystkim na ciekawą i atrakcyjną finansowo ofertę - wręczone zostaną kolejne certyfikaty w ramach akcji Miejsca Przyjazne Seniorom.

Program

Program tegorocznych „Senioralnych” może ulec zmianom w związku z niepewną sytuacją epidemiologiczną. Udział w większości wydarzeń jest nieodpłatny lub opłata za wstęp jest niewysoka. Na większość z nich obowiązują zapisy. Wszystkie spotkania będą odbywać się w reżimie sanitarnym.

PROGRAM WYDARZEŃ

Szczegółowy program „Senioralnych” dostępny jest również na łamach Tytki Seniora w październikowym wydaniu miesięcznika „Senioralny Poznań”.

MIEJSCA DYSTRYBUCJI "SENIORALNEGO POZNANIA"

Organizator: Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, Miasto Poznań

Partnerzy: Aquanet, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Artystyczny Trzeciego Wieku w Poznaniu, Fundacja Rarytas

Partnerzy medialni: Głos Wielkopolski, Gazeta Senior, My60+, Radio Poznań, MC radio, Radio Emaus, TVK Winogrady