Edycja 2013

Trzecia edycja imprezy Senioralni.Poznań dobiegła końca. Dziękując Państwu za udział, zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem działań. 

Trzecia edycja imprezy, zorganizowana pod nazwą „Senioralni. Poznań” po raz kolejny pokazała, że poznańscy seniorzy nie poddają się stereotypom, są aktywni, żądni wiedzy i otwarci na nowe, ciekawe inicjatywy. Wśród wydarzeń, przygotowanych przez niemal siedemdziesięciu różnych organizatorów, w tym m.in. wydziały poznańskich szkół wyższych, poznańskie UTW, organizacje pozarządowe i instytucje oraz firmy, znalazły się wykłady, warsztaty, lekcje pokazowe, wycieczki, spotkania tematyczne, spektakle, koncerty i wystawy. 

W ponad 220 wydarzeniach wydarzeniach wpisanych w program imprezy wzięło udział ponad 5 tys. osób.

Inauguracja, 28 września 2013 

Zdjęcia z inauguracji - ZOBACZ 

„Senioralnych” tradycyjnie zainaugurowano na Starym Rynku 28 września. W inauguracji której udział wzięło kilkuset seniorów oraz przedstawiciele Partnerów wydarzenia, pięciu poznańskich uniwersytetów trzeciego wieku i partnerów tegorocznej oprawy kulturalnej, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i Jeżyckiej Fundacji Senioralnej. W przygotowaniu inauguracji pomagało nam 17 wolontariuszy, w tym 8 osób po 60. roku życia. Dziękujemy! 

fot. Aneta Rzymyszkiewicz

Podczas inauguracji po raz drugi oficjalnie wręczono certyfikaty przyznane w ramach akcji "Miejsce Przyjazne Seniorom". Na schodach Ratusza odebrali je z rąk dyrektor CentrumIS przedstawiciele 12 wyróżnionych podmiotów. Wśród nich znalazły się m.in. kawiarnie, organizacje i firmy zajmujące się aktywizacją ruchową oraz zdrowiem, galeria sztuki i klub dla seniorów. Wszystkim wyróżnionym zależy na tym, by seniorzy czuli się dzięki ich ofercie docenieni i mieli coraz większe możliwości uczestniczenia w życiu miasta. 

W inauguracji wzięło udział około 300 seniorów. 

Przekazenie seniorom władzy w mieście

W imieniu wszystkich poznańskich seniorów klucze do bram miasta odebrali od Prezydenta Ryszarda Grobelnego państwo Danuta i Zbigniew Koczorscy. Wobec zgromadzonych przyrzekli godnie pełnić władzę w mieście i życzyli wszystkim seniorom zdrowia i wielu wrażeń w nadchodzącym miesiącu.

fot. Aneta Rzymyszkiewicz

Walc na Starym Rynku

Uroczystą część inauguracji zwieńczył pokaz taneczny przygotowany przez grupę 40 poznańskich seniorów „Walc na Starym Rynku”, którzy szkolili się pod czujnym okiem choreografki Iwony Pasińskiej. Walc wybraliśmy nieprzypadkowo, ponieważ właśnie w październiku taniec był także tematem kampanii SeniorWFormie. W trakcie trwania inauguracji międzypokoleniowa grupa wolontariuszy Centrum krążyła wśród seniorów rozdając programy wydarzeń na cały nadchodzący miesiąc.

fot. Aneta Rzymyszkiewicz

Program wydarzeń

Na program imprezy złożyły się tradycyjnie wykłady otwarte zorganizowane przez wydziały sześciu poznańskich uczelni zaangażowanych w projekt. W tym roku było ich około 20, a tematyka obejmowała zagadnienia dotyczące m.in. mody, podróży, zdrowia i żywienia oraz ekonomii.

W wykładach wzięło udział około 600 osób. 

Warsztaty w Centrum Inicjatyw Senioralnych

Jak co roku także w Centrum Inicjatyw Senioralnych odbyły się warsztaty rozwojowe. Można było wziąć udział w warsztatach dotyczących radzenia sobie ze stresem, rozwijania poczucia własnej wartości i to właśnie one niezmiennie cieszą się największym zainteresowaniem. Zorganizowano również badania profilaktyczne, porady dietetyczne i podologiczne. Przeprowadzono także warsztat dotyczący interpretacji własnych proroczych snów oraz warsztaty twórczego pisania. W 10 różnych spotkaniach udział wzięło około 120 osób.

Drzwi otwarte

Jak co roku w ramach formuły drzwi otwartych niemal 50 różnych instytucji i organizacji przygotowało bogatą ofertę edukacyjno-aktywizującą. Wśród nich znalazły się organizacje takie jak Stowarzyszenia: Wzajemnej Pomocy FLANDRIA, Psyche Soma Polis, Pilotów Wycieczek, mali bracia Ubogich, Towarzystwo im. Wieniawskiego. Wśród instytucji znalazły się m.in. Rezerwat Archeologiczny, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury oraz poznańskie rozgłośnie radiowe (Merkury, Emaus).

Zwiedzanie INEA Stadionu, fot. Archiwum INEA SA

W zajęciach sportowych wzięło udział około 800 osób, z programu wycieczek skorzystało 900 osób. 

Miejsca Przyjazne Seniorom 

Ciekawą ofertę przygotowała również sieć Miejsc Przyjaznych Seniorom. Fregata Swimming podarowała 60 wejściówek na zajęcia gimnastyki w wodzie i aquaaerobiku, Termy Maltańskie 90. Termy można było także odwiedzić suchą stopą i obejrzeć obiekt z przewodnikiem. Restauracja Pastela zorganizowała całą gamę warsztatów zorganizowanych wokół czterech tematów: zdrowie, także psychiczne i seksualne, podróże, gry oraz prawo, w tym prawa konsumentów. Kawiarnie przygotowały specjalne zniżki, a organizatorzy tai chi zachęcali do udziału w pokazowych zajęciach.


Lista wyróżnionych Miejsc Przyjaznych Seniorom - ZOBACZ

Z oferty przygotowanej przez sieć Miejsc Przyjaznych Seniorom skorzystało w październiku 1400 osób

Kultura

Oprawę kulturalną przez cały miesiąc zapewniły poznańskie teatry, które przygotowały przedstawienia specjalne lub dodatkowe wydarzenia towarzyszące spektaklom. Nie zapomniały także o zniżkach na bilety. Wśród organizatorów znalazły się: Teatr Polski, Teatr Nowy, Teatr Muzyczny, Teatr Ósmego Dnia i Studio Teatr Castingowy MPLUSM. 

Tańce i przyśpiewski ludowe, fot. Archiwum ZTL "Staropolanie"

W październikowych wydarzeniach kulturalnych wzieło udział około 1200 seniorów. 

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że w Poznaniu istnieje wiele podmiotów, które dostrzegają seniorów i są otwarte na przygotowywanie oferty odpowiadającej ich potrzebom. Najbardziej cieszy nas fakt, że z roku na rok ich liczba się powiększa. Poszerza się także grono seniorów, którzy biorą udział w przygotowanych wydarzeniach. Dowodzi to również, że udaj się nam i organizacjom z nami współpracującym docierać z informacją do coraz większej grupy odbiorców.

Dziękujemy Państwu za udział w wydarzeniach, a na kolejną, czwartą edycję imprezy "Senioralni. Poznań" zapraszamy za rok!