Taniec

W ramach kampanii SeniorWFormie promujemy dyscypliny sportowe przyjazne dla seniora, publikując informacje dotyczące samej aktywności wraz ze wskazówkami, gdzie w mieście można z takiej oferty skorzystać.

Kurs tańca, zajęcia Zumby Gold® i choreoterapii. Potańcówki i dancingi.

Zajęcia z Terapii tańcem, Choreoterapii                                                                                                                                                                      

DK „Orle Gniazdo” (os. Lecha 43, tel. 61 877 78 42) od 13 października w poniedziałki i czwartki: godz. 10.00 i 11.00 Koszt: 210 zł/30 godzin.

Pasja – Szkoła Tańca (tel. 603 660 018, zajęcia w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych, ul. Raszyńska 48)                                                                Choreoterapia- terapia tańcem zajęcia w środy o godz. 18.00 oraz Taniec towarzyski  dla par seniorskich zajęcia w środy o godz. 20.30. Zajęcia prowadzone przez Dyplomowanego Nauczyciela Królewskiego Towarzystwa Nauczycieli Tańca Wielkiej Brytanii, Wice Mistrz Polski klasy Międzynarodowej ”S” Marian Pacholczak. W październiku zajęcia bez opłat.

Zumba Gold 

DK „Wiktoria” (os. Zwycięstwa 115). W październiku w środy godz. 11.00. Koszt  1 zajęć 5 zł. Zapisy pod telefonem: 500 055 056.

Dancingi i potańcówki:                                                                                                                                                                            

Restauracja „Pod Iglicą”, w poniedziałki i niedziele 16.00–20.00, czwartki i soboty 18.00-22.00, ul. Zwierzyniecka 24. Koszt: 10 zł od osoby.  Organizator: Restauracja „Pod Iglicą”. 

Restauracja „Tulipan” w sobotę godz. 18.00, pl. Wielkopolski  2, obowiązuje rezerwacja stolika 660 368 227. Koszt: 10 zł od osoby. Organizator: Restauracja „Tulipan”.                                                                                                                            

DK „Pod lipami” 23 października godz. 17.00 „Dzień Złotego Wieku”- zabawa taneczna dla seniorów, zagra DJ Grześ. Koszt: 15 zł od osoby (w cenie zimne, ciepłe napoje, słodycze). Informacje i bilety 61 820 07 93.

"TERAPIA TAŃCEM W ŻYCIU SENIORA"- Olga Kuźmińska

Czas tak szybko ucieka, że wielu z nas wcale nie zauważyło kiedy osiągnęło się „trzeci wiek”. I ja należę do tej grupy osób. Mam świadomość, że starzenie się jest nieuchronne, ponieważ jest to normalny proces rozwojowy. Taki okres jest wpisany w życie każdego człowieka i wcześniej czy później trzeba się z nim pogodzić. Starzenie się uwarunkowane jest przede wszystkim przez czynniki mające wpływ na osobowość człowieka i jego życie. Pomijając nieprzewidziane choroby, to w dużym stopniu od stylu życia zależą stan zdrowia i samopoczucie seniora. W ostatnich latach seniorzy stali się bardziej aktywni i w ten sposób zapobiegają zbyt „szybkiemu starzeniu się”. Podejmują różne środki zaradcze, które w pozytywny sposób wpływają na ich dojrzały organizm. Mają w czym wybierać, gdyż obecnie jest wiele różnych form pozwalających na aktywne spędzenie wolnego czasu. Może  to być: bieg, pływanie, Nordic Walking, aerobik, taniec, joga lub inna forma ruchu.

Prawdopodobnie nie ma zdrowego człowieka, który by w życiu chociaż raz nie zatańczył. Ta forma ruchu dostarcza człowiekowi wielu emocjonalnych wzruszeń i często jest związana z najważniejszymi wydarzeniami w jego życiu (urodziny, studniówka, matura, wesele, jubileusze, itp.). Ważnym jest fakt, że taniec daje bogatą różnorodność poruszania, a to sprawia, że każdy może znaleźć taką formę ruchu, która jest odpowiednią dla jego osobowości. Uważam, że dla seniora taką formą może być terapia tańcem, bowiem ona łączy w sobie rytmiczne poruszanie przy dźwiękach ładnych melodii, które sprawiają, że człowiek zapomina o kłopotach dnia codziennego.

Terapia tańcem nie jest zjawiskiem nowym, bowiem już wśród plemion prymitywnych, znane były tańce wypędzające złego demona z ciała chorego, tańce św. Wita odpędzające epidemię grasującej dżumy lub tańce zapobiegające ukąszeniu pająka tarantuli, a także tańce zwiększające energię życiową chorego. Ponownego, istotnego znaczenia terapia ta nabrała pod koniec XX wieku. Wówczas zapanowała moda na aktywny styl życia i dzięki Uniwersytetom Trzeciego Wieku rozpoczęło się, za jej pośrednictwem, aktywizowanie ludzi starszych.

Słowo „terapia” kojarzone jest z różnymi określeniami m.in.: muzykoterapia, choreoterapia, uzależnień czy antystresowa i w zależności od potrzeb człowieka ma różnorodne zastosowanie. Oznacza ono nie tylko leczenie, lecz także troskę i ulepszanie obszarów funkcjonowania społecznego, fizycznego i psychicznego zarówno ludzi chorych, jak i zdrowych. Wśród tych różnorodnych terapii, istotną rolę odgrywa również terapia tańcem, której celem jest troska o zdrowie poprzez terapeutyczne oddziaływanie tańca.

Wiele osób twierdzi, że terapia tańcem ma uzdrawiającą moc. Wynika ona z tego, że tańcząc wywołujemy skojarzenia z czymś przyjemnym, a wówczas w łatwiejszy sposób osiągamy lepsze samopoczucie. Z przeprowadzonych wśród osób uczęszczających na zajęcia z terapii tańcem badań ankietowych wynika, że terapia ta jest skuteczną profilaktyką gerontologiczną. Ankietowani wskazywali, że dzieki udziałowi w zajęciach poprawiła się ich kondycja i samopoczucie, zwiększyła się sprawność ich organizmu, wzmocnił układ mięśniowo-stawowy, poprawiła pamięć. Podczas zajęć uwalniają się emocje i zmniejsza napięcie psychiczne. Są one doskonałą okazją do integracji z drugim człowiekiem.

W Poznaniu jest kilka ośrodków, w których prowadzona jest terapia tańcem. Jako pierwszy metodę tę zastosował w 20000 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku. Na zajęciach seniorzy mają możliwość poznania różnorodnych form tanecznych. Stosuje się na nich taniec integracyjny, towarzyski, nowoczesny, a także aerobik oraz ćwiczenia rytmiczne, gimnastyczne i zabawy ruchowe ze śpiewem.

Sekcje Terapii Tańca cieszą się wśród seniorów dużą popularnością, ponieważ są wspaniałym lekiem przywracającym młodość i sprawność fizyczną w jesieni życia. Zachęcam wszystkich seniorów do aktywnego spędzania czasu wolnego, by czuli tak świetnie jak „seniorzy tańczący”. Aby się o tym przekonać, zajrzyjcie na moją stronę internetową: http://olgak.awf.poznan.pl

Zumba Gold® - Monika Domagała

Zajęcia oparte są na podobnej formule co Zumba®, ale wyróżniają się wolniejszym tempem i niższą intensywnością ruchu. Starannie dobrana muzyka i  choreografie pozwalają każdemu uczestnikowi tańczyć i w pełni uczestniczyć w zajęciach, traktując je jako  dobrą zabawę. W Zumbie Gold® mogą brać udział nie tylko osoby zdrowe, ale również osoby po przebytych urazach, zabiegach, chorujących na cukrzycę, nadciśnienie i choroby stawów. Uczestnicząc w tych zajęciach m.in. zwiększamy ogólnie siłę fizyczną i wydolność organizmu, poprawiamy równowagę i koordynację ruchów, zwiększamy zakres wykonywanych ruchów, oraz poprawiamy elastyczność mięśni, szybciej spalamy kalorie, a poprzez zabawę prowadzoną przy rytmach muzyki latynoamerykańskiej, pozbywamy się stresów i nabywamy sił witalnych. Jest to też okazja do nawiązania nowych znajomości i znalezienia nowego sposobu na spędzanie wolnego czasu.                                 

Gorąco zachęcamy do udziału!Informacje o stałych zajęciach tanecznych i potańcówkach dla seniorow https://centrumis.pl/taniec.html


Patronat