Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Seniorze, bądź bezpieczny na drodze – apel policji

02.11.2023

Logotyp Komendy Wojewódzkiej Policji w PoznaniuOkres jesienno-zimowy w pełni. Zmniejszona widoczność, poranne mgły, opady i niska temperatura pogarszają warunki na drodze. Wielkopolska Policja apeluje o wzmożoną uwagę.

Szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo są piesi, których nie chroni żadna osłona, jak w czasie jazdy samochodem. Najczęstszymi przyczynami wypadków z udziałem pieszych są m.in. wejście na jezdnię zza przeszkody, przejście przez jezdnię w miejscach do tego
nieprzeznaczonych, przejście przez jezdnię na czerwonym świetle. W przypadku nagłego ataku zimy na chodnikach zalega śnieg, na którym można stracić równowagę i się przewrócić. Warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność i mogą uchronić pieszego przed niebezpieczeństwem.

Droga hamowania w niesprzyjających warunkach atmosferycznych znacznie się wydłuża. Leżące na drodze liście, marznące opady deszczu lub śniegu zwiększają zagrożenie. Jadąc samochodem, należy stosować zasadę ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu. Może się okazać, że chociaż sami stosujemy się do obowiązujących przepisów, ktoś inny jedzie ze zbytnią brawurą lub nieostrożnie i spowoduje wypadek, w którym to my będziemy poszkodowani.

Pamiętajmy, żeby w tym okresie zwiększyć czujność i zachować rozwagę. Może to nas uchronić przed zgubnymi skutkami zdarzeń drogowych. Musimy myśleć nie tylko za siebie, ale również za innych. Wyobraźnia i rozsądek mogą uratować nam życie.