Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Seniorze, bądź bezpieczny na drodze!

02.11.2022

Logotyp Komendy Wojewódzkiej Policji w PoznaniuOkres jesienno-zimowy w pełni. Poranne mgły ograniczające widoczność, częste opady i niska temperatura powodują zwiększenie ilości niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu przypomina o zwiększeniu uwagi podczas przemieszczania się.

Szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo są piesi. Najczęstszymi przyczynami wypadków z ich udziałem są m.in.: wejście na jezdnię zza przeszkody, przejście przez jezdnię w miejscach do tego niewyznaczonych lub na czerwonym świetle. W przypadku nagłego ataku zimy na chodnikach często zalega śnieg, przez który można łatwo stracić równowagę i przewrócić się, co w konsekwencji może spowodować złamanie bądź silne stłuczenie. Warto też wyposażyć się w elementy odblaskowe, które mogą uchronić nas przed niebezpieczeństwem.

Droga hamowania w niesprzyjających warunkach atmosferycznych wydłuża się w znacznym stopniu. Zalegające na drodze liście, marznące opady deszczu lub śniegu zwiększają zagrożenie. Podczas jazdy samochodem musimy również zachować szczególną ostrożność, może okazać się, że sami stosujemy się do obowiązujących przepisów, a ktoś inny, jadąc ze zbytnią brawurą i nieostrożnością, spowoduje wypadek, w którym to my będziemy poszkodowani.