Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Seniorze, Seniorko, uważaj na „spoofing”!

23.2.2023

Logotyp Komendy Miejskiej Policji w PoznaniuPołączenie telefoniczne wyświetla się jako nazwa banku? Nie ufaj temu, co widzisz! Poznańska Policja ostrzega przed tzw. spoofingiem – czyli fałszywym połączeniem telefonicznym.

Przestępcy podszywają się pod banki lub inne instytucje zaufania publicznego, wykorzystując do tego celu narzędzia internetowe. W takich przypadkach oszuści starają się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań.

Jeśli rozmowa wzbudza Twoje podejrzenie, rozłącz się, odczekaj około 30 sekund. Następnie połącz się z bankiem lub instytucją, której rzekomy przedstawiciel dzwonił. Koniecznie wybierz oficjalny numer na klawiaturze numerycznej, nie oddzwaniaj z listy połączeń, które wyświetlają się w telefonie.

Pamiętaj, że istnieje również „e-mail spoofing”, czyli forma cyberataku na skrzynkę e-mail, podczas którego sprawca ukrywa swoją tożsamość, podszywając się pod kogoś innego. Odbywa się to poprzez podmianę adresu widocznego w polu nadawcy na inny, przez co wiadomość wygląda na autentyczną. Pod żadnym pozorem nie otwieraj linków, które mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie!