Sierpniowe spacery na Trakcie Królewsko-Cesarskim
Trakt Królewsko-Cesarski zaprasza do udziału w spacerach w ramach Lata na Trakcie! Przewodniczki i przewodnicy Poznańskiego Centrum Dziedzictwa oprowadzą uczestników po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w sercu Poznania.
W programie przechadzek obszary Traktu Królewsko-Cesarskiego: Ostrów Tumski, Stare Miasto i Śródmieście, trasy tematyczne: śladami dziedzictwa przyrodniczego w centrum historycznego miasta oraz specjalny spacer wieczorny po wnętrzach poznańskiej katedry. W tym roku przypada 10-lecie Bramy Poznania. Z tej okazji organizatorzy przygotowali spacery na obszarze, który ma dla nich szczególne znaczenie: Ostrów Tumski i Śródka.
Czas trwania: 90-120 minut. Wstęp wolny, niebiletowany (wyjątek — spacer „Katedra: instrukcja obsługi, obowiązują bezpłatne wejściówki”).
Harmonogram spacerów:
- 3 sierpnia, godz. 17.00 – Zielone wyspy Poznania: parki, zbiórka: centralna część Parku Chopina
- 9 sierpnia, godz. 20.00 – Katedra. Instrukcja obsługi, zbiórka: plac przed Katedrą, obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Bramie Poznania od 2.08
- 10 sierpnia, godz. 17.00 – Spacer po Trakcie: Śródmieście, zbiórka: przy fontannie na pl. Wolności
- 17 sierpnia, godz. 17.00 – Spacer Poznańskim Szlakiem Kobiet, zbiórka: plac przed Katedrą na Ostrowie Tumskim
- 24 sierpnia, godz. 17.00 – Spacer po Trakcie. Stare Miasto, zbiórka: u zbiegu ulic Wodnej i Świętosławskiej / spacer tłumaczony na PJM
- 31 sierpnia, godz. 17.00 – Spacer po Trakcie w języku ukraińskim. Śródka, zbiórka: przed muralem na Śródce.
Opisy spacerów:
Zielone wyspy Poznania: Parki
Skąd wzięły się parki w miastach? Spacer dla tych, którzy chcą odetchnąć świeżym powietrzem i zobaczyć piękne krajobrazy bez konieczności urządzania dalekich wycieczek pozamiejskich. Przechadzka rozpocznie się nieopodal Starego Rynku, a zakończy w okolicach Dzielnicy Zamkowej.
Katedra: instrukcja obsługi
Katedra to nie tylko budynek – katedra to coś zdecydowanie więcej. Warto wyobrazić sobie wyspę ze skromną, niską zabudową otoczoną dużą ilością zieleni, a pośrodku ponad sześćdziesięciometrowa budowla z wielkiej ilości kamieni i cegieł. Żeby poznać jej fenomen, uczestnicy wyruszą w podróż w czasie, do wieków średnich – które wcale nie były takie ciemne. Intrygujący świat średniowiecznych wyobrażeń zostanie odkryty podczas nocnego spaceru po gotyckich wnętrzach, które będą eksplorowane za pomocą światła latarek. Będzie można dowiedzieć się, m.in. co katedra ma wspólnego z nieboskłonem i architekturą francuską, jakie niezwykłe zastosowanie może mieć typowy kwadrat i czym jest cegła-palcówka.
Spacer po Trakcie: Śródmieście
Wędrówka do miasta nowoczesnego: dziewiętnastowiecznego centrum Poznania, od placu Wolności do Dzielnicy Zamkowej. Można tutaj znaleźć gęsto zabudowane ulice, kwartały stylowych kamienic, rozległe place i imponujące gmachy publiczne. Ten miejski fason to efekt prowadzonej przez lata gry na rywalizację i współpracę, która była udziałem ówczesnych poznaniaków. Poznańskie Śródmieście to dokument czasów, których wpływ na oblicze miasta widoczny jest do dzisiaj.
Spacer Poznańskim Szlakiem Kobiet
Wspólne spojrzenie na główną trasę turystyczno-kulturową Poznania — tym razem z perspektywy kobiecej. Uczestnicy odnajdą dziedzictwo kobiet, które odegrały istotną i samodzielną rolę w historii miasta, wykazując aktywność w najróżniejszych aspektach życia i niejednokrotnie prześcigając w tym mężczyzn. Wraz z przewodnikiem uczestnicy poszukają śladów dawnych poznanianek na obszarze niemal całego Traktu.
Spacer po Trakcie: Stare Miasto
Spojrzenie na Stare Miasto: średniowieczny i nowożytny Poznań, jak na dzieło stworzone przez jego dawnych mieszkańców. Dzisiejszy salon miasta przez wieki był naturalną przestrzenią życia i pracy dla poznaniaków różnych narodowości, wyznań i kultur. Uczestnicy odnajdą ducha tego miejsca, spacerując po historycznych zakątkach Starego Rynku i otaczających go ulic i placów.
Szczegóły:
- Szczegóły: Kontakt: Traktat Królewsko-Cesarski, Poznańskie Centrum Dziedzictwa, ul. Gdańska 2, tel. 61 647 76 21, 61, 647 76 35 | Trakt Królewsko-Cesarski: Lato na Trakcie Królewsko-Cesarskim 2024