Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Skarby Biblioteki PTPN: spotkanie wokół Dantego

16.10.2023

Grafika artykułu: plakat informacyjny, w prawym dolnym rogu znajduje się ilustracja Dantego, powyżej na czerwonym kole znajdują się szczegółowe informacje o wydarzeniu.

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprasza na spotkanie z cyklu „Skarby Biblioteki PTPN”, które zostanie poświęcone Dantemu Alighieri, włoskiemu poecie. Wydarzenie odbędzie się 19 października o godz. 17.00 w Sali Posiedzeń PTPN.

Dante Alighieri (1265–1321) urodził się we Florencji. Studiował między innymi retorykę, gramatykę, filozofię, literaturę oraz teologię. W Rawennie w 1321 roku na dworze rządzącego wówczas miastem Guido Novello da Polenta skończył pisać Boską komedię, nad którą rozpoczął prace jeszcze w 1308 roku. Pierwotny tytuł utworu brzmiał Komedia, a epitet Boska został dodany przez Giovanni Boccaccio.

W trakcie spotkania będzie można wysłuchać prelekcji poświęconych niepublikowanym przekładom dzieł Dantego, które do dziś przechowywane są w zbiorach Biblioteki PTPN. Jednocześnie dowiemy się kilku szczegółów i faktów dotyczących działalności w Poznaniu Towarzystwo Dante Alighieri w latach 1926–1933.

Program wydarzenia:

  • otwarcie spotkania,
  • wykład mgr Anna Pifko-Wadowska (UJ) pt. „Niepublikowane przekłady dzieł Dantego Alighieri w zbiorach rękopiśmiennych Biblioteki PTPN”,
  • wykład dr Ligia Henczel (UAM) pt. „Towarzystwo Dante Alighieri w Poznaniu w latach 1926-1933”.

Podczas wydarzenia zaprezentowana zostanie również wystawa poświęcona Dantemu Alighieri. Szczególnie wyeksponowane zostaną dotychczas niepublikowane przekłady dzieł Dantego Alighieri przechowywane w Bibliotece PTPN. Spotkanie odbędzie się w Sali Posiedzeń PTPN przy ul. Mielżyńskiego 27/29.

W tym roku współorganizatorem spotkania z cyklu Skarby Biblioteki PTPN jest Stowarzyszenie Polonia-Italia w Poznaniu. Cykl realizowany jest w ramach projektu „Działania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk na rzecz rozwoju kultury i dziedzictwa dla mieszkańców Poznania” współfinansowanego przez Miasto Poznań.

Szczegóły: