Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Spacer z traszkami

27.4.2023
Grafika artykułu: Na zdjęciu traszka siedząca na patyku.
Fot. UMP

W sobotę, 29 kwietnia, o godzinie 11.00 odbędzie się kolejny w tym roku spacer przyrodniczy. Tym razem uczestnicy będą mieli okazję przejść się po terenach użytku ekologicznego „Traszki Ratajskie”.

Spacer przyrodniczy na terenie użytku ekologicznego „Traszki Ratajskie” to okazja do rodzinnego wyjścia czy edukacyjnego spędzenia sobotniego przedpołudnia. Wiosna to dobry moment na obserwację i poznawanie terenów zamieszkałych przez traszki.

Od 15 marca do 15 kwietnia trwała wiosenna masowa migracja płazów do miejsc rozrodu. Opady deszczu, wilgotność i temperatura zachęcają te zwierzęta do wzmożonej aktywności. Dlatego też na wielu spacerowych alejkach można stanąć oko w oko z traszką. Jak się wówczas zachować, dlaczego traszki trzeba chronić i jak odwdzięczą się latem – opowie przewodnik spaceru Artur Golis – pracownik służby parków krajobrazowych Wielkopolski. Zawodowo zajmuje się ochroną krajobrazu, głównie wiejskiego lecz także obszarów leśnych i mokradłowych.

Spacer będzie połączony z pokazem odławiania traszek i oczywiście z wpuszczaniem ich z powrotem do wody. W celach edukacyjnych zgodę na to wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Spacer rozpocznie się o godzinie 11.00 przy ul. Piaśnickiej 129 (stary przystanek os. Lecha) i potrwa około 2 godzin (link do lokalizacji).

Organizatorzy zalecają zadbać o odpowiednią, wygodną, odzież i obuwie. Trasa spaceru częściowo będzie prowadziła poza szlakiem. Udział w spacerze jest bezpłatny, obowiązują zapisy pod adresem mailowym: anna_jasinska@um.poznan.pl.

Źródło: www.poznan.pl