Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Plakat informujący o lecie na trakcie. Turkusowe tło, a na nim żółto-zielone japonki w paski. Po lewej stronie ciemnozielone napisy.Trakt Królewsko-Cesarski zaprasza do udziału w spacerach w ramach Lata na Trakcie! Przewodniczki i przewodnicy Poznańskiego Centrum Dziedzictwa oprowadzą uczestników po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w sercu Poznania.

W programie przechadzek obszary Traktu Królewsko-Cesarskiego: Ostrów Tumski, Stare Miasto i Śródmieście, trasy tematyczne: śladami dziedzictwa przyrodniczego w centrum historycznego miasta oraz specjalny spacer wieczorny po wnętrzach poznańskiej katedry. W tym roku przypada 10-lecie Bramy Poznania. Z tej okazji organizatorzy przygotowali spacery na obszarze, który ma dla nich szczególne znaczenie: Ostrów Tumski i Śródka.

Czas trwania: 90-120 minut. Wstęp wolny, niebiletowany (wyjątek — spacer „Katedra: instrukcja obsługi, obowiązują bezpłatne wejściówki”).

Harmonogram wybranych spacerów:

 • 13 lipca, godz. 11.00 – Chodź, zobacz! Wyprawy dla rodzin z dziećmi: Stare Miasto, zbiórka: przy koziołkach na placu Kolegiackim
 • 13 lipca, godz. 17.00 – Spacer po Trakcie: Stare Miasto, zbiórka: u zbiegu ulic Wodnej i Świętosławskiej
 • 20 lipca, godz. 11.00 – Chodź, zobacz! Wyprawy dla rodzin z dziećmi: Plac Wolności i Dzielnica Cesarska, zbiórka: przy fontannie na placu Wolności
 • 20 lipca, godz. 17.00 – Spacer Szlakiem Dziedzictwa Reformacji, zbiórka: przed kościołem Wszystkich Świętych na Grobli
 • 27 lipca, godz. 17.00 – Zielone wyspy Poznania: Rzeki — spacer, zbiórka: Most biskupa Jordana / spacer tłumaczony na PJM

Opisy spacerów:

Spacer po Trakcie: Stare Miasto

Uczestnicy spojrzą na Stare Miasto: średniowieczny i nowożytny Poznań, jak na dzieło stworzone przez jego dawnych mieszkańców. Dzisiejszy salon miasta przez wieki był naturalną przestrzenią życia i pracy dla poznaniaków różnych narodowości, wyznań i kultur. Uczestnicy spróbują odnaleźć ducha tego miejsca, spacerując po historycznych zakątkach Starego Rynku i otaczających go ulic i placów.

Spacer Szlakiem Dziedzictwa Reformacji

Spośród wielu społeczności, które budowały dziedzictwo Poznania, ważne miejsce zajmują protestanci. Jak wyglądały początki poznańskiej Reformacji? Czym wyróżniały się świątynie protestanckie? Jak konflikty wyznaniowe wpłynęły na rozwój książek i teatru w Poznaniu? Na te wszystkie pytania odpowiedzą przewodnicy na spacerze.

Zielone wyspy Poznania: Rzeki

Podczas spaceru uczestnicy prześledzą relacje między przyrodą a człowiekiem, które nieraz układały się w mieście burzliwie. Trasa przechadzki powiedzie z Ostrowa Tumskiego przez Chwaliszewo i Groblę, na dawne Stare Miasto. Spacer tłumaczony na PJM.

Chodź zobacz! Wyprawy dla rodzin z dziećmi na Trakcie Królewsko-Cesarskim:

Spacery dla rodziny z dziećmi w wieku 5-10 lat. Przygotowano trzy trasy, dzięki którym uczestnicy poznają różne przestrzenie Traktu. Pomocny będzie opracowany wspólnie z dziećmi Przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim dla dzieci. Liczba uczestników(-czek) wyprawy jest ograniczona (do 30 osób), decyduje kolejność przyjścia.

 • Wyprawa: Stare Miasto
  Uczestnicy zobaczą, jak trykają się koziołki, gdzie jest tajne przejście przy poznańskiej farze i ile ważą znajdujące się w niej organy. Sprawdzą, co tym razem diabły spsociły niedaleko Starego Rynku.
 • Wyprawa: Plac Wolności i Dzielnica Cesarska
  Uczestnicy przyjrzą się bliżej nietypowym budynkom w dawnej Dzielnicy Cesarskiej, policzą, ile gęsi można zobaczyć przy ul. Św. Marcin. Sprawdzą, kim są Nierozpoznani i jaki zwierz przysiadł na poznańskiej Operze.

Szczegóły: